Znaleziono 0 artykułów
21.05.2021

Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji

21.05.2021
Część analityczna wystawy Trouble in Paradise, Pawilon Polski na Biennale Architettura 2021. Dom, Terytorium, Osada (Fot. Michał Sierakowski)

22 maja w Pawilonie Polskim zaprezentowana zostanie wystawa „Trouble in Paradise” o obszarach wiejskich jako miejscach budowania wspólnoty. Organizatorem jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.  

W 2020 roku jedna z najbardziej prestiżowych wystaw architektonicznych na świecie – Biennale Architektury w Wenecji – z powodu pandemii została przesunięta o dwanaście miesięcy. Organizatorzy postanowili poświęcić ją kluczowemu zagadnieniu, jak będziemy dalej żyć razem. 63 reprezentacjom narodowym dano przestrzeń do własnej interpretacji tego wyzwania. 

Część projektowa wystawy Trouble in Paradise, Pawilon Polski na Biennale Architettura 2021. Od lewej: EURECA, proj. Traumnovelle; Agrostruktura, proj. KOSMOS Architects; Infrastruktura społeczna (proj. RZUT)

Tematem wystawy w Pawilonie Polskim, zatytułowanej „Trouble in Paradise”, jest wieś. Jej autorzy – PROLOG +1 wraz z międzynarodowym gronem architektów i artystów – pokażą, jak w narastających, lokalnych i światowych kryzysach, obszary wiejskie stanowią istotne miejsce do budowania wspólnoty. Zwrócą uwagę na kwestię marginalizacji wsi, wskażą problemy, z jakimi zmagają się dzisiejsi mieszkańcy prowincji, a ostatecznie pokażą jej ogromny, niewykorzystany potencjał. 

Część projektowa wystawy Trouble in Paradise, Pawilon Polski na Biennale Architettura 2021. Od lewej: Wspólnoty wiejskie, proj. Atelier Fanelsa; Święte gatunki, proj. GUBAHÁMORI + Filip + László Demeter; Społem (proj. Rural Office for Architecture)

Według kuratorów wystawy, to właśnie pandemia, która nasiliła proces migracji na tereny podmiejskie na całym świecie, wydobyła na światło dzienne trudności, z jakimi polska prowincja zmaga się od lat – brak powszechnego dostępu do internetu, komunikacji publicznej czy integracji pomiędzy „przybyszami” a rdzennymi mieszkańcami. 

PROLOG +1, autorzy wystawy Trouble in Paradise w Pawilonie Polskim na Biennale Architettura 2021. Od lewej: Rafał Śliwa, Robert Witczak, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Mirabela Jurczenko, Bartłomiej Poteralski (Fot. Paweł Starzec)

 Coraz rzadziej wieś stanowi obietnicę autonomii i ucieczki od miasta, a coraz częściej staje się przestrzenią magazynową, miejscem na obwodnice, hale produkcyjne, fermy, całą tę infrastrukturę, bez której życie w dużych aglomeracjach byłoby niemożliwe. Wynika to przede wszystkim z przekonania o służebnej roli wsi, zgodnie z którym stanowi ona zaplecze miast. Chcemy tę perspektywę odwrócić, przestać myśleć o prowincji z „mieszczańskiego” punktu widzenia – mówi Robert Witczak z zespołu kuratorskiego PROLOG +1. – Zależy nam na tym, żeby pokazać wieś nie jako przestrzeń zamkniętą, podzieloną, sprywatyzowaną, ale jako przestrzeń idei – wspólnotowości, na której kształt ma wpływ każdy z mieszkańców.


Wystawę w Pawilonie Polskim będzie mogła zobaczyć publiczność z całego świata. W dniu jej inauguracji uruchomiona zostanie cyfrowa wersja projektu pod adresem www.labiennale.art.pl. Organizatorem Pawilonu Polskiego jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij