Znaleziono 0 artykułów
02.09.2020

Festiwal filmowy w Wenecji na archiwalnych fotografiach

Ross Aston, tłum. Julia Właszczuk

Brigitte Bardot macha do fanów, Claudia Cardinale pływa w gondoli, Liz Taylor i Sophia Loren wznoszą toasty w miejscowym bistro – z okazji rozpoczęcia 78. edycji najstarszego festiwalu filmowego na świecie powracamy do niezapomnianych momentów jego barwnej historii.

– Festiwal Filmowy w Wenecji przypomina zdanie ostatniego, najtrudniejszego egzaminu – powiedział reżyser Federico Fellini chwilę po tym, jak jego film został przyjęty do Konkursu Głównego. Włoski festiwal jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju. Organizowany jest od końca XIX wieku – najpierw jako wystawa sztuki, a od 1932 roku przeznaczony dla filmowców – na weneckiej wyspie Lido. Co roku twórcy walczą tu o nagrodę główną – Złotego Lwa, jedną z najważniejszych statuetek w świecie kina.

Festiwal Filmowy w Wenecji należy, razem z festiwalem w Cannes i Berlinie, do „Wielkiej Trójki”. To właśnie tu przypieczętowano status Marlona Brando jako najlepszego aktora swojej generacji (za film „Na wybrzeżach”), czy pośmiertnie zaprezentowano ostatni obraz Stanleya Kubricka, „Oczy szeroko zamknięte”. To również tu bije artystyczne serce włoskiego kina. Na festiwalu pokazywali się Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, a ostatnio Paolo Sorrentino i Luca Guadagnino.

Wśród gwiazd stałymi bywalczyniami były Liz Taylor, Diana Ross, Jane Fonda i Sophia Loren. W dniu rozpoczęcia tegorocznej edycji festiwalu, która potrwa do 11 września, przypominamy archiwalne zdjęcia gwiazd.

17/17Gwiazdy na archiwalnych zdjęciach z festiwalu filmowego w Wenecji

Sophia Loren

Proszę czekać..
Zamknij