Znaleziono 0 artykułów
07.04.2021

Wszystko, co wiemy o filmie „House of Gucci”

07.04.2021
Fot. materiały prasowe

Romans, który przeobraża się w krwawy kryminał. Film „House of Gucci” przenosi nas do świata intryg, zdrad i mrocznych tajemnic rodziny Guccich. Za reżyserię odpowiada Ridley Scott, w rolach głównych zobaczymy Lady Gagę i Adama Drivera. Premiera planowana jest na setną rocznicę powstania włoskiego domu mody. Do sieci trafiły pierwsze plakaty przedstawiające głównych bohaterów produkcji. 

Krótka historia miłości i zbrodni

W 1973 roku – zaraz po ukończeniu prawa na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie – 25-letni Maurizio Gucci, wnuk założyciela słynnego domu mody poślubił jedną z najbardziej zjawiskowych studentek uczelni, Patrizię Reggiani. Dziewczyna w krótkim czasie zdobyła serce ojca Maurizia, Rudolfa Gucci, stała się też ulubienicą prasy. Do historii przeszło jej wyznanie: – Wolę płakać w Rolls-Royce niż być szczęśliwą na rowerze. Legendy głosiły, że na same orchidee wydawała 14 tys. dolarów miesięcznie.

Sielanka nie trwała długo. W 1983 roku w rodzinie wybuchła regularna wojna. Po śmierci Rudolfo Maurizio otrzymał większość udziałów w firmie, usunął z zarządu krewnych i rozpoczął szereg zmian. Rzadziej bywał w domu. Po powrocie z kolejnej podróży służbowej oświadczył, że odchodzi do kochanki. Podczas sądowej batalii Patrizia wywalczyła alimenty w wysokości 500 tys. dolarów rocznie – niebagatelna kwota, ale nie dla kobiety, która „dotychczas dysponowała majątkiem wartym kilkaset takich wypłat”, jak łkała w wywiadach. Na wieść o planowanym ślubie byłego męża udała się do zaprzyjaźnionej jasnowidzki Giuseppiny Auriemmy. Z jej pomocą wynajęła trzech mężczyzn, którzy w 1995 roku zastrzelili Maurizia przed wejściem do jego biura w Mediolanie.

Śledczy przez dwa lata szukali winnego, aż natrafili na trop, który doprowadził ich pod drzwi Patrizii. „Czarna Wdowa” – jak okrzyknęli ją dziennikarze – została skazana na 26 lat więzienia, Giuseppina, nazywana „Czarną Wiedźmą”, na 25 lat. W 2007 roku Reggiani otrzymała ofertę zwolnienia warunkowego, o ile znajdzie zatrudnienie. – Nigdy w życiu nie przepracowałam jednego dnia i teraz też nie mam zamiaru – grzmiała. Ostatecznie więzienie opuściła w 2016 roku za dobre sprawowanie.

Fabuła filmu

Główną osią fabuły będzie upadek dynastii Gucci po 1995 roku. Fotografie z planu „House of Gucci” wskazują na to, że na ekranie zobaczymy wszystkie oblicza Patrizii – od ekscentrycznej lwicy salonowej przez intrygantkę po mścicielkę. Ramy czasowe będą zatem obejmować wczesne lata 70. aż do pierwszej dekady XXI wieku.

Obsada

W rolach głównych występują Adam Driver („Historia małżeńska”, „Milczenie”) jako Maurizio Gucci oraz Lady Gaga („Narodziny gwiazdy”, „American Horror Story”) jako Patrizia Reggiani. Jej partnerkę w zbrodni gra Salma Hayek („Frida”, „Desperado”). W Rodolfo Gucciego, ojca Maurizia, wciela się Jeremy Irons („Lolita”, „Skaza”), a jego wuja Aldo – tytułowanego przez Johna F. Kennedy’ego „pierwszym ambasadorem Włoch w Stanach Zjednoczonych”, Al Pacino („Człowiek z blizną”, „Ojciec chrzestny”). Oprócz nich w filmie zobaczymy Jareda Leto (Paolo Gucci, kuzyn Maurizia), Florence Andrews (Jenny, żona Paola) oraz Camille Cottin (Paola Franchi, kochanka Maurizia).

Robert Bentivegna („The Last Man in Brooklyn”) napisał scenariusz do filmu na podstawie książki Sary Gay Forden „The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed” z 2000 roku. Za reżyserię odpowiada Ridley Scott („Marsjanin”, „Hannibal”), za zdjęcia – polski operator Dariusz Wolski, nominowany do Oscara za „Nowiny ze świata”. Największe emocje budzi spektakularna metamorfoza Lady Gagi. Kasztanowy tapir i błyszczące usta podkreślone konturówką w kolorze nude to dzieło duetu charakteryzatorów Frederica Aspirasa i Sary Tanno. Za wiśniowym kombinezonem narciarskim, monumentalnym futrem z norek czy karmelową sukienką Patrizii stoi kostiumografka Janty Yates, która wcześniej współpracowała ze Scottem przy „Gladiatorze”.

Miejsce akcji

Zdjęcia do „House of Gucci” są realizowane we Włoszech. Prace rozpoczęto w Rzymie, skąd przeniesiono się do ośrodka narciarskiego Gressoney w Alpach Penińskich. To tam powstała pierwsza oficjalna fotografia z planu. Ekipa filmowa była widziana także na ulicach Mediolanu oraz Florencji. Z Reggiani nie ma rzeczy niemożliwych. Być może twórcy zabiorą nas w rejs po Morzu Śródziemnym 200-metrowym jachtem Patrizii lub na szybki wypad na zakupy na Piątej Alei.

„House of Gucci” miał powstać wcześniej

Projekt filmu o dynastii Gucci leżał w szufladzie Ridleya Scotta przez ostatnie 15 lat. W 2006 roku reżyser planował zrealizować obraz z Angeliną Jolie i Bradem Pittem w rolach głównych. Później rozważano angaż Margot Robbie oraz Penélope Cruz, która ostatecznie wcieliła się w członkinię innego włoskiego rodu – Donatellę Versace w „American Crime Story: Zabójstwo Versace”.

Data premiery

Twórcy mają nadzieję, że o ile ustabilizuje się sytuacja epidemiologiczna, produkcja wejdzie na ekrany już w listopadzie tego roku, w setną rocznicę założenia domu mody Gucci

Zwiastun

 

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij