Znaleziono 0 artykułów
01.02.2023
Artykuł partnerski

Od Everestu po Hollywood: Historia ulubionego modelu butów Brada Pitta i Kate Middleton

01.02.2023
Fot. Materiały prasowe

Co łączy Brada Pitta, Kate Middleton i Davida Beckhama? Poza tym, że mają status celebrytów, każde z nich żyje wyjątkowo intensywnie. Dlatego jak nic cenią sobie jakość i komfort. Uchodzą za ikony stylu, więc dbają też o wizerunek. Nic więc dziwnego, że kultowe buty australijskiej marki Blundstone, należą do ich ulubionych.

Co ciekawe, blundestone’y, dziś stale obecne w przestrzeni miejskiej, pomyślane były pierwotnie jako buty robocze. Historia marki sięga ponad 150 lat wstecz. To wtedy Australijczyk John Blundstone rozpoczął produkcję tak zwanych Chelsea Boots – wygodnego obuwia z pozyskiwanej lokalnie miękkiej skóry. Buty były wygodne i niezawodne – sprawdzały się we wszystkich warunkach, niestraszna była im też zmienna tasmańska pogoda. Dlatego chętnie nosili je wszyscy – mężczyźni, kobiety i dzieci. O blundstone’ach zrobiło się głośno w całej Australii, gdy w 1894 roku zostały uznane za „wyjątkowe” podczas międzynarodowej wystawy w miejscowości Hobart. To właśnie tam wkrótce powstała fabryka produkująca nawet dwa tysiące par butów tygodniowo.

Fot. Materiały prasowe

Na początku XX wieku markę założoną przez Johna Blundstone’a odkupiła rodzina Cuthbertsonów. Postanowili jednak zachować oryginalną nazwę, wywodzącą się od nazwiska jej założyciela – już wtedy bowiem słowo „blundstone” kojarzyło się z wysoką jakością i niezawodnością. Dlatego nie zdecydowano się zmienić jej do dziś.

Początek nowego stulecia pozwolił sprawdzić buty Blundstone w naprawdę ekstremalnych warunkach. W 1914 roku wybuchła bowiem I wojna światowa, a firma została jednym z 20 producentów obuwia dla wojsk australijskich. Z kolei 25 lat później, podczas II wojny światowej, Blundstone zaopatrzył australijską armię w aż pół miliona par butów. Później, w latach 50., model blundstone’ów z knagami w podeszwach stał się podstawą do produkcji współczesnych butów pracowniczych.

Fot. Materiały prasowe

Od Everestu po Hollywood

W kolejnej dekadzie buty marki Blundstone były noszone już nie tylko przez robotników, lecz także przez dwudziesto- i trzydziestolatków podczas festiwali muzycznych, koncertów, pikników, dalekich samochodowych wypraw czy spacerów po lesie i górach – kolejni wspinacze właśnie w butach z logo Blundstone zdobywali wyżyny Everestu!

Wieść o wyjątkowej jakości blundstone’ów rozeszła się poza granicami Australii – buty były chętnie kupowane również w innych krajach, m.in. w USA. W latach 60. powstała kultowa linia #500, którą szczególnie upodobały sobie środowiska artystyczne, filmowe i kreatywne. Z kolei na rynki europejskie charakterystyczne sztyblety marki Blundstone trafiły w latach 80. Od razu przypadają do gustu klientom i pod koniec minionego wieku są dostępne już w 22 różnych krajach.

Fot. Materiały prasowe

Wiek XXI przynosi dalszy rozwój marki, w tym także oferty blundstone’ów. Powstają nowe wzory, nowe modele butów zimowych z dodatkowym ociepleniem, butów trekkingowych, a także butów na obcasie. Linia obejmuje już nie tylko buty męskie, lecz także damskie i dziecięce. Marka Blundstone zaczyna coraz bardziej kojarzyć się z kreatywnością, żywiołowością, życiem blisko natury, odważnym eksplorowaniem świata, a także z ponadczasowym stylem.

Jessica Mercedes Kirschner w butach Blundstone/Fot. Materiały prasowe

Coraz częściej w blundstone’ach można spotkać gwiazdy Hollywood. Zdobywca Oscara, Brad Pitt, nosi je na co dzień, w zestawieniu ze spranymi dżinsami i T-shirtem. David Beckham wybiera sztyblety marki Blundstone jako uzupełnienie elegantszej stylizacji – najczęściej ma je na sobie podczas biznesowej zagranicznej podróży. Do miłośników blundstone’ów, zwłaszcza w odcieniu brązu, należą też Alexander Skarsgard, Chris Pine czy Elliot Page.

Równie często w butach marki Blundstone pokazuje się aktorka Keri Russell oraz księżna Walli, Kate. Brytyjska księżna zakłada komfortowe i stylowe obuwie na mniej formalne spotkania, zwłaszcza w terenie, a także poza Londynem. Blundstone’y są też nieodłączną częścią festiwalowych stylizacji influencerów i celebrytów podczas największych festiwali muzycznych, jak np. amerykańska Coachella.

Na każdą porę roku idealna będzie też nowa wegańska linia butów Blundstone. Uniseksowe modele zostały wykonane z certyfikowanych materiałów i charakteryzują się taką samą trwałością i komfortem noszenia, z jakich słyną kultowe już wzory australijskiej marki. Prezes Blundstone, Adam Blake, zaznacza: – Od momentu powstania w 1870 roku szczycimy się bardzo prostą misją: tworzyć buty, których ludzie chcą i potrzebują. Pragniemy, aby nasza marka była otwarta – tak, aby wszyscy mogli czuć się jej częścią i byli zaangażowani w społeczność Blundstone. Patrząc z tej perspektywy, zdecydowaliśmy, że tak naprawdę nie będziemy mogli tego osiągnąć, dopóki nie rozpoczniemy opracowywania linii wegańskich butów Blundstone.

Fot. Materiały prasowe

Buty marki Blundstone można kupić zarówno stacjonarnie, jak i online. Lista sklepów dostępna jest na stronie Blundstone.pl. Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Instagramie marki @blundstonepl.

Natalia Hołownia
Proszę czekać..
Zamknij