Znaleziono 0 artykułów
11.07.2022

Indie sleaze: Powrót rockowej nonszalancji

11.07.2022
(Fot. Getty Images)

Za duża koszula, dżinsy z dziurami, kowbojki vintage – kilkanaście lat temu pod scenami letnich festiwali muzycznych dominował styl indie sleaze. Niechlujnie, ale cool ubierały się Kate Moss, Sienna Miller i bliźniaczki Olsen. Teraz ten look powraca. Podpowiadamy, jak go nosić. 

Związany nierozerwalnie z indie rockiem styl przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku powraca. Znany jako indie sleaze, stanowi połączenie grunge’u lat 90., przepychu lat 80., seksapilu i retro.

Kate MossSienna Miller, Alexa Chung, Sky Ferreira, Alice Dellal, Agyness Deyn i Irina Lazareanu nosiły się w tym stylu, ale jego mistrzynią pozostaje Mary-Kate Olsen w za dużej koszuli w kratę, kowbojkach i opasce z piórami. Wydaje się, że zatęskniliśmy za dzikimi tańcami pod sceną letnich festiwali muzycznych i jego konsekwencjami – podartymi rajstopami, rozmazanym tuszem do rzęs i lekkim bólem głowy. 

Po lewej: Nikt nie wyglądał tak dobrze w rurkach jak Alexa Chung, Po prawej: Irina uwielbiała modę inspirowaną stylem vintage (Fot. Getty Images)

Termin indie sleaze został wymyślony pod koniec ubiegłego roku przez znawczynię trendów TikToka Mandy Lee (@OldLoserInBrooklyn). – Jesteśmy spragnieni kreatywnościWydaje mi się, że w subkulturze indie sleaze 15 lat temu społeczność, sztuka i muzyka łączyły ludzi. To właśnie ten duch powraca – tłumaczy Lee.

Po lewej: Sky Ferreira była twarzą tego trendu. Po prawej: Styl it girl w wydaniu indie sleaze. (Fot. Getty Images)

Ten trend rozwijał się już od jakiegoś czasu dzięki domom mody. Hedi Slimane, który pracował w Saint Laurent, nosił dzianinowe kardigany, oversize’owe koszule w kratę i obcisłe dżinsy. Odświeżony przez Alessandra Michelego dom mody Gucci również stawia na inspirowane stylem vintage elementy garderoby, które można uznać za indie, a Chanel, Raf Simons i Marni z czasem także przyłączyły się do tego nurtu.

Gucci jesień-zima 2000 (Fot. Materiały prasowe)
Saint Laurent jesień-zima 2015 (Fot. Materiały prasowe)

Oczywiście trudno mówić o indie sleaze bez wspomnienia o mężczyznach. Chłopcy z przetłuszczonymi włosami, w zakurzonych koszulkach zespołów, rurkach i kraciastych płaszczach z dziurami wygryzionymi przez mole byli uważani za atrakcyjnych. Wzdychało się do Pete’a Doherty’ego, który umawiał się z Kate Moss, a potem z Lazareanu (podobne typy to chłopak Ferreiry, Zachary Cole Smith, lider zespołu DIIV, oraz Alex Turner z Arctic Monkeys, który był w czteroletnim związku z Alexą Chung). Czy Pete Davidson, Machine Gun Kelly i A$AP Rocky to Doherty tej generacji? Całkiem możliwe.

Pete Doherty i Pete Davidson (Fot. Getty Images)

Artykuł w oryginale ukazał się na Vogue.co.uk.

Alex Kessler
Proszę czekać..
Zamknij