Znaleziono 0 artykułów
07.10.2021

Kobiety, które przyćmiły Bonda

07.10.2021
Fot. Getty Images/East News/materiały prasowe

Od Honey Ryder po Vesper Lynd – przedstawiamy 13 najbardziej charakterystycznych kobiet Bonda w historii kina.

Trudno jest powiedzieć „kobieta Bonda” bez przewracania oczami. W końcu tak wiele kobiet, które występowały w filmach o Jamesie Bondzie z wczesnych lat 60. i 70., było wymiennych: podejrzanie młode, o śmiesznych imionach (Kissy Suzuki, Tiffany Case, Plenty O’Toole, Holly Goodhead), sypiały z naszym bohaterem, później były natychmiast zabijane przez jakiegoś głaszczącego koty przestępcę, a następnie o nich zapominano.

 

Jednak były też takie, które przeciwstawiały się tym schematom – odważne sojuszniczki i przeciwniczki, które udowodniły, że nigdy nie będą potrzebowały ratunku – i na szczęście w ciągu ostatnich dwóch dekad ich liczba wzrosła. W „Nie czas umierać”, 25. części serii, która wchodzi do kin po długim opóźnieniu, zmęczony Bond grany przez Daniela Craiga zmierzy się nie z jedną, lecz z kilkoma silnymi postaciami kobiecymi. Jest wśród nich Naomie Harris jako prawa ręka M, Moneypenny; Lashana Lynch jako bystra agentka MI6 Nomi; Ana de Armas jako uzbrojona kubańska agentka CIA Paloma oraz Léa Seydoux, która ponownie wciela się w rolę twardej psycholog Madeleine Swann ze „Spectre” z 2015 r.

Ona jest sercem „No Time to Die” – mówi Seydoux o swojej postaci. – Poznajemy ją lepiej, więc jesteśmy do niej bardziej przywiązani. To było coś nowego dla tej serii, ponieważ w przeszłości psychologia kobiet w niej występujących nie była tak rozwinięta. Z Naomie, Lashaną i Aną mamy panel silnych i różnorodnych kobiet. To, w pewnym sensie, również jest nowe i bardzo ważne.

Przedstawiamy 13 najbardziej charakterystycznych kobiet Bonda w historii kina.

Ursula Andress jako Honey Ryder w filmie „Doktor No” (1962)

Fot. Getty Images

Jej kremowe bikini uczyniło z niej natychmiastowy symbol seksu, ale postać szwajcarskiej aktorki, która przychodzi Bondowi z pomocą – jest również odważna i bardzo zaradna.

Daniela Bianchi jako Tatiana Romanowa w filmie „Pozdrowienia z Rosji” (1963)

Fot. East News

Wykorzystywana jako pionek przez organizację przestępczą, radziecka urzędniczka, grana przez wspaniałą włoską aktorkę, walczy i ratuje Bondowi życie. Nie doceniasz jej na własne ryzyko.

Honor Blackman jako Pussy Galore w filmie „Goldfinger” (1964)

Fot. East News

Jako osobista pilotka tytułowego złoczyńcy i przywódczyni żeńskiej ekipy, która ma za zadanie rozpylenie gazu nad Fort Knox, urodzona w Londynie aktorka zachwyca i w samą porę zdradza swojego szefa.

Diana Rigg jako Teresa di Vicenzo w filmie „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” (1969)

Fot. Getty Images

Zanim zaczęła wygłaszać ostre dowcipy jako Olenna Tyrell w „Grze o tron”, brytyjska aktorka wcieliła się w rolę hrabiny, która zwaliła Bonda z nóg, zanim spotkała ją tragiczna śmierć.

Barbara Bach jako Anya Amasova w filmie „Szpieg, który mnie kochał” (1977)

Fot. Getty Images

W roli agentki KGB, która w każdym calu dorównuje Bondowi, aktorka wznosi się na wyżyny. Jest nieustraszona w obliczu zabójców o stalowych zębach i maniakalnych super-złoczyńców.

Grace Jones jako May Day w filmie „Zabójczy widok” (1985)

Fot. East News

Zabójstwo detektywa, a następnie skok z wieży Eiffla i to wszystko w ciągu jednego dnia pracy tej groźnej, odzianej w kostium ochroniarza od Azzedine'a Alaïa bohaterki, w którą wciela się jamajsko-amerykańska legenda.

Maryam d'Abo jako Kara Milovy w filmie  „W obliczu śmierci” (1987)

Fot. East News

Bond po raz pierwszy spotyka tę wiolonczelistkę, w którą wcieliła się magnetyczna brytyjska aktorka, gdy celuje ona z karabinu do swojego kochanka. Później zjeżdża z gór na sankach i lata samolotem.

Famke Janssen jako Xenia Onatopp w filmie „GoldenEye" (1995)

Fot. East News

Femme fatale nie mogą być bardziej przerażające niż ta uwodzicielska sadystka, ożywiona z rozkoszą przez holenderską aktorkę, która zaciska mężczyzn na śmierć swoimi udami. Czy trzeba mówić więcej?

Michelle Yeoh jako Wai Lin w filmie „Jutro nie umiera nigdy” (1997)

Fot. East News

Malezyjska aktorka jest rewelacyjna w roli chińskiego szpiega, który nie ma litości dla swoich przeciwników, a podczas niezapomnianego pościgu rowerowego staje się najlepszym kierowcą z tylnego siedzenia.

Sophie Marceau jako Elektra King w filmie „Świat to za mało” (1999)

Fot. Getty Images

Przedstawiona widzom jako naiwna córka barona naftowego, przebiegła postać francuskiej aktorki, za cel obrała sobie schwytanie Bonda i poddanie go torturom.

Halle Berry jako Jinx w filmie „Śmierć nadejdzie jutro” (2002)

Fot. East News

Od przebicia człowiekowi czaszki po pokonanie olimpijczyka w wybuchowej walce na miecze – nie ma rzeczy, której nie potrafiłaby zrobić ta inteligentna agentka NSA, w którą wcieliła się amerykańska zdobywczyni Oscara.

Eva Green jako Vesper Lynd w filmie „Casino Royale” (2006)

Fot. East News

Jedna z najlepszych kobiet Bonda w ostatnich latach. Francuska aktorka jest zadziornie inteligentna, wyrafinowana i tajemnicza jako urzędniczka skarbowa, która stawia czoła 007 w grze w pokera.

Léa Seydoux jako Madeleine Swann w filmie „Spectre” (2015)

Fot. materiały prasowe

Złożona postać psycholożki z traumatyczną przeszłością, która pomaga Bondowi w tropieniu jego wrogów, jest dla niego idealną partią – i powróci w filmie „Nie czas umierać”.

Artykuł ukadał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij