Znaleziono 0 artykułów
28.08.2021

Księżniczka Małgorzata zapoczątkowała modę na astrologię

28.08.2021
Getty Images

Czyżby księżniczka Małgorzata była odpowiedzialna za modę na horoskopy? Gdy urodziła się w 1930 roku, „Sunday Express” opublikował przepowiednię na temat jej życia. Od tego momentu szał na astrologię ogarnął cały świat. 

Dwadzieścia lat po śmierci księżniczkę Małgorzatę pamiętamy z jej ironicznych powiedzonek, burzliwego małżeństwa z lordem Snowdonem i jej porannej rutyny pielęgnacyjnej (jak twierdzi Craig Brown w książce „Ma’am Darling: 99 Glimpses of Princess Margaret”, księżniczka zaczynała dzień od czytania gazet, palenia papierosów i picia wódki). Dopiero niedawno biografowie zwrócili uwagę na jej wpływ na współczesny szał na horoskopy.

W obliczu konieczności opisania kolejnych królewskich narodzin 21 sierpnia 1930 roku zmęczony redaktor „Sunday Express”, John Gordon, postanowił poprosić Cheiro, najbardziej znanego astrologa gwiazd tamtych czasów, o przepowiedzenie przyszłości Małgorzaty. Cheiro okazał się nieosiągalny, Gordon postanowił więc uczynić swojego asystenta R.H. Naylora jasnowidzem. Napisał, że księżniczka będzie miała „życie pełne wrażeń, a wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla rodziny królewskiej i narodu pojawią się w okolicach jej siódmego roku życia”.

Tekst „Co gwiazdy przepowiadają nowej księżniczce?” okazał się sukcesem. Gordon szybko zlecił Naylorowi pisanie cotygodniowej kolumny. Zamiast próbować pisać 365 horoskopów co siedem dni, przedsiębiorczy wróżbita przygotował przepowiednie dla każdego z 12 znaków słonecznych. W ciągu kilku lat każda inna gazeta przy Fleet Street zlecała mu horoskopy. „Do 1937 roku ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii wykazała, że dwie trzecie kobiet wierzyło w horoskopy” – zauważa Andrea Richards w „The Library of Esoterica’s Astrology”. Tymczasem po drugiej stronie Atlantyku Amerykanka Evangeline Adams, astrolożka gwiazd, do której klientów należeli wszyscy, od J.P. Morgana po Charliego Chaplina, prowadziła audycję radiową z horoskopami, a „The New York Post” uruchomił stronę z horoskopami, która działa do dziś.

A co z Małgorzatą? Nigdy nie skomentowała swojej roli w powrocie mody na horoskopy (choć przypuszczalnie czytała je w porannych gazetach), a siódmy rok jej życia rzeczywiście okazał się znaczący dla rodziny królewskiej. W 1936 roku zmarł Jerzy V, Edward VIII, książę Windsoru, abdykował, by być ze swoją kochanką Wallis Simpson, a ojciec Małgorzaty, Jerzy VI, został monarchą, stawiając ją w drugiej linii do tronu (czego nigdy do końca wszechświatowi nie wybaczyła).

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.co.uk.

Hayley Maitland
Proszę czekać..
Zamknij