Znaleziono 0 artykułów
26.01.2019

Władysław Pasikowski powraca z nowym filmem

26.01.2019
Kadr z filmu „Kurier” (Fot. Bartosz Mrozowski, Kino Świat)

Reżyser takich filmów jak „Psy”, „Jack Strong” i „Pitbull. Ostatni Pies” tym razem przenosi na duży ekran historię życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Do sieci trafił właśnie zwiastun filmu „Kurier”, przedstawiającego losy niezwykłego Polaka.

Sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją „Kuriera z Warszawy”, jeszcze w tym roku trafi do polskich kin. 

Jan Nowak-Jeziorański, a właściwie Zdzisław Jeziorański, urodził się w 1914 roku w Berlinie. Jego życie to materiał na scenariusz filmowy. Po ucieczce z niemieckiej niewoli w 1940 roku zaczął aktywnie działać w podziemiu oraz w Związku Armii Zbrojnej przemianowanym potem na Armię Krajową. Jeziorański brał udział w Akcji „N”, której celem było obniżenie morale żołnierzy niemieckich poprzez rozprowadzanie materiałów propagandowych, a także zgłosił się jako ochotnik na pozycję kuriera AK. Na potrzeby misji emisariusza na trasie Warszawa-Londyn przybrał pseudonim Jan Nowak oraz otrzymał przydomek „Kuriera z Warszawy”. Odbył tę podróż z sukcesem aż pięciokrotnie. Walczył w powstaniu warszawskim, a po wojnie na stałe osiadł za granicą. Był wieloletnim dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W 2002 roku powrócił do Polski i aktywnie włączył się w życie polityczne kraju oraz promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł 20 stycznia 2005 roku.

Kadr z filmu „Kurier” (Fot. Bartosz Mrozowski, Kino Świat)

Tę niezwykłą postać w filmie Pasikowskiego zagra Philippe Tłokiński, którego widzowie znają z produkcji „Belfer”". W obrazie zobaczymy także Patrycję Volny („Pokot”, „1983”), oraz plejadę polskich gwiazd: Tomasza Schuchardta, Adama Woronowicza, Zbigniewa Zamachowskiego, Mirosława Bakę,  Grzegorza Małeckiego i Jana Frycza. 

Za scenariusz do filmu odpowiada Pasikowski, natomiast za kamerą stanęła Magdalena Górka, polska operatorka, która robi zawrotną karierę w Hollywood. Jedna z bohaterek wrześniowego wydania „Vogue Polska” zdradziła nam, jak trafiła do Hollywood i jak poznała swojego męża.

Zobaczcie zwiastun filmu:

 

Katarzyna Pietrewicz
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Władysław Pasikowski powraca z nowym filmem
Proszę czekać..
Zamknij