Znaleziono 0 artykułów
31.08.2023

18 modelek plus size, które musisz znać

31.08.2023
Fot. Getty Images

Od Palomy Elsesser do Precious Lee – poznaj modelki, które brały udział w najważniejszych pokazach i pojawiły się na okładkach popularnych magazynów. Czas zapamiętać ich nazwiska.

Wybiegi przez długi czas były zdominowane wychudzonymi ideałami. Według „Vogue Business” podczas 219 pokazów w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Mediolanie tylko 17 marek zdecydowało się na modelki plus size. Statystyki odzwierciedlają prawdziwy brak różnorodności rozmiarów w modzie, ignorowanie prawdziwego kobiecego ciała. Badania opublikowane w 2016 roku w „International Journal of Fashion Design, Technology and Education” wykazały, że przeciętna Amerykanka nosi rozmiary 16, 18 US. Wzrasta jednak chęć reprezentowania osób, które mieszczą się w kategorii „curve” lub „mid-size”, czyli noszących rozmiary od 6 do 10 US. Choć uważane są za „straight size” – co częściowo oznacza, że można je znaleźć w wielu sklepach, w ofertach wielu brandów – duża grupa modelek curve nie mieści się w tych rozmiarach, kwalifikując się jako plus size.

Ale obecnie, mimo licznych trudności, modelki plus size i curve to jedne z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w świecie mody. Nazwisko Ashley Graham stało się powszechnie znane, a brytyjski „Vogue” uznał Palomę Elsesser, Precious Lee i modelkę curve Jill Kortleve za „nowe supermodelki”. Z kolei Yumi Nu pojawiła się na okładce numeru „Sports Illustrated”, poświęconego kostiumom kąpielowym. Mimo to, nawet przy tak znaczącym wzroście widoczności, wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

„Wzywam świat mody, aby nigdy nie przestawał działać w tej sprawie, do momentu, aż postrzeganie ciał i doświadczeń takich jak moje i nie tylko nie będzie już uznawane za coś skrajnego, odmiennego, nie będzie rzadkością” – napisała Elsesser na Instagramie po tym, jak pojawiła się na okładce „Vogue’a” w styczniu 2021 roku. „Chcę widzieć kobiety o większych ciałach, kobiety o ciemnej karnacji, osoby z niepełnosprawnością i wszystkie możliwe tożsamości, które w mediach pozostają bez reprezentacji”.„Vogue” przedstawia poniżej niektóre z najbardziej rewolucyjnych modelek curve i plus size w branży. Możecie je znać z wybiegów tygodni mody w Nowym Jorku oraz z okładek ulubionych magazynów. A jeśli jeszcze ich nie poznaliście, wkrótce się to zmieni.

Paloma Elsesser

Fot. Getty Images

Agencja: IMG

Miasto rodzinne: Los Angeles, Kalifornia

Jedna z najbardziej wpływowych modelek swojego pokolenia, zdobywczyni tytułu Modelki Roku 2020 zdążyła już pojawić się na kilku okładkach „Voguea” i gościć na wybiegach wszystkich domów mody, od Fendi po Alexandra McQueena.

Ashley Graham

Fot. Getty Images

Agencja: IMG

Miasto rodzinne: Lincoln, NE

Graham zdobyła powszechną rozpoznawalność dzięki modelingowi i rosnącemu statusowi osobowości telewizyjnej. Przeszła do historii jako pierwsza modelka plus size, która pojawiła się na łamach „Sports Illustrated”. W tym samym roku została zauważona przez magazyn „Forbes” i wpisana na listę najważniejszych postaci przed trzydziestką, „30 Under 30”.

Precious Lee

Fot. Getty Images

Agencja: IMG

Miasto rodzinne: Atlanta, Georgia

Lee, jedną z najznakomitszych współczesnych modelek plus size, można zobaczyć wszędzie – na Met Gali, wybiegach Jeana Paula Gaultiera, aż po reklamę perfum Marca Jacobsa.

Jill Kortleve

Fot. Getty Images

Agencje: The Movement, IMG, Muse, Women, Milk

Miasto rodzinne: Heerlen, Holandia

Kortleve zdobyła sławę, debiutując na wybiegu podczas pokazu Alexandra McQueena na wiosnę 2019 roku. Rok później stała się pierwszą modelką plus size, która pojawiła się na wybiegu Chanel, kiedy prezentowany był cruise show w 2010 roku. „Na wybiegu zachodzą bardzo potrzebne zmiany, jestem dumna i wdzięczna, że mogę być ich częścią” – napisała na Instagramie.

Tess McMillan

Fot. Getty Images

Agencja: IMG

Miasto rodzinne: Beaumont, Teksas

Tess McMillan wyróżnia się swoimi jasnorudymi włosami i karnacją milkmaid. Brała udział w Love Parade Gucci, w kampaniach marek takich jak Balmain, MAC, Carolina Herrera i Jean Paul Gaultier.

Celina Ralph

Fot. Getty Images

Agencja: The Society, Elite

Miasto pochodzenia: Hastings, Wielka Brytania

Ralph jest obecnie niezwykle aktywna, bierze udział w pokazach Emilio Pucciego, Alexandra McQueena i Max Mary, a także uczestniczy w sesjach dla francuskiego „Voguea”, „Harpers Bazar” i „CR Fashion Book”. Brytyjską modelkę można też zobaczyć w reklamie Pre-Fall Neimana Marcusa.

Candice Huffine

Fot. Getty Images

Agencje: Next, Chic

Miasto rodzinne: Georgetown, Waszyngton

Amerykańska modelka ostatnio często współpracuje z Victorias Secret i wystąpiła w kilku nowych reklamach marki. Huffine przyznała, że Steven Miesel pomógł jej w rozpoczęciu kariery. Słynny fotograf zrobił jej zdjęcie na okładkę włoskiego „Voguea” i nazwał ją jedną ze swoich „Calendar Girls” w Kalendarzu Pirelli na 2015 rok.

Yumi Nu

Fot. Getty Images

Agencje: The Society, Elite

Miasto rodzinne: Englewood, New Jersey

Nu przebiła się i stała się pierwszą w historii azjatycko-amerykańską modelką plus size, która pojawiła się w legendarnym wydaniu „Sports Illustrated” z kostiumami kąpielowymi. Nominowana do nagrody Breakout Star 2021, ma na koncie również wiele innych imponujących wyróżnień. Jako zaledwie 24-latka modelka pojawiła się na okładce „Voguea” we wrześniu 2021 roku, obok Belli Hadid, Precious Lee i Kai Gerber.

Devyn Garcia

Fot. Getty Images

Agencja: DNA

Miasto pochodzenia: Miami, Floryda

Od przejścia po wybiegu Jacquemus Versailles po zdobycie okładek „Harpers Bazaar”, „i-D” i „Porter” – wszystko to osiągnęła w rok. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co jeszcze osiągnie Garcia.

Holy Rose Emery

Fot. Getty Images

Agencje: Next, Milk, pavé, Priscillas, Red Eleven

Miasto rodzinne: Auckland, Nowa Zelandia

Emery odniosła sukces zarówno w prasie, jak i na wybiegach. Wzięła udział w pokazie Valentino haute couture i dzieliła okładkę „Harpers Bazar Australia” z Gemmą Ward. Modelka pojawiła się także w głośnych kampaniach, w tym reklamie bielizny Calvina Kleina na rok 2022.

Alva Claire

Fot. Getty Images

Agencja: IMG

Miasto rodzinne: Londyn, Wielka Brytania

Nominowana do nagrody Breakout Star 2020, Claire była przez ostatnich kilka lat bardzo aktywna. Tylko w tym roku pojawiła się w wielu numerach brytyjskiego „Voguea”, a także letniej reklamie perfum Marc Jacobs Daisy Drops. Alva, wraz z Kortleve i Lee, przeszła do historii jako jedna z pierwszych modelek plus size, które chodziły dla Versace.

Lauren Chan

Fot. Getty Images

Agencje: JAG, IMM, LaDrew

Miasto rodzinne: Brantford, Ontario, Kanada

Dziś można ją zobaczyć na wybiegach Christiana Siriano i Petera Do, ale Chan była wcześniej redaktorką działu mody w magazynie „Glamour”, w tej pracy zdobyła American Society of Magazine Editors Award. Jej powrót do modelingu zbiegł się w czasie z utworzeniem marki odzieży plus size Hennig, która została nabyta przez Universal Standard na początku tego roku. Chan zyskała także uznanie jako ambasadorka National Eating Disordera Association oraz członkini Model Alliance.

Ava Hariri-Kia

Fot. Getty Images

Agencja: Next

Miasto rodzinne: Nowy Jork

Hariri-Kia zajmuje się modą na wielu poziomach. Jako studentka University of St Andrews w Szkocji zorganizowała słynny szkolny pokaz mody „Dont Walk”. Od tego czasu jest modelką pracującą dla bieliźnianej marki Parade. Pojawiła się też w letnim wydaniu „i-D” w 2023 roku.

Georgia Pratt Holiber

Fot. Getty Images

Agencja: IMG

Miasto rodzinne: Auckland, Nowa Zelandia

Pratt, która pozowała dla włoskiego „Voguea” i chodziła po wybiegu Christiana Siriano, rozpoczęła własną przygodę z modą, zakładając markę Hilda Ereaut.

Ajok Daing

Fot. Getty Images

Agencja: The Industry, Oui, Milk, Fabbricia, Uno

Miasto rodzinne: Mediolan, Włochy

Ta modelka curve nie zwalnia tempa. Dzięki chodzeniu po wybiegach Chanel, Niny Ricci i Max Mary, a także pojawieniu się na okładce francuskiego „Voguea” Daing staje się wschodzącą gwiazdą w branży.

Jocelyn Corona

Fot. Getty Images

Agencja: Muse, Milk, Mad

Miasto rodzinne: Guadalajara, Meksyk

Meksykańska modelka może poszczycić się zarówno udaną karierą na wybiegu, jak i w prasie. Chodziła po wybiegu Christiana Siriano i Petera Do, a niedawno zadebiutowała w kampanii Fenty Beauty.

Leslie Sidora

Fot. Getty Images

Agencje: Ford, Milk, Natural

Miasto pochodzenia: Paryż, Francja

Sidora pojawiła się na międzynarodowych okładkach, od szwedzkiego „Elle” po brazylijskie wydanie „Harpers Bazaar”. Na początku tego roku jej zdjęcia pojawiły się w „Elle”. Jednak najbardziej zapamiętana została dzięki udziałowi w pokazie Savage X Fenty Rihanny.

Denise Bidot

Fot. Getty Images

Agencje: Muse, TESS, CAA

Miasto pochodzenia: Miami, Floryda

Bidot została zauważona podczas pokazu Chromit na wiosnę 2015 i od tego czasu regularnie pojawia się na wybiegach marki. Modelka wzięła także udział w kampaniach Levis, Olay i Savage X Fenty.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.com.

 
Hannah Jackson
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. 18 modelek plus size, które musisz znać
Proszę czekać..
Zamknij