Znaleziono 0 artykułów
07.10.2021

Szalone lata 90.: Kultowe momenty z pokazów

Alex Kessler i Eni Subair

Od emocjonujących występów Lindy Evangelisty na wybiegu Chanel po legendarną rolę Kate Moss jako panny młodej Versace, odzianej w kryształy – „Vogue” przypomina 14 najbardziej pamiętnych momentów z wybiegów lat 90.

Kiedy nieżyjący już Peter Lindbergh sfotografował Cindy Crawford, Naomi Campbell, Lindę Evangelistę, Christy Turlington i Tatjanę Patitz w Meatpacking District w Nowym Jorku na okładkę brytyjskiego „Vogue’a” w styczniu 1990 roku, oficjalnie narodziła się era supermodelek. Te znane na całym świecie kobiety miały to coś – czyli pewność siebie, piękno, osobowość – co zachęciło George’a Michaela do obsadzenia ich w teledysku utworu „Freedom ’90!”. A Gianniego Versace – do wybrania ich na wybieg swojego kultowego pokazu jesienią 1991 roku.

W latach 90. supermodelki – których grupa rozszerzyła się, by przyjąć między innymi Claudię Schiffer, Stephanie Seymour i Kate Moss – nadawały charakter ubraniom i wybiegom. To one zapoczątkowały jedną z najlepszych dekad w historii pokazów. Od otwarcia przez Amber Vallettę show Gucci w wydekoltowanej bluzce z jedwabiu (później noszonej przez Madonnę na gali MTV Video Music Awards w 1995 roku), po cyborgowe body Nadji Auermann podczas pokazu Thierry’ego Muglera – oto 14 najbardziej znanych momentów, które zdefiniowały erę supermodelek.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

1/14Chanel, wiosna/lato 1991

Karl Lagerfeld w swoich projektach często czerpał inspiracje z wakacji na plaży, ale dopiero w październiku 1990 roku wprowadził na wybieg kulturę surfingu. A tej nikt nie prezentował lepiej niż Linda Evangelista. Kanadyjska modelka, będąca wieloletnią muzą Lagerfelda, przypisuje mu nawet początek swojej kariery w 1985 roku. Chodziła po wybiegu w cekinowej marynarce i obcisłych spodenkach rowerowych, z deską surfingową z napisem „Natural Art”.

  1. Moda
  2. Historia
  3. Szalone lata 90.: Kultowe momenty z pokazów
Proszę czekać..
Zamknij