Znaleziono 0 artykułów
10.12.2022

Wszystkie it-bags pierwszej dekady XXI wieku w jednym miejscu

10.12.2022
Sarah Jessica Parker (Fot. Getty Images)

Alejandro, miłośnik mody i popkultury, założył @Y2KBags na Instagramie z nostalgii za pierwszą dekadą XXI wieku, gdy pojawiły się pierwsze it-bags noszone przez gwiazdy. Na koncie znajdziemy zdjęcia Paris Hilton czy Kim Kardashian z najmodniejszymi modelami w klimacie Y2K.

Konto @Y2KBags na Instagramie to uczta dla oczu. Twórcy dokumentują historię popkultury przez pryzmat torebek. Pamiętacie, jak Kim Kardashian nosiła małego Masona Disicka w żółtej torbie Goyard Saint Louis (przyjrzyjcie się uważnie, a zobaczycie młodziutkie Kylie i Kendall w tle)? Na kolejnym zdjęciu Sofía Vergara spaceruje z pytonową wersją kultowej torby Fendi Spy. Nostalgiczny przewodnik Y2K nie mógłby się oczywiście obejść bez Paris Hilton. Dziedziczkę pokazano, jak wyciąga walizkę Louis Vuitton Multicolor Monogram Alzer z samochodu w kolorze pudrowego różu i nosi torby Neverfull Louis Vuitton.

Paris Hilton i Kim Kardashian (Fot. Getty Images)

Konto prowadzi 28-letni entuzjasta torebek Alejandro. – Jestem chodzącą encyklopedią. Jem, żyję i oddycham modą – mówi. Jego fascynacja popkulturą zaczęła się w młodym wieku. – Moje kuzynki kupowały w weekend magazyny „People” i „Us Weekly”. To wtedy Paris, Lindsay, Nicole nosiły te torby – mówi. 

Kolekcja zdjęć zebranych przez Alejandra oddaje szaloną kulturę tabloidów tamtych czasów. Pokazuje zarówno fotografie typu „Stars – They’re Just Like Us!”, jak i pozowane kadry. Na jednym ze zdjęć widzimy Marca Jacobsa w szortach i sandałach, siedzącego na chodniku, palącego papierosa, obok dużej, wojskowo-zielonej torby Birkin. Na kolejnych zdjęciach – Spencera Pratta karmiącego truskawkami Heidi Montag, która nosi metaliczną torebkę Fendi Spy.

Paris Hilton (Fot. Getty Images)

Oczywiście torebki nadal stanowią kluczową część stylu celebrytów, niezależnie od tego, czy gwiazda decyduje się na Sardine Bottegi Venety, niedrogą JW Pei czy Birkin. Ale pierwsza dekada XXI wieku to kultowa era głośnych współprac pomiędzy artystą Takashi Murakami a Louis Vuitton, pierwszych it-bags, takich jak Stam od Marca Jacobsa, oraz zaprojektowanych przez Johna Galliano torebek Dior Saddle z monogramem, które do dziś są pożądane.

Oprócz zdjęć Alejandro przedstawia historię modeli. Na jednym ze zdjęć widzimy Kelis na wybiegu Jeremy’ego Scotta z jesieni 2002 roku trzymającą model Louis Vuitton Graffiti Alma MM, który jak zauważa Alejandro, był efektem współpracy Marca Jacobsa i Stephena Sprouse’a. Na innym zdjęciu Kelly Bensimon trzyma stary model Bottegi Venety Intrecciato Cabat, który według Alejandra jest obecnie sprzedawany za niemal 10 tysięcy dolarów.

Nicole Richie (Fot. Getty Images)

Konto nie mogło pojawić się w lepszym czasie – nostalgia jest w cenie. Dla Alejandra to forma eskapizmu. – Era Y2K pozwoliła nam żyć fantazją. Myślę, że dziś to bardzo istotne w modzie. Sięgnęliśmy do archiwów, aby dać światu trochę radości – mówi.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.com.

Liana Satenstein
Proszę czekać..
Zamknij