Znaleziono 0 artykułów
08.03.2024

Czy „Szogun” na Disney+ to najlepszy serial 2024 roku?

08.03.2024
Oto nasza recenzja serialu Disney+ o wydarzeniach, które zmieniły przyszłość feudalnej Japonii. (Fot. materiały prasowe)

„Szogun” to niespodziewany przebój 2024 roku. Sprawdzamy, dlaczego warto obejrzeć nowy serial Disney+ oraz wybieramy inne tytuły w klimacie produkcji o feudalnej Japonii.

„Szogun”: Fabuła serialu

„Szogun” to adaptacja bestsellerowej powieści Jamesa Clavella, która przenosi nas do Japonii 1600 roku. Podzielony i rządzony przez wpływowe rody kraj staje u progu wojny domowej. Lord Yoshi Toranaga musi stanąć na przeciwko sprzymierzonym przeciw niemu wrogom z Rady Regentów, którzy pragną jego śmierci. Tymczasem do pobliskiej wioski przybija europejski okręt. Jego angielski pilot, John Blackthorne, posiada wiedzę, która może przechylić szalę zwycięstwa na rzecz Toranagi. Blackthorne w zamian liczy na pomoc w walce z jezuickimi księżami i portugalskimi kupcami. Łączniczką między światami dwóch bohaterów staje się tłumaczka, Mariko. Jako ostatnia ze swojego rodu arystokratka musi również dopełnić powinności wobec zmarłego ojca. Ich losy splatają się z historycznymi wydarzeniami, które na zawsze zmieniły oblicze Japonii.

(Fot. materiały prasowe)

Opinie o serialu

Zrealizowany z niesamowitym rozmachem „Szogun” okazał się niespodziewanym hitem wiosny. Zarówno widzowie, jak i krytycy chwalili historyczny dramat za niezwykły klimat, wciągającą opowieść i świetną obsadę. Nie zabrakło również głosów, że tytuł to jeden z najlepszych seriali 2024 roku.

Wśród krytycznych głosów pojawiły się natomiast zarzuty powielania schematu białego zbawcy oraz brak japońskich twórców za kulisami produkcji.

(Fot. materiały prasowe)

Twórcy i obsada serialu Disney+

Fani i sceptycy są zgodni w jednej kwestii – występy Hiroyuki Sanady i Anny Sawai zasłużyły na wszystkie nominacje w przyszłym sezonie nagród. Duetowi partneruje na ekranie Cosmo Javis, a także Tadanobu Asano, Nobuya Shimamoto i znany z „Zagubionych” Nestor Carbonell.

Showrunnerami serialu zostali branżowy weteran Justin Marks i debiutantka, Rachel Kondo.

Ile odcinków ma serial „Szogun”?

W dniu premiery na platformę trafiły trzy pierwsze odcinki serialu. Kolejne będą publikowane co wtorek, a wielki finał zostanie wyemitowany już 23 kwietnia. Wszystkich odcinków ma być w sumie 10.

(Fot. materiały prasowe)

Seriale w klimacie „Szoguna”

Jeśli, tak jak my, z niecierpliwością odliczacie dni do premiery nowego odcinka serialu, obejrzyjcie wybrane przez nas produkcje w klimacie „Szoguna”, które umilą oczekiwanie.

„Era samurajów: Bitwa o Japonię”, Netflix

Serial dokumentalny „Era samurajów: Bitwa o Japonię” to zaskakująco wciągająca inscenizacja wydarzeń, o którycj, w wersji fabularyzowanej, opowiada „Szogun”. Z podobnym rozmachem twórcy i eksperci ożywiają barwną historię XVI-wiecznej Japonii.

„Niebieskooki samuraj”, Netflix

Jedna z najpiękniejszych animacji ostatnich lat śledzi losy Mizu, młodej wojowniczki rządnej zemsty. Bohaterka przemierza malowniczą Japonię okresu Edo w poszukiwaniu swojego przeznaczenia.

„Followers”, Netflix

Współczesna Japonia widziana oczami dwóch kobiet – dojrzałej fotografki Limi i aspirującej aktorki Natsume. Owocem ich spotkania jest niepozowane zdjęcie, które staje się wiralem. Dla obu bohaterek post okazuje się jednak błogosławieństwem w przebraniu.

„Kingdom”, Netflix

Choć fabule koreańskiego serialu daleko do historycznego dramatu (patrz: inwazja zombie), to klimat, scenografia i kostiumy równie skutecznie przenoszą nas w czasie. „Kingdom” ma w sobie urok „Pachinko” i mrok „The Last of Us”.

„Gra o tron”, HBO Max

Tego serialu nikomu nie trzeba przedstawiać. Zawiłe losy zamożnych i upadłych rodów walczących o wpływy w obliczu ostatecznego zagrożenia to w skrócie zarówno fabuła „Szoguna” i „Gry o tron”. Gęstość intryg politycznych i potencjalnych romasów również wydaje się zbliżona.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij