Znaleziono 0 artykułów
03.02.2023

Nominacje do O!Lśnień 2023 ogłoszone

03.02.2023
Agnieszka Żulewska (Fot. Netflix)

Artystki, artyści, osobowości kultury oraz dzieła, które zachwyciły w 2022 roku. 3 lutego 2023 roku, wraz z ogłoszeniem nominacji w plebiscycie O!lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa, ruszyło głosowanie konkursowe. Zwycięzców we wszystkich siedmiu kategoriach wybiorą internauci. Partnerem wydarzenia jest „Vogue Polska”.

– Już po raz piąty Miasto Kraków współorganizuje plebiscyt O!Lśnienia, wskazujący twórców, głośne premiery, nagrania i zjawiska, które spotkały się z uznaniem krytyków i odbiorów. Tym samym wspieramy różne dziedziny kultury i ich twórców – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Nagrodzeni dotąd laureaci i laureatki swoimi dokonaniami przekraczają granice wyobraźni, są innowatorami, odkrywcami, doskonałymi ambasadorami kultury naszego kraju. Wykraczają poza ramy gatunkowe, przesuwają granice w sztuce, a ich dzieła często odbijają się szerokim echem.

Jak podkreśla Katarzyna Janowska, inicjatorka plebiscytu O!Lśnienia i producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska, każdy rodzaj obecności kultury w szeroko zasięgowym medium jest niezwykle cenny. – Myślę o naszych nagrodach jak o przewodniku po współczesnej kulturze. Wyławiamy debiutantów i zachwycamy się mistrzami. Do gry w kulturę zapraszamy użytkowników Onetu, bo to oni w głosowaniu decydują o tym, kto uzyska status O!Lśnienia. Przez trzy tygodnie trwa promocja artystów i ich dzieł – wyjaśnia Katarzyna Janowska.

Fot. Materiały prasowe

Siedmiu wspaniałych

To właśnie internauci wybiorą zwycięzców w każdej z siedmiu kategorii: Film, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna, opera i jazz, Teatr, Serial. Artysta, który dostanie najwięcej głosów ze wszystkich nominowanych twórców, otrzyma główną nagrodę O!Lśnienie 2023 w wysokości 30 tys. złotych. Miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł „Ambasadora Kultury”. W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński oraz Agnieszka Holland. Nazwisko tegorocznego ambasadora poznamy podczas gali 3 marca. Partnerem nagród jest redakcja „Vogue Polska”, która już po raz drugi wręczy na O!Lśnieniach swoją nagrodę. Podczas wydarzenia magazyn będzie obchodzić także swoje piąte urodziny.

Jak co roku, miesiąc przed wręczeniem nagród poznajemy nominowanych. Ich listę, biorąc pod uwagę rekomandacje krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder. Na zaproszenie organizatorów swoje propozycje nadesłali również Anda Rottenberg, Gabi Drzewiecka, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Paulina Wilk, Jacek Marczyński, Jacek Cieślak, Łukasz Maciejewski i Jacek Wakar, Szymon Kloska, Michael Łyczek z KBF oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

O!Lśnienia 2023: Nominowani

Literatura

Sylwia Chutnik za „Tyłem do kierunku jazdy”

Jarosław Kurski za „Dziady i dybuki”

Patryk Pufelski za „Pawilon małych ssaków”

Film

Aleksandra Terpińska za reżyserię filmu „Inni ludzie” i Jacek Beler za główną rolę

Paweł Łoziński za „Film balkonowy”

Xawery Żuławski za reżyserię i Sebastian Fabijański za rolę w filmie „Apokawixa”

Muzyka popularna

Brodka i 1988 (Monika Brodka i Przemysław Jankowiak) – „Sadza”

Kamil Holden Kryszak i Justyna Święs za „Piosenki o miłości”, ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Tomasza Habowskiego

Tymek i Urbański za płytę „Odrodzenie”

Teatr

Katarzyna Szyngiera za reżyserię musicalu „1989” stworzonego we współpracy z Marcinem Napiórkowskim, Andrzejem „Webberem” Mikoszem, Mateuszem Wlekłym oraz z zespołem aktorskim

Jakub Skrzywanek za reżyserię i Michał Kaleta za tytułową rolę w spektaklu „Śmierć Jana Pawła II”

Katarzyna Minkowska za reżyserię i Izabella Dudziak za główną rolę w spektaklu „Mój rok relaksu i odpoczynku”

Sztuki wizualne

Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy „Fangor. Poza obraz” w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Aleksandra Waliszewska oraz kuratorki Natalia Sielewicz i Alison. M. Gingeras za wystawę „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Zofia Machnicka, Paweł Polit kuratorzy wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Serial

Andrzej Seweryn oraz Julia Chętnicka za role w serialu „Królowa”

Jan Holoubek za reżyserię i Agnieszka Żulewska za rolę w serialu „Wielka woda”

Robert Więckiewicz i Karolina Bruchnicka za główne role w serialu „Minuta ciszy”

Muzyka klasyczna, opera i jazz

Marek Napiórkowski – płyta „String Theory”

Adam Bałdych Quintet, Agata Szymczewska – album „Legend”

Karolina Sofulak za reżyserię opery „Turandot”

Głosować można na stronie olsnienia.onet.pl do północy 24 lutego 2023 roku. Wyniki poznamy w pięknej scenerii, bo tym razem gala O!Lśnień zagości w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. – Zrewitalizowany na cele kulturalne kompleks dawnych nowohuckich warsztatów jest dziś przestrzenią ambitnego autorskiego teatru, centrum festiwalowym Boskiej Komedii i miejscem wielu głośnych premier. Gala O!lśnień to wydarzenie ważne nie tylko dla lokalnego środowiska kultury, choć oczywiście niezmiennie cieszy mnie wiele nominacji związanych z naszym miastem. Dzięki współpracy z Onetem O!lśnienia mają charakter ogólnopolski, a nagrody należą do czołówki najbardziej liczących się wyróżnień w Polsce – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wszystkich, którzy nie będą mogli zobaczyć gali osobiście, ucieszy z pewnością fakt, że uroczystość będzie transmitowana na żywo w Onecie. A dzień później, 4 marca 2023 roku, relację z gali wyemituje telewizja TVN. Partnerami wydarzenia są KBF, „Vogue Polska” i Polswiss Art.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij