Znaleziono 0 artykułów
02.09.2019

Najszczęśliwsze kraje świata według ONZ

02.09.2019
Helsinki (Fot. Getty Images)

Pierwsze miejsce na liście World Happiness Report po raz kolejny zajęła Finlandia. Polska znalazła się dopiero na 40. pozycji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała coroczne zestawienie najszczęśliwszych państw na świecie. Czołówkę World Happiness Report ponownie zdominowały kraje nordyckie. Pierwsze miejsce drugi rok z rzędu przypadło Finlandii, która została również uznana za najbezpieczniejsze miejsce na Ziemi. Na podium uplasowały się również Dania i Norwegia, a tuż za nimi Islandia. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Holandia, Szwajcaria, Szwecja, Nowa Zelandia, Kanada i Australia. 

Polska zajęła dopiero 40. miejsce w zestawieniu. Nasz kraj wyprzedziły takie państwa, jak: Izrael, Wielka Brytania, Czechy czy Meksyk. Z kolei za nami znalazły się: Węgry, Portugalia i Grecja. Najmniej szczęśliwym państwem świata okazał się pogrążony w wojnie domowej Sudan Południowy. Kolejne miejsca zajęły: Republika Środkowoafrykańska, Afganistan, Tanzania i Rwanda. 

Raport ONZ powstaje w oparciu o sześć czynników: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia, wsparcie społeczne, poczucie wolności oraz swoboda działania i podejmowania decyzji, szczodrość, poziom postrzeganej korupcji. Na ich podstawie przyznawane są punkty.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij