Znaleziono 0 artykułów
17.09.2021

Plan na weekend: Nowy Teatr, LGBT Film Festival i włoskie przysmaki

17.09.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Jak co tydzień wybieramy dla was najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.

Teatr: „Habitat”

Gdzie: Nowy Teatr
Kiedy: 17.09 i 18.09, godz. 19

(Fot. Materiały prasowe)

Austriacka artystka Doris Uhlich w swoich projektach bada ciało. W spektaklu „Habitat”, który warszawscy widzowie zobaczą w ramach festiwalu „Nowa Europa. Nowe Spojrzenia”, obnaża je, przeciwstawiając mainstreamowym wzorcom i kulturowym kliszom.

Zastanawia się też, jak naturalne odruchy, czyli dotyk, potrzeba bliskości fizycznej, mogą być realizowane w dobie pandemii. „Ciało nie zostaje sprowadzone do roli fetyszyzowanego obiektu. Zetkniemy się z nim w jego materialności, a tym samym zostanie ono ukazane w całej swojej okazałości, masie i kruchości” – czytamy w zapowiedzi.

Kulinaria: Włoskie talerzyki W Orbicie Słońca

Gdzie: W Orbicie Słońca
Kiedy: Już dostępne

(Fot. Materiały prasowe)

Śródmiejska pizzeria to jeden z naszych ulubionych adresów w stolicy. Restauracja stworzona w duchu włoskiego la dolce vita zdobyła nasze serca pyszną pizzą neapolitańską, selekcją win i wyjątkowym wnętrzem – podczas wizyty koniecznie zwróćcie uwagę na tutejsze płaskorzeźby z lat 60., którym lokal zawdzięcza nazwę. W sam raz na otwarcie nowego sezonu W Orbicie Słońca przygotowało aż dziewięć nowych pozycji w menu. Z „włoskich talerzyków” zjemy m.in. szaszłyki z krewetek, sycylijskie arancini z dynią i burratę w marynowanych pomidorach. Nowości znajdziemy również w karcie deserów i koktajli. Przekonani? Widzimy się na miejscu. 

Moda: Nowy butik Jemioła

Gdzie: Mokotowska 26, Warszawa
Kiedy: Od poniedziałku do soboty, godz. 11-19

(Fot. Materiały prasowe)

Nowy sezon przywitał nową kolekcją autorskiej marki Jemiol i otwarciem flagowego butiku po gruntownym remoncie. Wnętrze zaprojektowane przez Martę Napp z pracowni ManaDesign jest jasne, ciepłe i łagodne. Beżowy trawertyn i dyskretnie podświetlone rośliny budują kameralną atmosferę. A dominantą jest obraz Jana Lebensteina.

Film: LGBT Film Festival 2021

Gdzie: Osiem polskich miast i online
Kiedy: Od 17 września

(Fot. Materiały prasowe)

Największy festiwal tęczowego kina w Polsce powraca. Podczas 12. edycji wydarzenia w ośmiu polskich miastach – Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy – zobaczymy 53 filmy fabularne i dokumentalne, które przybliżą widzom perspektywę osób LGBTQ+ na całym świecie. W programie m.in. nominowany do Queer Lion na Festiwalu w Wenecji „Saint-Narcisse”, wyczekiwany film otwarcia „Łabędzi śpiew” z Udo Kierem, Jennifer Coolidge i Lindą Evans w rolach głównych oraz głośny dokument Hilli Medalii „Transkids”. Ważnym tematem podejmowanym przez filmy będzie doświadczenie homofobicznej przemocy w szkołach. Aby umożliwić dostęp do prezentowanych filmów możliwie szerokiej publiczności, część oferty będzie prezentowana online, od 4 do 18 października.

Sztuka: Parapetówka na Karowej

Gdzie: ul. Karowa, wiadukt S. Markiewicza
Kiedy: 18 września, godz. 18

Być może mieliście już okazję natrafić na tajemniczy profil Sklepu Galeria Karowa. W najbliższą sobotę twórcy konceptu uchylą w końcu rąbka tajemnicy. Na miejscu będzie można zatańczyć do muzyki granej przez pongifani, czyli Olki Dąbrowskiej, którą możecie kojarzyć z audycji Radia Kapitał. Gospodarze uraczą nas również dobrym jedzeniem i winem. Przez cały wieczór będzie nam towarzyszyła sztuka, którą będzie można kupić i zabrać ze sobą do domu. Na punktualnych czeka niespodzianka, więc koniecznie wpiszcie sobie wydarzenie w kalendarz. 

Wystawa: Vintage Photo Festiwal

Gdzie: Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze
Kiedy: 17.09-12.10

Natalia LL, „Sztuka konsumpcyjna”, 1974 r. (Fot. Materiały prasowe)

Festiwal poświęcony analogowej fotografii sięga po oryginalne odbitki sprzed dekad i bada zapomniane archiwa. Motywem przewodnim siódmej edycji są hasła: solidarność, wolność i protest, które odwołują się bezpośrednio do wydarzeń Bydgoskiego Marca ‘81 – masowych protestów wolnościowych, które wywołały brutalną reakcję ówczesnych władz. W programie wystawy klasyków polskiej fotografii: konceptualistki Natalii LL i reportera Chrisa Niedenthala

Basia Czyżewska i Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij