Znaleziono 0 artykułów
18.05.2021

Premierowo na Vogue.pl: Nikodem Szpunar dla Balagan

Julia Właszczuk

Co roku polska marka zaprasza uznanych artystów do projektowania linii apaszek. Tym razem za projekt wzorów odpowiadał Nikodem Szpunar, który przeniósł na jedwab cztery malarskie wzory.

Wiązane na głowie, wokół szyi czy na włosach jak chustki – apaszki pojawiły się w kolekcjach Versace, Diora czy Paco Rabanne. Własną interpretację trendu przygotowała marka Balagan z nową odsłoną limitowanej linii jedwabnych apaszek Meshi (z hebrajskiego – jedwab).

Fot. Marta Skoczeń

Pomysł na kolekcję współtworzoną przez artystów narodził się w ubiegłym roku, kiedy marka połączyła siły z grafikiem i ilustratorem Tomkiem Opalińskim. Artysta przeniósł na jedwab wzory inspirowane ważnymi dla marki miastami: Warszawą i Tel Awiwem. Do zaprojektowania tegorocznej kolekcji Balagan zaprosił Nikodema Szpunara. Dla artysty i projektanta, którego prace można było oglądać na wystawach i targach w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Hongkongu, była to pierwsza współpraca ze światem mody.

Na potrzeby kolekcji Szpunar zaprojektował cztery malarskie wzory inspirowane śladami pozostawianymi przez narzędzia. Choć na co dzień artysta zajmuje się projektowaniem mebli, ważną część jego działalności stanowi malarstwo. – Nie poszukiwałem w projektach apaszek funkcjonalności, jak w przypadku projektów mebli, tylko kompozycji malarskich, które będą współgrały z ubraniem i z ciałem osoby, która będzie je nosić – mówi.

Fot. Marta Skoczeń

– Pracę nad wzorami rozpocząłem na papierze. Razem z Balagan wybraliśmy cztery, które zostały zdygitalizowane. Później grafiki przeszły korektę kolorów, a następnie przejęli je specjaliści, którzy nadrukowali je na czysty jedwab – wyjaśnia artysta. Wybrano motywy naśladujące ślad pędzla na płótnie oraz linie tworzące abstrakcyjne kształty. Każdy projekt jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych. Wszystkie apaszki zostały wyprodukowane w zakładzie Jedwab Polski w Milanówku, który od pokoleń słynie z najwyższej jakości rzemiosła.

Dla Szpunara to dobry początek pracowitego sezonu. – Pracuję nad wieloma projektami jednocześnie. Planuję wchodzić w tematy, których jeszcze nie eksplorowałem: oświetlenie, tekstylia czy przestrzeń publiczna – dodaje.

Limitowana kolekcja apaszek z grafikami Nikodema Szpunara jest dostępna w sklepie online Balagan i w butiku marki w Elektrowni Powiśle i na Mysiej 3 w Warszawie.

1/10Tylko u nas: Jedwabne apaszki Nikodema Szpunara dla marki Balagan

  1. Moda
  2. Premiery
  3. Premierowo na Vogue.pl: Nikodem Szpunar dla Balagan
Proszę czekać..
Zamknij