Znaleziono 0 artykułów
17.01.2023

Paszporty „Polityki” 2022 przyznane

17.01.2023
Fot. VIPHOTO/East News

Gala przyznania Paszportów „Polityki” to co roku święto polskiej kultury, a w 2023 roku święto obchodzone szczególnie, bo po raz 30. Wśród laureatów jubileuszowej edycji znaleźli się: Jan Holoubek, Grzegorz Piątek i Dorota Masłowska.

Od 1993 roku, kiedy „Polityka” po raz pierwszy ogłosiła swoje nagrody, przyznano 206 Paszportów i 26 tytułów Kreatora Kultury. W 2023 roku, jak co roku, tygodnik przyznał je w siedmiu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Damian KocurIshbel Szatrawska i Solidarny Dom Kultury „Słonecznik”. Ich grono, jak pisał w „Polityce” Bartek Chaciński, szef działu kultury, wyróżnia, prócz talentu, niezwykła wrażliwość: „Staramy się w tym wszystkim przyjąć postawę charakterystyczną dla nich: wrażliwą i czujną. I wykorzystać okazję do spotkania”. 

Ta wrażliwość wybrzmiała także na gali. Anna i Jakub Górniccy, twórcy kolektywu reporterskiego Outriders, którzy od miesięcy dokumentują rzeczywistość wojny w Ukrainie, zostali zwycięzcami w kategorii „Kultura cyfrowa”. Jakub Skrzywanek, laureat Paszportu w kategorii „Teatr”, nagrodę dedykował zaś „Wiktorowi i Martynie, których nie ma już z nami. Im i setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy muszą się mierzyć codziennie z wykluczeniem, homofobią, każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dzisiaj w Polsce posiadają władzę”. Z kolei Jana Shostak, wręczająca nagrodę w kategorii „Sztuki wizualne”, wyraziła solidarność z dziennikarzem Andrzejem Poczobutem, którego proces właśnie toczy się przed białoruskim sądem.

Nagrodą specjalną Kreatora Kultury za całokształt dokonań i wpływ na polską kulturę na przestrzeni lat zostały wyróżnione takie autorytety, jak Olga Tokarczuk, Bożena i Lech Janerkowie, Agnieszka Holland. Podczas jubileuszowej, 30. gali Paszportów „Polityki” wyłoniono trzech laureatów: Dorotę Masłowską, Wilhelma Sasnala, Ryszarda Poznakowskiego.

Oto pełna lista zwycięzców Paszportów „Polityki” 2022.

Film

Jan Holoubek
Damian Kocur
Agnieszka Smoczyńska

Teatr

Jakub Skrzywanek
Michał Buszewicz
Agnieszka Jakimiak

Literatura

Urszula Honek
Grzegorz Piątek
Ishbel Szatrawska

Sztuki wizualne

Solidarny Dom Kultury „Słonecznik”
Potencja
Agata Słowak

Muzyka poważna

Szymon Chojnacki
Lilianna Krych
Anna Sułkowska-Migoń

Muzyka popularna

1988 (Przemysław Jankowiak)
Mrozu
Szczyl

Kultura cyfrowa

Anna i Jakub Górniccy (Outriders)
Flying Wild Hog
Mateusz Skutnik

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij