Znaleziono 0 artykułów
03.02.2021

Alexandria Ocasio-Cortez: Padłam ofiarą napaści seksualnej

03.02.2021
Fot. Alex Wroblewski/Getty Images

W livie na Instagramie amerykańska kongresmenka wyznała, że w przeszłości doświadczyła przemocy seksualnej. Przywołała tamto wspomnienie, opowiadając o traumie związanej ze styczniowym atakiem na Kapitol.

Padłam ofiarą napaści seksualnej. Nie mówiłam o tym wielu osobom, ale kiedy doświadczamy kolejnej traumy, to wszystko się kumuluje – powiedziała Alexandria Ocasio-Cortez. Podczas transmisji w mediach społecznościowych kongresmenka powróciła do wydarzeń z 6 stycznia, gdy zwolennicy byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wtargnęli na Kapitol, a ona – w obawie o własne życie – ukryła się w łazience przy gabinecie, słysząc głos białego mężczyzny wołającego: „Gdzie ona jest?!”. – Myślałam, że umrę – mówiła. Jak się okazało, mężczyzną był jeden z oficerów policji Kapitolu, a po jego zachowaniu, według Cortez i jej współpracowników, trudno było ocenić, czy chce jej pomóc, czy ją skrzywdzić.

 

W wypowiedzi na Instagramie AOC przyznała, że czuje frustrację, kiedy ludzie wokół niej mówią, by zapomniała o tamtym doświadczeniu. Ich rady porównała do tych, które otrzymują osoby zmagające się z traumą po doświadczeniu przemocy seksualnej. – Jestem teraz pełna emocji, bo osoby, które mówią nam, żeby przejść nad tym do porządku dziennego, że to nic wielkiego i że powinniśmy zapomnieć o tym, co się wydarzyło, albo nawet mówią, żebyśmy przeprosili, stosują te same metody, co oprawcy – podkreśliła. Wszyscy ludzie, którzy każą nam „iść do przodu”, robią to dla własnej wygody. Kiedy mówią „nie możemy być za to odpowiedzialni”, tak naprawdę mają na myśli: „czy możesz po prostu o tym zapomnieć, żebyśmy mogli to zrobić jeszcze raz?” – dodała.

Podobne artykułyAlexandria Ocasio-Cortez: Kopciuszek w KongresieAnna KonieczyńskaChoć trudno było jej mówić o własnych doświadczeniach, wyznała, że nie ma zamiaru dłużej ukrywać obaw „w świecie, w którym ludzie nieustannie starają się podważać nasze przeżycia albo sugerują, że kłamiemy”. – Nie pozwolę, żeby to się powtórzyło. Nie pozwolę, żeby to się przytrafiło innym ludziom.

Alexandria Ocasio-Cortez jest najmłodszą członkinią Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Walczy o zapewnienie opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli USA, zwiększenie podatków dla najbogatszych i wprowadzenie słynnego aktu Green New Deal. Od lat pracuje z młodzieżą na nowojorskim Bronksie. Z racji tego, że działa z ramienia Partii Demokratycznej, jest nieustannym celem ataków Republikanów (popierających Donalda Trumpa) i konserwatywnych mediów.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij