Znaleziono 0 artykułów
24.08.2022

Historia Adelaide Cottage, nowego domu księcia Williama i księżnej Kate

24.08.2022
Książę William z Kate i dziećmi przed wejściem do Anmer Hall. Ich dotychczasowy dom będzie jedną z trzech posiadłości udostępnianą członkom rodziny królewskiej. (Fot. Getty Images)

W historii znany jako „dom łask i przysług” oraz dawna herbaciarnia zbudowana w stylu cottage orné. Dziś Adelaide Cottage położona w Windsor Great Park, oczekuje na rodzinę królewską – księcia Williama i księżną Kate.

Pałac Kensington potwierdził w poniedziałek, że para królewska i ich trójka dzieci przenoszą się do Windsoru w Anglii. Powód? Rozpoczynający się niebawem rok szkolny. Tej jesieni, książę George, książę Louis i księżniczka Charlotte zapiszą się do Lambrook School w Berkshire, położonego 15 minut drogi od ich nowego domu – Adelaide Cottage. Zaufane królewskie źródło powiedziało portalowi ABC News, że książę i księżna Cambridge chcą wychować swoje dzieci w jak najbardziej „normalny” sposób, pragnąc względnej prywatności, którą zapewniają przedmieścia. Po przeprowadzce byliby również bliżej królowej, która niedawno przeniosła się na stałe do zamku Windsor.

Nie oznacza to jednak, że królewska para opuści Londyn na dobre. Mówi się, że zatrzymają swój dom (i biura) w Kensington Palace jak również wiejską posiadłość Anmer Hall w Norfolk. 

Nowy dom księcia Williama i księżnej Kate, Adelaide Cottage, znajduje się na terenie Windsor Great Park.

W stylu cottage orné

Posiadłość z czterema sypialniami ma bogatą (i nieco skandaliczną) historię. Zbudowany w 1831 roku przez Sir Jeffry'ego Wyatville'a domek był pierwotnie herbaciarnią dla królowej Adelaide (gazety w tamtym czasie nazywały go „uroczo eleganckim"). Podczas panowania królowej Wiktorii stał się idyllicznym, ekskluzywnym pensjonatem. Podobną reputację posiada również dom księcia Harry'ego i Meghan Markle, Frogmore House. „Adelaide Cottage ma podobny status do Frogmore House. Ważni goście Windsoru regularnie opisują wizyty najpierw w jednym, a potem w drugiej królewskiej odskoczni, które odbywają się w 1830 roku”, pisze Jane Roberts w swojej książce z 1997 roku, „Royal Landscape: The Gardens and Parks of Windsor". Jest to również wybitny przykład architektury cottage orné – biorący swoją nazwę od francuskiego „ozdobnego domku” ruch architektoniczny został zdefiniowany przez celowo asymetryczne rustykalne domki, często z zabawnymi ornamentami na dachu.

W 1941 roku Adelaide Cottage stał się znany jako „dom łask i przysług”. To termin funkcjonujący jako opis domów należących do królowej, które udostępnia członkom rodziny królewskiej lub personelowi. Jeden z pierwszych mieszkańców Adelaide? Peter Townsend – niegdysiejsza wielka miłość ksieżniczki Margaret, która wywołała skandal, gdy ich związek wyszedł na jaw.

„Townsend miał mieszane uczucia co do mieszkania w zabytkowym domu wpisanym na listę Grade II, który w tamtym czasie wymagał renowacji. Wiosną 1945 roku, kiedy nasze drugie dziecko było w drodze, król zaproponował, abyśmy przenieśli nasze mieszkanie do małego »domu łaski i przysług«, Adelaide Cottage, w parku domowym zamku Windsor”, napisał Townsend w swoim pamiętniku „Time and Chance”. „To był hojny gest, za który czułem się głęboko wdzięczny, pomimo ograniczonych udogodnień tego domu”.

Townsend opisał dom jako chłodnie w zimie, ponieważ miał tylko dwa grzejniki: „W salonie, otoczonym francuskimi oknami, trzeba było czasem owinąć się w płaszcz i szalik” – pisał Townsend. Jednak latem, jak wspomina, było bardzo „rozkosznie” Mieszkał tam do 1952 roku.

Adelaide Cottage został zmodernizowany od czasów królowej Wiktorii i Petera Townsenda. Sam Townsend, miał złe wyczucie czasu, jeśli chodzi o prośby związane z modernizacją: Roberts odkrył, że kiedy mieszkaniec Adelaide Cottage poprosił o centralne ogrzewanie, w połowie lat 40. dla swojej młodej rodziny „Biuro Robót odpowiedziało, że niemożliwe jest rozważenie takich prac w chwili obecnej podczas gdy wszystkie wysiłki są skierowane na naprawę zniszczeń bombowych w Londynie”. Adelaide była remontowana w 1955 roku po wyprowadzce Townsenda, a prace trwały przez kolejne dekady. Roberts stwierdza, że „przez wiele lat (do 1963 r.) wodospad schodził ze wzgórza przez skalniak za domem i został usunięty podczas próby zmniejszenia wilgoci we wnętrzach domu”. Więcej prac odnotowano w latach 90. a w 2015 roku nieruchomość przeszła rozległą renowację.

Prawdopodobnie niektóre stare elementy wciąż pozostały w pierwotnej wersji. Duża część domku była wyposażona w meble z 1831 roku z pobliskiego Royal Lodge, a na terenie posiadłości znajdował się rozległy ogród.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Elise Tylor
Proszę czekać..
Zamknij