Znaleziono 0 artykułów
11.09.2019

Najlepsze miejsca na weekendowy wyjazd

11.09.2019
Słynne "bąbelki", czyli kolekja górska w Grenoble (Fot. Getty Images)

Dla poszukujących inspiracji na kolejny wypad, tych, którzy wolą mniej uczęszczane destynacje, a także tych, którzy po prostu kochają piękne miejsca, przygotowaliśmy listę siedmiu wyjątkowych miast, do których trzeba się jak najszybciej wybrać. 

Grenoble, Francja

Grenoble (Fot. Getty Images)

Nazywane stolicą Alp miasto to ciekawa alternatywa dla Paryża i Marsylii, która sprawdzi się i latem, i zimą. Grenoble położone jest niedaleko francusko-włoskiej granicy, więc znajdziemy tu zarówno przytulne bistra, jak i rodzinne pizzerie. Główną atrakcją są tak zwane bąbelki (les bulles), czyli kolejka górska z lat 70., która łączy miasto ze znajdującą się na szczycie twierdzą La Bastille. Z tego miejsca roztacza się też wyjątkowy widok na całe miasto. Podczas wizyty warto również odwiedzić zaprojektowany przez Gustave’a Eiffela Le Magasin, w którym znajduje się teraz muzeum sztuki nowoczesnej. Studenckie Grenoble (znajdują się tu aż cztery uniwersytety!) pozostaje również ważniejszym ośrodkiem europejskiej kultury rave.

Tallinn, Estonia

Tallinn (Fot. Alexander Spatari/Getty Images)

Stolica Estonii to mieszanka skandynawskich wpływów i klimatu środkowo-wschodniej Europy. Choć w czasie wojny Tallinn przechodził z rąk do rąk, to miasto uniknęło losu Warszawy i zachowało historyczną architekturę. Pomiędzy średniowiecznymi twierdzami, gotyckimi kościołami i cerkwiami oraz zabytkowymi kamienicami toczy się jednak nowoczesne życie. Estończycy lubią spędzać wolny czas w knajpach, które są otwarte do późnego wieczora. Podczas wizyty warto się wybrać na jeden z miejskich pchlich targów, np. na ten w dzielnicy Telliskivi, gdzie można upolować prawdziwe skarby. Godna alternatywa dla droższych Oslo i Sztokholmu.

Opera wiedeńska (Fot. Masci Giuseppe/AGF/East News)

Wiedeń, Austria

Wiedeń (Fot. Pintai Suchachaisri/Getty Images)

Dla pasjonatów sztuki, którzy odwiedzili już wszystkie muzea w Paryżu i Rzymie, dobrym kierunkiem będzie Wiedeń, łączący elegancję pierwszego z przepychem drugiego. W Mieście Muzyki (to tu swoje dzieła komponowali Mozart i Beethoven) warto odwiedzić Operę Wiedeńską albo zatrzymać się na chwilę, by posłuchać występów ulicznych lub tych w przedwojennych kawiarniach. Na długiej liście muzeów znajdziemy Belweder z największym zbiorem prac Gustava Klimta, Muzeum Leopoldów, wystawiające dzieła Egona Schielego, oraz Mumok, czyli muzeum sztuki nowoczesnej. Po wizycie w Schönbrunnie i pałacowych ogrodach warto wybrać się do parku Prater na przejażdżkę karuzelą, z której roztacza się widok na całe miasto.

Tbilisi, Gruzja 

Tbilisi (Fot. Tanatat pongphibool/Getty Images)

Choć Gruzja staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym, to poza sezonem Tbilisi jest wolne od tłumów. Odwiedzając miasto po raz pierwszy, najlepiej zanurzyć się w siatkę krętych uliczek. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na wyjątkową architekturę, w szczególności ręcznie rzeźbione balkony z drewna. Oprócz obowiązkowych atrakcji, takich jak starożytna twierdza Narikala czy Narodowy Ogród Botaniczny, trzeba znaleźć chwilę, by spróbować lokalnej kuchni. Pierożki chinkali, słodkie czurczchele i gruzińskie wino sprawią, że będziecie chcieli tu wracać. 

Katedra św. Agaty w Katanii (Fot. Salvator Barki/Getty Images)

Katania, Włochy

Katania (Fot. Francesco Vaninetti Photo/Getty Images)

Katania to drugie po Palermo największe miasto Sycylii i uosobienie włoskiego la dolce vita. Podczas weekendowego wyjazdu warto odwiedzić lokalne perełki architektury, w tym klasztor benedyktyński, bibliotekę miejską i Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny z wyjątkową Fontanną Słonia (rzeźbę zwierzęcia wykonano z lawy wulkanicznej). Plenerowy lunch w Ogrodach Belliniego oraz wizyta na słynnym targu rybnym La Pescheria, pełnym lokalnych specjałów, to kolejne obowiązkowe punkty wycieczki. Propozycją dla tych, którzy lubią wyzwania, jest wspinaczka na wulkan Etna. Wieczory można spędzić, spacerując wąskimi uliczkami lub przesiadując w otwartej do późna restauracji.

Katowice, Polska

Katowice (Fot. Tomasz Kawka/East News)

Wychodząc naprzeciw tym, którzy wolny weekend wolą spędzić w kraju, proponujemy Katowice. To niegdyś przemysłowe miasto dziś uchodzi za jeden z najszybciej rozwijających się ośrodków w Polsce (według Global Metro Monitor). To prawdziwe zagłębie świetnych knajp — znajdziemy tu zarówno restauracje serwujące tradycyjną kuchnię, jak i te z wegańskimi kartami. Wiele z nich na Nikiszowcu, wykonanym z czerwonej cegły zabytkowym osiedlu robotniczym. Warte uwagi jest również Muzeum Śląskie. Z zabytkowego wyciągu szybu zamienionego w wieżę widokową można obejrzeć panoramę miasta, a charakterystyczne kubiki z mlecznego szkła doświetlają ukryte pod ziemią wystawy. Spacerując po ulicach Katowic, rozglądajmy się za niezwykłymi muralami. 

Genewa, Szwajcaria

Genewa (Fot. GlobalVision Communication/GlobalVision 360/Getty Images)

W jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast w Europie ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczne paszporty. W Genewie granica między turystą a mieszkańcem właściwie się zaciera. Podczas wizyty warto jednak podążyć szlakiem lokalnych atrakcji, takich jak Jet D’Eau, najwyższa fontanna w Europie, czy rejs po turkusowym Jeziorze Genewskim. Obowiązkowym punktem powinien być prawy brzeg Rodanu (tzw. Rive Droite), na którym znajdziemy liczne restauracje, kawiarnie, butiki i muzea, np. Musée Rath i muzeum sztuki nowoczesnej Mamco.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij