Znaleziono 0 artykułów
02.08.2019

Najpiękniejsze filmy o podróżach

02.08.2019
"Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom", (Fot. East News)

Ponieważ najbliższe tygodnie w miarę możliwości powinniśmy spędzić w domach, alternatywą dla podróży mogą się okazać wycieczki filmowe. Aby umilić ten trudny czas, prezentujemy listę 10 tytułów, które zabiorą nas w podróż bez wychodzenia z domu.

„Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom”, reż. Wes Anderson, 2012

Kadr z filmu "Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom", (Fot. East News)

Filmowe arcydzieło przenosi nas do harcerskiego obozu, z którego młody skaut ucieka, aby spotkać się ze swoją sympatią. Sam i Suzy przemierzają razem wyspę, biwakują, tańczą i wędkują, korzystając z uroków lata. Na poszukiwanie zakochanych wyruszają drużynowy (Edward Norton, „Birdman”), lokalny policjant (Bruce Willis, „Pulp Fiction”) i rodzice dziewczyny (Bill Murray, „Między słowami”, i Frances McDormand, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”). Wyjątkowa estetyka amerykańskiego reżysera to powrót do magii i beztroski dzieciństwa.

„Vicky Cristina Barcelona”, reż. Woody Allen, 2008

Kadr z filmu "Vicky Cristina Barcelona", (Fot. East News)

Nagrodzona Złotym Globem komedia Woody’ego Allena to historia Vicky (Rebecca Hall, „Christine”) i Cristiny (Scarlett Johansson, „Lucy”), amerykańskich turystek, które spędzają wakacje w upalnej Barcelonie. Pewnego dnia poznają Juana (Javier Bardem, „To nie jest kraj dla starych ludzi”), miejscowego artystę, który zostaje ich przewodnikiem. Oczarowana Cristina wplątuje się w miłosny trójkąt z malarzem i jego równie utalentowaną żoną (w tej roli nagrodzona Oscarem Penélope Cruz, „Mama”). Tętniąca namiętnościami historia w samym sercu Hiszpanii.

„Między słowami”, reż. Sofia Coppola, 2003

Kadr z filmu "Między słowami", (Fot. East News)

 

 

Historia starzejącego się aktora (Bill Murray, „Dzień świstaka”), który przylatuje do Tokio, aby nakręcić reklamę whisky, i Charlotte (Scarlett Johansson, „Dziewczyna z perłą”), młodej absolwentki filozofii. Bohaterowie zatrzymują się w tym samym hotelu i szybko nawiązują nić porozumienia. „Między słowami” to opowieść o samotności i potrzebie bliskości z drugim człowiekiem przeniesiona w japoński krajobraz, pogłębiający zagubienie bohaterów. Film kręcono w Tokio, Kioto i Fuji.

„Hotel Marigold”, reż. John Madden, 2011

Kadr z filmu "Hotel Marigold", (Fot. East News)

Pozostając w Azji, przenosimy się do Indii. Bohaterowie filmu Johna Maddena („Zakochany Szekspir”) to grupa brytyjskich emerytów, którzy skuszeni reklamą „najlepszego egzotycznego hotelu Marigold” wyruszają w wielką podróż, by w nim zamieszkać. Na miejscu okazuje się jednak, że wspaniały zajazd jest jedynie wizją przyszłości. Oprócz wspaniałych scenerii w filmie zobaczymy również gwiazdorską obsadę, między innymi Judi Dench („Tajemnica Filomeny”), Maggie Smith („Harry Potter i kamień filozoficzny”) i Billa Nighy’ego („To właśnie miłość”).

„Tamte dni, tamte noce”, reż. Luca Guadagnino, 2017

Kadr z filmu "Tamte dni, tamte noce", (Fot. East News)

Luca Guadagnino zaprasza nas w zmysłową podróż do malowniczej prowincji na północy Włoch. W wypełnionej sztuką willi wakacje spędza Elio (Timothée Chalamet, „Mój piękny syn”), któremu leniwe dni upływają na czytaniu, graniu na pianinie i pływaniu w basenie. Gdy w domu pojawia się Oliver (Armie Hammer, „Kryptonim U.N.C.L.E.”), między nastolatkiem a gościem rodzi się uczucie. Ciepłe powietrze, słońce, woda i przepocone koszule bohaterów tworzą erotyczną aurę, która udziela się bohaterom. Lata 80. dodają historii nostalgicznego uroku.

Kadr z filmu "Pożegnanie z Afryką", (Fot. East News)

„Pożegnanie z Afryką”, reż. Sydney Pollack, 1985

Kadr z filmu "Pożegnanie z Afryką", (Fot. East News)

Adaptacja autobiograficznej powieści Karen Blixen (Meryl Streep, „Diabeł ubiera się u Prady”) została nagrodzona siedmioma Oscarami, w tym za najlepszy film. Pisarka przyjeżdża do Kenii, by wyjść za mąż i założyć plantację kawy. Kobieta znajduje nić porozumienia z lokalnymi mieszkańcami i szybko zakochuje się w swoim nowym domu, a także w tajemniczym myśliwym, Denysie (Robert Redford, „Żądło). Zrealizowany z rozmachem, niemal trzygodzinny romans odkrywa przed widzami piękno kenijskiej przyrody.

„Barany. Islandzka opowieść”, reż. Grímur Hákonarson, 2015

Propozycja dla zwolenników niższych temperatur i północnych krajobrazów. Mieszkający na odludziu Gummi (Sigurður Sigurjónsson, „W cieniu drzewa”) i Kiddi (Theódór Júlíusson, „Wulkan”) to bracia, którzy od lat nie zamienili ze sobą słowa. Wieloletni spór zostaje jednak zawieszony, gdy nieprzewidziane wydarzenia zagrożą ich największej miłości, czyli owcom. Historia pełna wyspiarskiego humoru, na dodatek osadzona w pięknej i surowej scenerii Islandii. Film nagrodzony w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes.

Kadr z filmu "Utalentowany Pan Ripley", (Fot. East News)

„Utalentowany Pan Ripley”, reż. Anthony Minghella, 1999

Kadr z filmu "Utalentowany Pan Ripley", (Fot. East News)

Jeszcze jedna podróż do Włoch. Tom Ripley (Matt Damon, „Marsjanin”) otrzymuje propozycję sprowadzenia do domu syna bogatego biznesmana, który trwoni majątek ojca na beztroskie życie w Europie. Ripley, zafascynowany prawdziwym „la dolce vita” Dickiego (Jude Law, „Młody papież”) i jego dziewczyny Marge (Gwyneth Paltrow, „Genialny klan”), postanawia za wszelką cenę zająć miejsce chłopaka. Film kręcono w Wenecji, Rzymie, Neapolu, Palermo, Grosseto i Salerno.

„W 80 dni dookoła świata”, reż. Michael Anderson, 1956

Fot. East News

Pierwsza filmowa adaptacja najpopularniejszej powieści Juliusza Verne’a w reżyserii Michaela Andersona („Ucieczka Logana”). Angielski dżentelmen Phileas Fogg (David Niven, „Działa Navarony”) zakłada się, że w zaledwie 80 dni okrąży cały świat. Razem z kamerdynerem Passepartout (Cantinflas, „Księżycowi jubilerzy”) ruszają w pełną przygód podróż. Ich śladem podąża detektyw Fix (Robert Newton, „Niepotrzebni mogą odejść”). Film zrealizowano w 140 lokalizacjach, co stanowi hollywoodzki rekord.

„Odlot”, reż. Pete Docter, 2009

Plakat filmu "Odlot", (Fot. materiały prasowe)

Nagrodzona Oscarem animacja o osiemdziesięcioletnim Carlu, który po śmierci żony decyduje się zrealizować ich wspólne marzenie o podróży do Ameryki Południowej. Przez przypadek dołączają do niego młody harcerz Russell i pełen niespożytej energii pies As. Bohaterowie przemierzają razem pół świata wyposażonym w balony latającym domem starszego pana, przeżywając najróżniejsze przygody. Wzruszająca i pełna humoru historia o przyjaźni i marzeniach. Idealny wybór na letnie, rodzinne seanse.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij