Znaleziono 0 artykułów
18.02.2021

Bart Staszewski na liście liderów „Time’a”

18.02.2021
Fot. Jakub Kaminski/East News

Polski aktywista LGBTQ+ Bart Staszewski został wyróżniony w zestawieniu stu światowych liderów amerykańskiego magazynu „Time”.

Bart Staszewski to jedyny Polak na tegorocznej liście amerykańskiego „Time’a”. Redakcja magazynu opracowuje listę stu osób, które zmieniają świat na lepsze, a w tym roku postanowiła wyróżnić także Staszewskiego, który od 2018 roku prowadzi zaciętą walkę z władzą o prawa osób LGBTQ+ w Polsce. „Podczas gdy prawa osób LGBTQ+ są coraz bardziej atakowane przez prawicowe władze Polski, Bart Staszewski staje się twarzą ruchu oporu. Od współorganizowania pierwszego w historii „Marszu Równości” w 2018 roku w rodzinnym Lublinie, 30-letni Staszewski podnosi świadomość na temat rosnącej liczby małych miast, które przyjęły niewiążące uchwały zakazujące „ideologii LGBT”” – czytamy na stronie „Time”.

Gdy polskie gminy, powiaty, a nawet całe województwa zaczęły przyjmować zapisy o „strefach wolnych od LGBT”, Staszewski podróżował po kraju i fotografował osoby LGBTQ+, mieszkające w odmawiających im podstawowych praw miejscach. Za projekt został pozwany przez dwie gminy, w toku ma również kilkanaście spraw o wykroczenie.

Na tegorocznej liście „Time’a” znalazły się najważniejsze osobowości nauki, show-biznesu i polityki, w tym m.in. piosenkarka Dua Lipa, poetka Amanda Gorman, doradca bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan i premierka Finlandii Sanna Marin.

Aleksandra Lewandowska
  1. Ludzie
  2. Talenty
  3. Bart Staszewski na liście liderów „Time’a”
Proszę czekać..
Zamknij