Znaleziono 0 artykułów
02.12.2022

Przeciw przemocy ze względu na płeć: Akcja wymiany ubrań

02.12.2022
Przeciw przemocy ze względu na płeć: Akcja wymiany ubrań / Getty Images

Fundacja The Warsaw House przy wsparciu UNHCR i Fundacji Equaversity organizuje cztery wydarzenia w ramach globalnej akcji „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć” w Warszawie. Jednym z nich jest wymiana ubrań dla osób transpłciowych i niebinarnych. O tym, dlaczego ubrania są ważnym aspektem w procesie budowania swojej tożsamości oraz w trakcie tranzycji, opowiadają prezeska Fundacji The Warsaw House Zuza Głowacka oraz pomysłodawczyni wydarzenia, współpracująca z fundacją aktywistka i artystka Neo Mosa.

Fundacja The Warsaw House została założona w 2021 roku, a jej misją jest zapewnienia bezpieczeństwa, wsparcia oraz domu dla młodych osób LGBTQ+ w kryzysie bezdomności i dla uchodźców LGBTQ+ w Polsce. – To głównie osoby, które po coming oucie zostały odrzucone przez rodzinę i wyrzucone z domu albo same z niego uciekły – opowiada Zuza Głowacka, która poznała wiele osób dzielących tego rodzaju doświadczenia. Działając razem z fundacjami Feminoteka i Zamieszkani, organizują pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy, grupy wsparcia psychologicznego, pomoc medyczną oraz różnego rodzaju warsztaty.

– Chcemy pomóc młodym ludziom stanąć na nogi i usamodzielnić się – tłumaczy mi Zuzanna Głowacka. – Zależy nam szczególnie, by dotrzeć do osób spoza Warszawy i innych dużych miast, które nie mają wsparcia zewnętrznego w swoich środowiskach.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

Jednym ze sposobów na dotarcie do szerszego grona osób potrzebujących pomocy są wydarzenia organizowane w ramach „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Dotąd te działania miały na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na przemoc wobec kobiet i dziewczynek. W tym roku UNHCR zgłosiła się do polskich fundacji z prośbą o rozszerzenie tych akcji i zwrócenie uwagi na osoby LGBT+.

Wśród wydarzeń organizowanych przez 16 dni odbywają się spotkania z aktywistami, lekarzami, terapeutami, którzy swoją działalnością starają się sprawić, żeby osoby wykluczane ze względu na płeć czy orientację seksualną czuły się w Polsce bezpieczne oraz żeby wiedziały, gdzie zwrócić się po pomoc.

Fundacja The Warsaw House organizuje cztery warsztaty związane z bezpieczeństwem i zdrowiem oraz akcję wymiany ubrań dla osób transpłciowych.

Bezpieczna przestrzeń do wymiany ubrań

Chodzi o stworzenie bezpiecznej przestrzeni do wymiany ubrań przez osoby transpłciowe, które są na różnych etapach w swoim życiu. Jedne z nich mają już za sobą proces tranzycji i potrzebują miejsca, w którym swobodnie mogłyby znaleźć ubrania odpowiadające nowym potrzebom, ale są też tacy, dla których ważnym elementem procesu budowania pewności siebie związanej z tożsamością są właśnie ubrania. O tym, jak istotną rolę pełnią, opowiedziała Neo Mosa, pomysłodawczyni projektu.

– Dla wielu osób ubrania są naturalnym środkiem ekspresji. Dla osób transpłciowych mogą mieć działanie afirmatywne i łagodzić dysforię płciową – tłumaczy Neo. – To wydarzenie jest dla nas bardzo ważne, przede wszystkim ze względu na przestrzeń, jaką tworzy. Osoby, które nie czują przynależności do żadnej płci i osoby transpłciowe często nie są uwzględniane w niektórych doświadczeniach zakupowych; dotyczy to na przykład przebieralni podzielonych na damskie i męskie.

Jak wyjaśnia Neo, obecnie praktycznie nie ma sklepów z pracownikami przeszkolonymi pod kątem podejścia do osób niebinarnych czy transpłciowych, przez co doświadczenia zakupowe tych osób prawie zawsze kończą się niezręcznymi sytuacjami. Dlatego ta społeczność potrzebuje takich wydarzeń jak organizowane przez The Warsaw House.

Podczas akcji Neo będzie wspierała na miejscu osoby, które zwrócą się do niej o pomoc nie tylko jako aktywistka, ale także jako stylistka. – Pomożemy umocnić naszą społeczność w przestrzeni, która jest tworzona przez nas, dla nas – mówi.

Zuza Głowacka przyznała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, jak ważne są nie tyle same ubrania, ile stworzenie miejsca, w którym osoby transpłciowe i niebinarne miałyby do nich swobodny dostęp i czuły się nieskrępowane, mogąc wybierać stylizacje zgodne z nimi. – Wiele osób może być na etapie, w którym towarzyszy im uczucie zagubienia, dlatego na miejscu będziemy im służyć poradą. Podczas tranzycji zmienia się nie tylko ciało, ale także styl. Pojawia się zrozumiała niechęć do noszenia ubrań z etapu, który chcą już zamknąć. To bardzo ważne pod kątem zdrowia psychicznego – tłumaczy Zuza.

Jak wyjaśniła Zuza, każda chętna osoba będzie mogła przynieść ubrania do współpracującej z Fundacją The Warsaw House BAZY na ulicę Marszałkowską 28/U1A, a każda osoba w potrzebie będzie mogła skorzystać z zebranych tam rzeczy. Wymiana dla osób transpłciowych będzie miała miejsce 4 grudnia.

Zuza Głowacka zapewnia, że nie będzie to tylko jedno wydarzenie, ale początek ich całej serii. – Zdecydowanie chcemy kontynuować wszystkie wydarzenia, które będą miały miejsce w ramach „16 Dni”, oraz aktywizować osoby LGBTQ+, by angażowały się we wspieranie swojej społeczności.

„16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć” to wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Jego popularność oraz wiedza na jego temat mogą się zwiększyć dzięki działaniom The Warsaw House.


Więcej o spotkaniach i warsztatach w ramach „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć” dowiecie się na stronie wydarzenia. Odbywają się one w Warszawie od 25 listopada do 10 grudnia. 

 

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć / Fot. Materiały prasowe

 

 

 

 

 

Ewelina Kołodziej
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Przeciw przemocy ze względu na płeć: Akcja wymiany ubrań
Proszę czekać..
Zamknij