Znaleziono 0 artykułów
13.12.2022

Angelo Badalamenti nie żyje

13.12.2022
Angelo Badalamenti (Fot. Getty Images)

Wybitny kompozytor Angelo Badalamenti, twórca kultowego motywu muzycznego z czołówki „Miasteczka Twin Peaks”, nie żyje. Miał 85 lat.

Angelo Badalamenti zmarł z przyczyn naturalnych 11 grudnia 2022 roku w swoim domu w Lincoln Park w New Jersey, otoczony rodziną. Informację przekazała „The Hollywood Reporter” siostrzenica kompozytora, pisarka Frances Badalamenti. Smutną wiadomość potwierdził w mediach społecznościowych inny członek rodziny zmarłego artysty.

„Mój wielki wujek Angelo Badalamenti przekroczył granicę kolejnego etapu egzystencji. (...) Był prawdziwą muzyczną i artystyczną inspiracją dla mnie i niezliczonych innych osób. Pozostał wierny swoim korzeniom i rodzinie, nigdy nie porzucił New Jersey dla Los Angeles. Nie wspominając już o zwyczajnych, a jednocześnie niesamowitych historiach z jego życia, jakie opowiadał i które nigdy się nie kończyły. Wielu będzie za nim naprawdę tęsknić” – napisał na Instagramie siostrzeniec Angelo Badalamentiego.

Badalamenti urodził się 22 marca 1937 roku w Nowym Jorku. Podobno już jako mały chłopiec uwielbiał muzykę operową i poważną, a lekcje gry na pianinie rozpoczął w wieku ośmiu lat. Artysta w 1986 roku rozpoczął współpracę z Davidem Lynchem. Stworzył muzykę do takich filmów, jak „Blue Velvet”, „Dzikość serca” czy „Zagubiona autostrada”. Za swoje kompozycje nominowany był do Emmy, BAFTA, dwukrotnie do Złotych Globów, również dwukrotnie do nagrody Grammy. Tę ostatnią otrzymał w 1990 roku za jeden ze swoich najsłynniejszych utworów – motyw przewodni serialu „Miasteczko Twin Peaks”.

Julia Lubecka
Proszę czekać..
Zamknij