Znaleziono 0 artykułów
12.04.2024

Nie żyje włoski projektant Roberto Cavalli

12.04.2024
(Fot. Getty Images)

Ubierał kobiety w odważne, seksowne kreacje zdobione zwierzęcymi printami oraz egzotycznymi skórami. Jego projekty były synonimem przepychu i nie dało się przejść obok nich obojętnie. Legendarny włoski projektant Roberto Cavalli zmarł z wieku 83 lat.

Roberto Cavalli urodził się we Florencji i jako dziecko marzył, by zostać malarzem. Wszystko za sprawą dziadka, słynnego artysty Giuseppe Rossiego, który zajął się wychowaniem wnuka po śmierci swojego syna. Jednak na studiach w Istituto Statale dArte młody Roberto zainteresował się tkaniną. W latach 70. wziął na warsztat także skórę, która okazała się równie podatna na farbowanie, jak jedwab. Patchworkową technikę zaprezentował w Paryżu i szybko zwrócił na siebie uwagę takich domów mody, jak Hermès czy Pierre Cardin.

Roberto Cavalli: Mistrz nadruków i tkaniny

W wieku 30 lat zaprezentował pierwszą autorską kolekcją ze skórzanymi kreacjami pod marką Roberto Cavalli. Na fali sukcesu w 1972 roku projektant otworzył butik w Saint Tropez. Jego ubrania wpadły w oko samej Brigitte Bardot. Jednak pełne przepychu projekty nie wpisywały się w popularny w latach 80. nurt minimalistycznej i zdekonstruowanej mody. 

Złoty czas marki Roberto Cavalli przypadał na lata 90. XX wieku. Kolekcja na sezon jesień-zima 1994-1995, w której królował jeans z nadrukiem, okazała się hitem. Szybko więc powstała marka Cavalli Jeans, która w 2000 roku zmieniła nazwę na Just Cavalli. 

W czasie swojej długiej kariery projektant był wielokrotnie krytykowany za wykorzystywanie w kolekcjach naturalnych futer czy skór, pochodzących często od egzotycznych zwierząt, takich jak pyton czy aligator.

Projektant w towarzystwie Spice Girls (Fot. Getty Images)

Roberto Cavalli: Ojciec rodziny

Roberto Cavalli często otaczał się pięknymi kobietami. Do fanek jego projektów należały członkinie Spice Girls, Jennifer Lopez czy Christina Aguilera, ale mimo tego włoski twórca był szczęśliwym mężem Evy Duringer przez prawie 30 lat. Z Silvanellą, pierwszą żoną poznaną jeszcze na studiach, rozwiódł się po dziesięciu latach małżeństwa w 1974 roku. W wieku 82 lat powitał na świecie szóste dziecko, syna Giorgia, którego matką jest była szwedzka modelka „Playboya”.

Jego wystawny styl życia (otoczona hektarami winnic willa w Toskanii, stajnie z końmi wyścigowymi, kolekcja samochodów Ferrari, fioletowy jacht) perfekcyjnie pasował do ekstrawaganckiego stylu marki.

Projektant zmarł w wieku 83 lat po długiej chorobie. 

Więcej o życiu legendarnego, włoskiego projektanta przeczytacie w materiale: Zebra na jedwabiu. Królestwo przesady Roberto Cavallego

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij