Znaleziono 0 artykułów
18.06.2018

Człowiek i natura. Rusza 17. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

18.06.2018
Fot. Matthieu Aselin (mat. prasowe Fotofestiwalu)

Blisko trzydzieści wystaw, ponad stu międzynarodowych gości, rozstrzygnięcia konkursów, spotkania autorskie i strefa edukacyjna: tak zapowiada się tegoroczna, siedemnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Fotofestiwal 2018 w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka, włączając się tym samym w aktualną dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej.

Jak patrzeć na przyrodę w kontekście etyki, władzy czy historii? Które z globalnych problemów ekologicznych są aktualnie najważniejsze? Jakie rozwiązania zapewnią przetrwanie ludzkości? Na te, oraz inne związane z zależnością człowiek-natura pytania, postarają się odpowiedzieć uczestnicy siedemnastego już Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Fot. Alexandra Polina (mat. prasowe Fotofestiwalu)
Fot. Claudius Schulze (mat. prasowe Fotofestiwalu)

Na nadchodzącą edycję zaplanowano prawie 30 wystaw, podczas których zobaczymy naturę w nawet najbardziej zadziwiających formach. Jednym z najważniejszych programów została „Ludzka natura”, na którą złożyło się siedem wystaw indywidualnych i jedna zbiorowa. Program, w którego przygotowaniu udział brał kolektyw kuratorski Fotofestiwalu, zaprezentuje prace artystów, którzy w swojej twórczości nie ograniczają się jedynie do dokumentowania zachodzących w przyrodzie zmian, stawiając zamiast tego na odwoływanie się do materiałów naukowych, współpracę ze specjalistami i udział w wyprawach badawczych.

Fot. Claudius Schulze (mat. prasowe Fotofestiwalu)

Wśród prac, które pokazane zostaną w ramach „Ludzkiej natury”, znalazł się między innymi cykl „Monstanto: "A Photographic Investigation” Matthieu Asselina. Zdobywca wielu nagród, w tym Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook, przeanalizował działalność jednego z największych koncernów chemicznych na świecie. Pokazał dzięki temu, jak tego typu korporacje wpływają na globalną politykę ekologiczną i zmiany zachodzące w klimacie. Oprócz prac Asselina, w ramach programu „Ludzka natura” zaprezentowane zostaną także fotografie Claudiusa Schulze, Mandy Barker, stypendystki Guggenheima, Dornith Doherty czy singapurskiego artysty Roberta Zhao Renhui’ego – twórcy Institute of Critical Zoologists, którego celem jest krytyczne spojrzenia na relacje ludzi i zwierząt. Prace polskich artystek: Karoliny Grzywnowicz, Anny Zagrodzkiej i Joanny Rajkowskiej – będzie można zobaczyć na wystawie „Konserwacja międzygatunkowa”.

Fot. Robert Zhao Renhui (mat. prasowe Fotofestiwalu)
(fot. mat. prasowe Fotofestiwalu)

Fotofestiwal to, podobnie jak w poprzednich latach, nie tylko prezentacja twórczości uznanych i doświadczonych artystów, ale także wyłonienie zwycięzców Grand Prix. Wyselekcjonowane spośród 630 zgłoszeń prace finalistów pokazane zostaną w ramach programu głównego, a zwycięzca opuści festiwal z nagrodą w wysokości 10 tysięcy złotych. To jednak nie koniec aspektów edukacyjnych łódzkiej imprezy. We współpracy z Uniwersytetem Łódzkim przygotowano bowiem specjalną strefę, w której organizowane będą spotkania z naukowcami i specjalistami zajmującymi się ekologią, projekcje edukacyjnych filmów i multimedialne prezentacje. Nie zapomniano też o kinie. Goście Fotofestiwalu mogą liczyć na wyjątkową selekcję filmów typowo naukowych, ale też zaliczanych do kina rozrywkowego – w programie znalazło się bowiem miejsce zarówno dla cyklu BBC „Planet Earth II”, „Ptaków” Alfreda Hitchcocka i dokumentu Agnes Vardy „Twarze Plaże”

Międzynarodowy Festiwal Fotografii "Fotofestiwal", 21.06-01.07.2018, Łódź

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij