Znaleziono 0 artykułów
05.03.2020

Brytyjska telewizja o „strefach wolnych od LGBT”

05.03.2020
(Fot. Bartosz Staszewski)

Channel 4 przygotowało reportaż o niehetoronormatywnych nastolatkach z miejscowości w Polsce, które przyjęły homofobiczną i transfobiczną uchwałę.

Od pewnego czasu w Polsce samorządy lokalne mogą przyjmować uchwały wprowadzające tzw. strefy wolne od LGBT. Wedle założeń, uchwała ta ma wymiar symboliczny. Jej zadaniem jest chronić „tradycyjną instytucję rodziny” przed „groźną ideologią LGBT” i „rewolucją kulturową”. Do tej pory została ona przyjęta w blisko 100 miejscowościach w całej Polsce. Aktywiści i obrońcy praw queerowej społeczności nazwali te obszary „mapą nienawiści”. Homofobiczna i transfobiczna uchwała zyskała uwagę zagranicznych mediów. Brytyjska stacja telewizyjna Channel 4 przygotowała reportaż o „strefach wolnych od LGBT”.

Bohaterami materiału zostały osoby LGBTQ+ z miejscowości, które przyjęły uchwałę. Nastolatkowie opowiedzieli o homofobicznych atakach ze strony własnych sąsiadów.  – Boję się, bo wiedzą, gdzie mieszkam. Ale strach mnie motywuje. Ktoś musi walczyć – powiedziała Alicja. Z kolei Honorata przyznała, że chce wynieść się z rodzinnego miasta, by móc w końcu być sobą. 

Reporterka Channel 4 spotkała się również z Bartem Staszewskim. O aktywiście zrobiło się głośno, gdy umieścił żółte tabliczki ostrzegawcze „strefa wolna od LGBT” w czterech językach przy nazwach miejscowości, których władze przyjęły homofobiczne uchwały. – Ja tylko pozwoliłem sobie zwizualizować sens, który niosą za sobą krzywdzące dokument – powiedział Bart w rozmowie z oko.press. W rozmowie z brytyjską reporterką zwrócił natomiast uwagę na fakt, że uchwała ta wyklucza społeczność LGBTQ+ i legitymizuje przemoc wobec niej. 

Parada Równości w Warszawie (Fot. NurPhoto/Contributor)

Dziennikarka Channel 4 spotkała się również z członkami Młodzieży Wszechpolskiej, którzy popierają ustawę o „strefach wolnych od LGBT”. Ich zdaniem jednak takie działania to wciąż za mało: – To dobry krok naprzód w walce z ideologią LGBT. Naszym celem jest wprowadzenie pełnego zakazu propagandy LGBT w Polsce – powiedział jeden z uczestników spotkania.  Reportaż zwrócił również uwagę na stosunek Kościoła katolickiego do sprawy, przywołując m.in. wypowiedzi księdza Jędraszewskiego, który otwarcie wygłaszał homofobiczne hasła i nawoływał do walki z „tęczową zarazą”. Według prokuratury, słowa księdza „nie nosiły znamion mowy nienawiści”. 

Polska jest jednym z sześciu państw, w których nie zalegalizowano jeszcze związków jednopłciowych. Jak dowiadujemy się z reportażu, aż dwie trzecie osób LGBT w Polsce doświadczyło przemocy psychicznej lub fizycznej, a ponad 70 proc. nieheteronormatywnych i niecisgenderowych nastolatków miało myśli samobójcze. 

 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij