Znaleziono 0 artykułów
07.06.2022

Przewodnik kulturalny na lato 2022: Wystawy

07.06.2022
Fot. Getty Images

Od Anisha Kapoora, który odkrywa na nowo mistrzów weneckich, przez poruszające portrety Diane Arbus, po baśniową monografię Aleksandry Waliszewskiej – oto 10 wystaw w Polsce i na świecie, które warto zobaczyć latem. 

Back to the Future: Anish Kapoor

Fot. Getty images

Gdzie: Gallerie dell’Accademia, Wenecja
Kiedy: do 9 października 2022 

Cała sztuka musi przyjąć to, co już było – powiedział Anish Kapoor, jeden z największych współczesnych artystów, który za sprawą swoich wizjonerskich rzeźb, jak „Sky Mirror” czy „Decension”, stał się ikoną popkultury. Tym razem wchodzi do Gallerie dell’Accademia i rozpoczyna dialog z malarstwem mistrzów weneckich. Kuratorem monograficznej wystawy, która stanie się prawdopodobnie jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu, jest Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum.

Ikona historii fotografii: Diane Arbus: Photographs, 1956–1971

Gdzie: Louisiana Museum of Modern Art, Kopenhaga
Kiedy: do 31 lipca 2022

Zaczynała jako fotografka mody, ale w historii fotografii zapisała się jako portrecistka tych, których społeczeństwo nie chciało dostrzegać – życiowych outsiderów i różnej maści dziwaków. Migrantka zaciskająca zęby, patrzący w obiektyw karzeł, queerowe trio tuż przed występem na scenie – te fotografie są dokumentami, a jednocześnie mają w sobie ciepło i zachwyt. Diane Arbus nawiązuje intymny kontakt ze swoimi bohaterami, podkreśla ich wewnętrzną siłę.

Podróż w świat baśni: „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy”

Gdzie: Muzeum nad Wisłą – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Do kiedy: 2 października 2022

Jasnowłose dziewice, kotki i węże to ulubione motywy współczesnej polskiej artystki, która potrafi łączyć skrajności. Jej sztuka rozpala wyobraźnię tysięcy followersów w mediach społecznościowych, intryguje uznanych krytyków sztuki. Ten fenomen wzięły do serca dwie kuratorki wystawy, Alison M. Gingeras i Natalia Sielewicz, które zdecydowały się zestawić prace artystki z twórczością XX-wiecznych symbolistów czy średniowiecznych mistrzów, kreując tajemnicze baśniowe uniwersum.
Ten zabieg jest sprytny, bo z jednej strony buduje wspaniałą atmosferę z mocnymi „instafriendly” aranżacjami, z drugiej jest edukacyjny. Pozwala prześledzić analogie i wspólne wątki prac, dostrzec w Waliszewskiej erudytkę kontynuującą wielowiekową artystyczną tradycję.

Historia sztuki poza schematem: Surrealism Beyond Borders 

Gdzie: Tate, Londyn
Kiedy: do 29 sierpnia 2022

„Surrealizm to nie styl, to stan umysły”, piszą twórcy wystawy, która w przeciwieństwie do wielu wcześniejszych projektów o surrealizmie nie koncentruje się na historii kierunku, który powstał w Paryżu w latach 20. XX wieku, ale na kręgach, jakie zataczał przez kolejne dekady na całym świecie, od Buenos Aires przez Pragę aż po Tokio. Od malarstwa i fotografii przez poezję aż po aktywizm. Surrealizm jawi się jako sposób, żeby uciec, wyzwolić się, ale może też pogrążyć w utopii.

Ojciec chrzestny fotografii ulicznej: „Streetwise. Joel Meyerowitz”

Gdzie: Leica 6x7 Gallery, Warszawa
Kiedy: od 1 do 31 lipca

W latach 60., kiedy zaczynał, nikt nie brał na serio ani koloru w fotografii, ani ulicy jako tematu. Jednak Meyerowitz, nowojorczyk zahipnotyzowany tłumem na 5th Avenue, ale też malowniczymi krajobrazami amerykańskiej prowincji, szedł własną ścieżką. Eksperymentował z kadrowaniem i wynikającymi z tego znaczeniami, teoretyzował, wydając dziesiątki książek. Dziś jest wciąż w świetnej formie, cieszy się pozycją klasyka i ojca chrzestnego fotografii ulicznej, która stała się jednym z bardziej popularnych współczesnych nurtów tej dziedziny sztuki.

Kobiety za obiektywem: „Our Selves – Photographs by Women Artists from Helen Kornblum

Gdzie: MoMA, Nowy Jork
Kiedy: do 2 października

Intymne portrety przeplatają się z zaangażowanym dokumentem, awangardowe eksperymenty z komercyjnymi realizacjami. Wystawa sięga do kolekcji Helen Kornblum i prezentuje 90 zdjęć powstałych na przestrzeni 100 lat. Wszystkie fotografie zostały wykonane przez kobiety. Jako jeden z motywów twórcy wystawy przywołują wypowiedź artystki Silvii Kolbowski z 1984 roku: „Społeczeństwo zjada zarówno tę dobrą, jak i tę złą dziewczynę”.

Focus na ciało: „Useless Bodies? Elmgreen & Dragset

Gdzie: Fondazione Prada, Mediolan
Kiedy: do 22 sierpnia 2022

Skandynawski duet artystów światową sławę zdobył instalacją z 2005 roku. Elmgreen & Dragset stworzyli butik Prady z najnowszą kolekcją na półkach na pustyni Chihuahua, około 40 mil na północny zachód od miasta Marfa. Teraz doczekali się wielkiej wizjonerskiej wystawy w Mediolanie. Ekspozycja zajmuje wszystkie poziomy i dziedziniec Fondazione Prada, a jej tematem jest ciało. Czym staje się w erze postindustrialnej? Na ile wciąż jest materialne? Jak nasze nastawienie do organizmu i własnej materialności zmieniła pandemia? O to wszystko pytają w swoich pracach artyści.

Monografia Bownika: „Podszerstek”

Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź
Kiedy: do 24 lipca

– Dlaczego te fotografie mają być wciąż tylko tym, czym były do tej pory? Może właśnie przez chwilę powinny stać się czymś zupełnie nowymmówił Bownik w rozmowie z Vogue.pl, komentując swoją pierwszą monograficzną wystawę. Jego dobrze znane cykle z roślinami, okręgami czy ubraniami, fotografowanymi po wywróceniu na lewą stronę, a także zupełnie nowe prace zyskały ciekawy kontekst za sprawą przestrzeni ekspozycyjnej w starej fabryce tkanin oraz dzięki wizji kuratorki Magdaleny Ziółkowskiej. Ciekawym wątkiem w tej narracji stał się motyw ubrania, które zachowuje pamięć o ciele, aspiracjach, ale też o codziennym życiu.

Dział męski: Fashioning Masculinities: The Art of Menswear

Gdzie: Victoria and Albert Museum, Londyn
Kiedy: do 6 listopada 2022

Projektanci i artyści, ale też klienci i modele poprzez ubrania, jakie tworzą, noszą, wybierają, kształtują obraz współczesnego mężczyzny. Twórcy wystawy przyglądają się modzie męskiej, sięgając do wymyślnych ekscentrycznych dworskich wizji z XVI wieku. Doceniają XIX-wieczne rzemiosło podążające za smukłym ciałem, a kończą na współczesnych wizjach najważniejszych awangardowych projektantów, takich jak Craig Green czy Grace Wales Bonner.

Walka kobiet trwa: „Barbara Kruger: Bitte lachen / Please cry”

Gdzie: Neue Nationalgalerie, Berlin
Kiedy: do 28 sierpnia 2022

Barbara Kruger, autorka słynnej pracy „Twoje ciało to pole walki”, już pod koniec lat 60. walczyła swoją sztuką o prawa kobiet. Jej twórczość rosła razem z sukcesami kobiecych ruchów społecznych, ale, jak się okazuje, po blisko 50 latach znów jest potrzebna. W Polsce dostęp do legalnej aborcji praktycznie nie istnieje, a w wielu stanach Ameryki znów może zniknąć. Tymczasem Kruger wchodzi do berlińskiej Neue Nationalgalerie i pokrywa jej podłogę nowymi hasłami dotyczącymi walki.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij