Znaleziono 0 artykułów
14.05.2023

„Firebrand”: Dramat kostiumowy o Katarzynie Parr

14.05.2023
(Fot. materiały prasowe)

Horror psychologiczny „Firebrand” opowiada o losach Katarzyny Parr, ostatniej żony Henryka VIII. W głównych rolach Alicia Vikander i Jude Law. Premiera już wkrótce na festiwalu w Cannes.

Fascynacja Tudorami nie słabnie. Ale zamiast kręcić kolejną biografię Anne Boleyn, reżyser Karim Aïnouz zadebiutuje angielskojęzycznym filmem o życiu Katarzyny Parr, szóstej i ostatniej żony Henryka VIII, która przeżyła monarchę. Scenariusz do filmu „Firebrand” napisały scenarzystki „Obsesji Eve”, Henrietta i Jessica Ashworth. W roli Katarzyny wystąpi Alicia Vikander, a w roli Henryka VIII Jude Law. Nie spodziewajmy się jednak klasycznego dramatu historycznego, tylko horroru psychologicznego o życiu żony tyrana.

(Fot. materiały prasowe)

Prawdziwa historia Katarzyny Parr

Wykształcona córka członka królewskiej rodziny, dwukrotnie wcześniej owdowiała Parr, poślubiła Henryka VIII w 1543 roku w wieku 31 lat. Rok wcześniej tyran doprowadził do ścięcia piątej żony, Katarzyny Howard, za cudzołóstwo. W tym czasie temperament Henryka stał się jeszcze bardziej wybuchowy – w dużej mierze dzięki chronicznym wrzodom na nogach, a Parr przez cały czas trwania małżeństwa pełniła rolę pielęgniarki. Choć Parr zakochała się w Thomasie Seymourze podczas pobytu w pałacu Hampton Court, jako gorliwa protestantka czuła, że jej obowiązkiem jest poślubienie Henryka i odsunięcie go od katolickich sympatyków. Jej oddanie dla reformacji kilkakrotnie zagrażało jej życiu – katoliccy konserwatyści próbowali przekonać Henryka, że stanowi zagrożenie dla korony, więc powinna zostać uwięziona. Pewnego razu ledwo udało jej się uniknąć wysłania do Tower of London. Mniej szczęścia miała jej najbliższa przyjaciółka, poetka Anne Askew (Erin Doherty z „The Crown”), którą Henryk spalił na stosie za herezję i zdradę. Mimo tyranii męża Parr posiadała znaczną władzę jako królowa. Jednym z godnych uwagi osiągnięć było zjednoczenie dzieci Henryka: Marii, córki Katarzyny Aragońskiej; Elżbiety, córki Anny Boleyn; i Edwarda, syna Jane Seymour. Mówi się, że zwłaszcza Elżbieta I inspirowała się macochą. Parr opublikowała również wiele tomów, które pomogły zebrać poparcie dla różnych politycznych celów Henryka. Służyła jako regentka podczas jego ostatniej kampanii wojskowej we Francji w 1544 roku. Z racji zbliżającej się premiery filmu „Firebrand” na festiwalu filmowym w Cannes można spodziewać się, że Vikander i Law będą prowadzić własne kampanie na francuskiej ziemi.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.co.uk.

Hayley Maitland
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. „Firebrand”: Dramat kostiumowy o Katarzynie Parr
Proszę czekać..
Zamknij