Znaleziono 0 artykułów
04.08.2021

Premierowo na Vogue.pl: „Moiré” Zofii Chylak

Basia Czyżewska

Ekologiczne i wieczorowe. Kolekcja polskiej marki przełamuje stereotyp materiałowych toreb.

– Wciąż trudno jest znaleźć realną alternatywę dla skóry – przyznaje Zofia Chylak, która ekologicznego surowca do swoich torebek szuka na razie bez sukcesu od 1,5 roku. Jak mówi, „ściąga wszystko, co pojawi się na rynku”, ale wygląd, ścieralność, czy plastyczność ekologicznych skór wciąż pozostawia wiele do życzenia.  Dlatego w nowym sezonie Chylak zdecydowała się na inny krok - nie udawać, ale zastąpić skórę tkaniną. Sięgnęła po poliester w 62% wykonany z recyklowanego plastiku wyłowionego z dna oceanu, z charakterystycznym wzorem mory. 

(Fot. Gosia Turczyńska)

Moiré, a po polsku mora, czyli specyficzne „usłojenie”, które mieni się w świetle, jest znane od starożytności. Historycznie wzór uzyskiwano na jedwabiu, który przeznaczano na wytworne suknie, ornaty albo wstęgi do orderów.  Dziś doskonale przełamuje proste, funkcjonalne formy, nadając im zaskakujący, wieczorowy charakter. – Łatwo zrobić materiałową torebkę, ale trudna sprawić, że będzie miała w sobie elegancję - przyznaje Chylak i dodaje, że poliester nie był pełną odpowiedzią na stworzenie ekologicznej torebki.
– Bardzo długo szukałam innych elementów, z których istnienia klient pewnie nie zdaje sobie sprawy np. ekologicznych sztywników, które nadają konstrukcj, czy nici z recyklingu – mówi. Eko są też podszewki z EcoVero™ czy sama filozofia produkcji opierająca się na krótkich seriach (unikanie zalegających zapasów i nadprodukcji) i precyzyjnym wykonaniu (trwałość).

– Jestem zdumiona, że branża, która tak dużo w mediach mówi o zmianie, dopiero raczkuje we wprowadzaniu technicznych rozwiązań - zauważa Chylak.

(Fot. Gosia Turczyńska)

Gwiazdą kampanii jest Ewa Witkowska, polska top modelka, która karierę rozpoczęła na początku lat 90. - Obserwowałam ją z zachwytem przed laty i całkiem niedawno, kiedy znów wróciła do branży. Kiedy zaczęłam pracę nad nową kolekcją, od razu pomyślałam, że będzie do niej idealnie pasować - mówi Chylak i podkreśla - Bardzo się cieszę, że modelkami mogą dziś być kobiety w różnym wieku. Ja sama nie mam już dwudziestu lat.

Modelka:  Ewa Witkowska
Fot. Gosia Turczyńska
Stylizacja: Chiara Janczarek
Make-up: Wilson
Włosy: Adrian Własiuk
Scenografia: Ania Witko
Produkcja: Łukasz Nowak/ Forward Production

1/10Tylko u nas: „Moiré” Zofii Chylak

Proszę czekać..
Zamknij