Znaleziono 0 artykułów
10.12.2019

Sanna Marin: Najmłodsza premier na świecie

Sanna Marin (Fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Po zaprzysiężeniu 34-latka stanie się najmłodszą urzędującą polityczką na tym stanowisku. Jako reprezentantka socjaldemokratów Marin zapowiada dążenie do neutralności klimatycznej.

Od kilku dni cały świat mówi o Sannie Marin, nowej premier Finlandii, która będzie nie tylko najmłodszą urzędującą szefową rządu w historii swojego kraju, ale na całym świecie. 34-latka stanie na czele centro-lewicowego rządu, w którym wedle doniesień ma znaleźć się 12 kobiet i siedmiu mężczyzn, głównie młodzi politycy. Do tej pory ujawniono dwa nazwiska kandydatek: szefową resortu finansów prawdopodobnie zostanie 32-letnia Katri Kulmuni, a sprawami wewnętrznymi ma zająć się 34-letnia Maria Ohisalo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#SDP2017 @sosialidemokraatit

Post udostępniony przez Sanna Marin (@sannamarin)

Marin rozpoczęła swoją karierę polityczną w wieku 27 lat, gdy została wybrana na przewodniczącą rady miejskiej w rodzinnym mieście Tampere. Nowa premier działa w fińskim parlamencie od 2015 roku, dotychczas pełniła funkcje wiceprzewodniczącej Socjaldemokratycznej Partii Finlandii oraz ministry transportu i komunikacji. Teraz polityczka zastąpiła na stanowisku premiera Anttiego Rinnego, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

Wśród najważniejszych celów szefowej rządu znalazło się dążenie do pełnej neutralności klimatycznej kraju oraz dalsza realizacja założeń państwa opiekuńczego. Marin, którą wychowały dwie matki, jest również ambasadorką praw społeczności LGBTQ+, praw kobiet i praw człowieka w ogóle. Na początku ubiegłego roku nowa szefowa rządu doczekała się dziecka ze swoim wieloletnim partnerem Markusem Räikkönenem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tyttö on tänään 4 viikon ikäinen. Otettiin sen kunniaksi perhepotretti.

Post udostępniony przez Sanna Marin (@sannamarin)

Mimo że Finlandia uznawana jest za jeden z najlepszych krajów do życia (za sprawą świetnego systemu edukacji, efektywnego programu socjalnego, wysokich płac i realizacji równościowych postulatów), nową premier czeka wiele wyzwań. W ostatnim czasie przez kraj przetoczyły się fale strajków, które rozpoczęły się od protestu pracowników państwowej poczty, za którymi wstawili się przedsiębiorcy innych branży. 

Dla świata interesujące są doniesienia, o tym, że w rządzie przeważać będą młodzi ludzie i kobiety. Dla Finlandii to nic zaskakującego – zaznaczył Risto Uimonen, komentator polityczny cytowany przez Reutersa. Warto dodać, że Finlandia była jednym z pierwszych krajów, w którym kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze, w 1906 roku. Marin będzie również trzecią w historii kraju szefową rządu. 

Julia Właszczuk
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Sanna Marin: Najmłodsza premier na świecie
Proszę czekać..
Zamknij