Znaleziono 0 artykułów
20.11.2022

„Drugi miesiąc miodowy” Lady Di i Karola w 1991 roku

20.11.2022
Fot. Getty Images

Romantyczny rejs po włoskim wybrzeżu w 1991 roku stał się początkiem końca małżeństwa Lady Di i Karola. Jak pokazuje te wakacje serial „The Crown”? Co wydarzyło się naprawdę? Jakie oczekiwania wobec wakacji mieli małżonkowie?

Zaplanowany jako „miłosny rejs” wypad pary książęcej do Włoch rozczarował Dianę i Karola. Pierwszy odcinek piątego sezonu „The Crown” śledzi losy księcia Karola granego przez Dominica Westa i księżnej Diany granej przez Elizabeth Debicki, którzy wyruszają na „drugi miesiąc miodowy” do Włoch. Podróż nie okazała się zbyt romantyczna. – Niektórzy ludzie mogą chcieć iść na zakupy – mówi księżna, gdy jej mąż przedstawia trasę zwiedzania historycznych obiektów. (– Idę poczytać klasykę – żartuje Diana do Williama i Harry’ego, gdy idzie przeglądać „Vogue’a”). Kiedy książę Karol postanawia skrócić podróż i wrócić do Wielkiej Brytanii, na pokładzie dochodzi do ostrej kłótni.

Co wydarzyło się naprawdę?

W sierpniu 1991 roku Karol i Diana rzeczywiście wsiedli na jacht, by popłynąć wzdłuż włoskiego wybrzeża. „The Evening Standard” użyło określenia „drugi miesiąc miodowy”. „Gdzieś u wybrzeży Włoch, w pobliżu wyspy Capri, stoi na kotwicy piękny i luksusowy jacht, który czeka na przyjęcie królewskich gości w miłosnym rejsie, który ma przywrócić blask ich małżeństwu”, napisano 7 sierpnia (jacht miał ponad 343 metry i należał do miliardera Yiannisa Latsisa).

Książę Karol i księżna Diana na Sardynii we Włoszech w 1985 roku. Sześć lat później powrócili na „drugi miesiąc miodowy”. (Fot. Getty Images)

Jak obrazuje „The Crown”, Karol i Diana nie byli na pokładzie sami. Dołączyli do nich król Konstantyn i królowa Anne-Marie z Grecji, a także kuzyn księcia Karola, lord Romsey, i jego żona lady Penelope. Każda para zabrała również swoje dzieci.

Co różni serial od prawdziwego życia?

Diana grana przez Elizabeth Debicki narzeka, że podczas romantycznego wypadu towarzyszą parze inne osoby. „Choć książę wolał spokojniejszą podróż, Diana chciała, aby ich dzieci, William, lat dziewięć, i Harry, lat sześć, miały towarzystwo do zabawy”, czytamy w „Evening Standard”.

Dominic West jako książę Karol, Teddy Hawley jako książę Harry, Elizabeth Debicki jako księżna Diana i Timothee Sambor jako książę William w filmie „The Crown”. (Fot. Keith Bernstein)

To, co prasa przedstawiała jako radosne wakacje („Szczęśliwe rodzinne wakacje księcia i księżnej Walii!”, czytamy na okładce magazynu „Hello!” z 17 sierpnia 1991 roku), w rzeczywistości wyglądało zupełnie inaczej. Rok później książę Karol i księżna Diana oficjalnie ogłosili rozstanie. Wcześniej Diana zaczęła wysyłać sekretne taśmy opisujące jej nieszczęśliwe małżeństwo dziennikarzowi Andrew Mortonowi. W czerwcu 1992 roku – dziesięć miesięcy po tym, jak para wyruszyła w rejs po Morzu Śródziemnym – Morton opublikował książkę „Diana: jej historia”. Choć nie wiadomo dokładnie, co wydarzyło się podczas podróży, biorąc pod uwagę jej prywatny charakter (pałac Buckingham powiedział wówczas „Evening Standard”, że para chciała na chwilę „zniknąć”), konflikt między Windsorami szybko przerodził się w konfrontację. Rozmowy między nimi przedstawione w „The Crown” są oczywiście sfabrykowane, ale nie ma wątpliwości, że napięcie rosło. 

Co dolało oliwy do ognia?

W maju 1991 roku, tuż przed wyprawą książę Karol udał się na tygodniowe wakacje do Toskanii. Twierdził, że w samotności, ale prasa szybko zorientowała się, że Camilla Parker Bowles odwiedziła ten region w tym samym czasie. Zatrzymała się w willi oddalonej od domu Karola o zaledwie 30 minut drogi – i to był chyba prawdziwy miesiąc miodowy.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

 

 

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij