Znaleziono 0 artykułów
05.03.2021

Inspirujące filmy o modzie

05.03.2021
„Nić widmo” (Fot. Kobal/REX/Shutterstock/EAST NEWS)

Jeżeli jesteście już po seansie najlepszych filmów dokumentalnych o modzie, przygotowaliśmy przegląd produkcji, które przeniosą was w pełen przepychu świat mody i pokażą tajemnice z życia słynnych projektantów.

„Zabawna buzia” (1957)

 

Ponadczasowy musical, w którym Audrey Hepburn i Fred Astaire łączą talenty wokalne, aktorskie i taneczne. Podczas sesji zdjęciowej do magazynu mody, która odbywa się w lokalnej księgarni, fotograf Dick (Astaire) zwraca uwagę na ekspedientkę Jo (Hepburn). Zafascynowany niezwykłą urodą dziewczyny zaprasza ją do Paryża, chcąc uczynić z niej gwiazdę wybiegów. Młoda kobieta godzi się na wyjazd, ale nie dlatego, że marzy o karierze modelki. W tym samym czasie w stolicy Francji ma wykład profesor Flostre, którego Jo od dawna podziwia. Co ciekawe, postać Dicka była wzorowana na słynnym fotografie Richardzie Avedonie, który zresztą zrobił większość fotografii użytych w filmie.

„Nić widmo” (2017)

 

Prawdziwa uczta dla oczu, za którą kostiumograf Mark Bridges otrzymał statuetkę Oscara. Film w reżyserii Paula Andersona opowiada historię Reynoldsa Woodcocka. Wybitny projektant razem z siostrą prowadzi najznakomitszy dom mody w Londynie w latach 50., The House of Woodcock. O kreacjach Woodcocka marzą wszyscy: gwiazdy filmowe, członkinie rodziny królewskiej i brytyjskiej socjety. Uporządkowane życie twórcy modowego imperium, który mimo wielu inspirujących kobiet wokół nigdy się nie ożenił, burzy pojawienie się młodej Almy. Kobieta staje się muzą i kochanką projektanta, bez której Woodcock nie wyobraża sobie życia.

„Yves Saint Laurent” i „Saint Laurent” (2014)

 

Rok 2014 przyniósł aż dwie produkcje portretujące życie słynnego francuskiego projektanta. W obrazie Jalila Lesperta „Yves Saint Laurent” w główną rolę wcielił się Pierre Niney, który dostał statuetkę Cezara dla najlepszego aktora. Produkcja Lesperta to opowieść o życiu Saint Laurenta, w którym wątki prywatne przeplatają się z zawodowymi. Podglądamy pracę projektanta na czele domu mody Dior, powstanie jego autorskiej marki w 1961 roku i długoletni związek z Pierrem Bergém. 

Z kolei film „Saint Laurent” w reżyserii Bertranda Bonello z Gaspardem Ullielem skupia się na latach 1965–1976, w którym projektant odnosił największe sukcesy i przeżywał dramaty w życiu osobistym.

„Coco Chanel” (2009)

 

Francuska reżyserka Anne Fontaine postanowiła pokazać światu, kim była Gabrielle Chanel, zanim stała się ikoną mody. W filmie „Coco Chanel” podglądamy więc samotną dziewczynkę w szkole z internatem oraz tragiczne romanse dorosłej kobiety, które odcisnęły piętno na pracy i życiu przyszłej projektantki. Z pozoru chłodna i żądna sukcesu Gabrielle, która wyzwoliła kobiety z gorsetów, pragnęła przede wszystkim czuć się kochana. Audrey Tautou z wielką gracją wciela się w postać Coco Chanel, która karierę zaczynała od projektowania kapeluszy.

„Projektantka” (2015)

„Projektantka” (Fot. APOLLO MEDIA/FILM ART MEDIA/SCREEN AUSTRALIA / Album/EAST NEWS)

 

Kolejny film osadzony w latach 50. Kate Winslet jako Tilly Dunnage, utalentowana projektantka, wraca do Australii z bagażem pełnym oszałamiających kreacji. Kostiumografka Margot Wilson na potrzeby filmu stworzyła stylizacje odzwierciedlające wpływ ówczesnych wielkich twórców: Balenciagi, Diora i Madeleine Vionnet, od których, według scenariusza, uczyła się fachu główna bohaterka. Tilly wraca do rodzinnej miejscowości, aby pogodzić się z ekscentryczną matką i wyjaśnić wydarzenia z przeszłości. Przy okazji za pomocą kreacji godnych największych mistrzów haute couture odmienia życie lokalnych kobiet i mści się na ludziach, którzy zniszczyli jej życie.

"Pret-a-porter" (1994)

 

Podczas tygodnia mody Paryż zamienia się w istne targowisko próżności. Do stolicy Francji przybywają najlepsi projektanci, fotografowie, styliści, modelki i każdy, kto chce być kimś w branży mody. Wiadomość o tajemniczej śmierci Oliviera de la Fontaine staje się głównym tematem odbywających się w Paryżu pokazów. Nie brakuje intryg, spisków i wątków miłosnych, przykrytych najpiękniejszymi kreacjami. Do tego elegancka Sophia Loren i Marcello Mastroianni oraz przezabawna Julia Roberts. Czy można chcieć więcej?

"Diabeł ubiera się u Prady" (2006)

„Diabeł ubiera się u Prady” (Fot. East News)

 

Andrea Sachs zostaje asystentką Mirandy Priestley, redaktorki naczelnej magazynu o modzie „Runway”. Dziewczyna z początku gardzi branżą mody, jednak z czasem staje się niezastąpiona w pracy i z modowego brzydkiego kaczątka przeistacza się w pięknego łabędzia. Czy jest jednak w stanie poświęcić wszystko i stać się równie bezwzględna jak jej szefowa? Dzięki kostiumom Patricii Field, która odpowiadała m.in. za stroje bohaterek „Seksu w wielkim mieście”, i rewelacyjnej grze Meryl Streep film błyskawicznie zyskał miano kultowego. Trzykrotnej zdobywczyni Oscara na ekranie towarzyszy Anne Hathaway.

Fot. materiały prasowe

 

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij