Znaleziono 0 artykułów
01.07.2023

Męskie szorty nareszcie mają swoje pięć minut

01.07.2023
Fot. Getty Images

Skrawek uda. Odsłonięta łydka. Kolano wystawione na słońce. Tradycyjne zasady dress code’u od zawsze głosiły, że odsłonięte męskie nogi są przeciwnością formalnego looku. Nawet w lipcu, gdy przez upały w wielu miastach prawie nie da się wytrzymać, na ulicy można spotkać – wyraźnie cierpiących – biznesmenów w długich spodniach. Jednak coraz częściej stylowi mężczyźni zakładają szorty nie tylko do biura, lecz także na bardziej uroczyste okazje – od eleganckich randek (choćby z Rihanną) po pokazy największych domów mody czy nawet MET Galę.

Reinterpretacja zasad, gdzie i kiedy szorty są odpowiednie, powinna nastąpić już dawno temu. Przez długi czas były one postrzegane jako zbyt swobodne (patrz: stroje plażowe) lub młodzieżowe. Jak powiedział kiedyś bardzo mądry Tom Ford: „Mężczyzna nigdy nie powinien nosić szortów w mieście. Szorty powinny być noszone tylko na korcie tenisowym lub na plaży”. Jednak ograniczenia w noszeniu krótkich spodni w Bardzo Ważnych Sytuacjach jest całkowicie niepraktyczne dla użytkowników odzieży męskiej, zwłaszcza gdy w analogicznych sytuacjach letnie sukienki i przewiewne spódnice są całkowicie dopuszczalne. Jak napisał kiedyś mój kolega Christian Allaire: „Problem polega na tym, że mężczyźni odsłaniający nogi w sytuacjach zawodowych stali się całkowitym tabu. Noszenie szortów do biura? Zapomnij o tym: dział HR osobiście wyprowadziłby mnie z budynku”. 

Gwiazdy coraz częściej stawiają na męskie szorty

Nikt nie opanował sztuki ich noszenia lepiej niż Jacob Elordi – choćby w zeszłym tygodniu. Gwiazdor „Euforii” pojawił się na pokazie Valentino na wiosnę 2024 r. w parze fachowo (i strategicznie) zaprasowanych w kant szortów. Spodnie zaprojektowane przez Pierpaola Picciolego zapewniły Elordiemu, że tak to nazwę, złotą proporcję ud do nóg. Aktor wyglądał zalotnie i elegancko, w przeciwieństwie do tego, na co często narażone są osoby noszące krótkie spodenki – swobodny, niechlujny lub młodzieżowy wygląd. W połączeniu ze skórzaną marynarką, cienkim czarnym krawatem i okularami przeciwsłonecznymi w szerokich oprawkach Elordi nadał dojrzały i wyrazisty charakter odzieży kojarzonej z pilnymi uczniami. Ale co było najważniejsze? Wyeksponowane przez aktora skarpetki marki Nike. Niektórzy internauci zachwycali się tą stylizacją. „Te letnie szorty są bardzo KRÓTKIE!” – napisał jeden z użytkowników.

Elordi nie jest jedyny z takim podejściem do szortów. A$AP Rocky założył zaprojektowane przez Rafa Simonsa szorty pod koniec 2022 r. na elegancką randkę ze swoją partnerką Rihanną. Raper rutynowo wykorzystywał ten element garderoby do budowania młodzieńczych looków godnych formalnych wydarzeń, w tym stylizacji od Prady na fashionweeku w Mediolanie. Młodsze gwiazdy również stawiają na szorty. Evan Mock, znany z „Plotkary”, wybrał szorty couture Thoma Browne’a w połączeniu z lateksową maską na MET Galę 2021. Z kolei na Festiwalu Filmowym w Cannes w maju 2023 r. Troye Sivan zaprezentował neutralną płciowo interpretację wyszukanych szortów, łącząc je z luźną, wyciętą bluzką.

Męskie szorty podbijają świat mody

Na pokazach również można było zaobserwować trend polegający na formalizacji szortów. Pierpaolo Piccioli z Valentino podczas prezentacji kolekcji na wiosnę 2024 r. wysłał na wybieg modeli m.in. w białych, czarnych, wielbłądzich, brązowych i czerwonych szortach z kantem. Czasami były one łączone z marynarkami z grubymi poduszkami na ramionach lub dzianinowym polo z dopasowanym krawatem – wyraźnie biurowym strojem. U Diora dyrektor kreatywny Kim Jones rozwinął zamiłowanie do tworzenia chłopięcych pastelowych krótkich zestawów zaprojektowanych w duchu skater boy.

Rzecz jasna, nie ma projektanta bardziej ani dłużej zaangażowanego w tworzenie formalnych szortów niż Thom Browne. Amerykanin od lat pokazuje na wybiegach mistrzowsko skrojone garnitury z krótkimi spodniami, praktycznie to charakterystyczny dla niego uniform. Poza tym Browne ma odwagę, by wykonać tak odważny manewr stylistyczny – prowadzi odnoszącą sukcesy globalną markę i jest przewodniczącym CFDA. Myślę jednak, że w dzisiejszym, coraz swobodniejszym krajobrazie odzieży męskiej, nawet początkujący designer mógłby odnieść sukces z tym lookiem. Z odpowiednią kalibracją.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

André-Naquian Wheeler
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Męskie szorty nareszcie mają swoje pięć minut
Proszę czekać..
Zamknij