Znaleziono 0 artykułów
17.05.2021

Najlepsze szwedzkie seriale

17.05.2021
(Fot. Materiały prasowe Sundance Now)

Po hiszpańskich, francuskich i południowokoreańskich przyszła znów pora na skandynawskie produkcje. Kilka lat temu Szwedzi zasłynęli „Mostem nad Sundem” czy „Wallanderem”. Poznaj nowe, równie dobre kryminały.

„Szybki cash: Serial” (Netflix)

(Fot. Materiały prasowe Netflix)

Reboot trylogii kryminalnej na podstawie bestsellerowej serii powieści Jens Lapidus. Nie spodziewajcie się skandynawskich krajobrazów z fiordami czy zamrożonymi ciałami. Sztokholm ukazany został jako nowoczesne miasto hiperkapitalizmu i podziemnych zbrodni. Tu drogi technologicznych przedsiębiorców krzyżują się z baronami narkotykowymi. Na wyróżnienie zasługuje genialnie dobrana obsada aktorska. Evin Ahman wciela się w rolę głównej bohaterki Leyi, samotnej matki i specjalistki AI, która desperacko marzy o awansie społecznym. Jej płomienny romans z zaangażowanym w lokalny handel narkotykami Salimem, granym przez Alexandra Abdallaha, dodaje serialowi żaru. Nie należy zapominać również o świetnych rolach drugoplanowanych: zwłaszcza Olle Sarri jako technologicznego tytana Tomasa Storma i Dady Fungula Bozela jako znajdującego się na pograniczu śmierci narkomana. 

„Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj” (HBO GO)

(Fot. Materiały prasowe HBO)

Dokument kryminalny przybliża historię kongregacji zielonoświątkowców z małego szwedzkiego miasteczka Knutby. W sześciu godzinnych odcinkach przedstawia się złożoną relację śledczą opowiadającą o wydarzeniach, które nastąpiły po nocnym morderstwie z 2004 roku. Jedna z członkiń sekty została postrzelona wówczas we własnym łóżku, a jej sąsiad ciężko ranny. Do zbrodni przyznała się 26-letnia niania, która twierdziła, że do zabójstwa zachęciły ją wiadomości od Boga. To właśnie to lub jej kochanek – mąż zamordowanej kobiety, który miał również romans z żoną rannego sąsiada – sprawił, że to zrobiła. A może zachęciła ją do tego przywódczyni sekty, Åsa Waldau, samozwańcza „Oblubienica Chrystusa”, która sama uprawiała seks z pastorem? Analizując najdrobniejsze szczegóły wydarzeń związanych z kultem przed kamerą i przeprowadzając wywiady z jego byłymi członkami, którzy od tamtej pory wrócili do zmysłów, Anton Berg i Martin Johnson są szczerzy, zabawni i dociekliwi.

„Cienki lód” (Player.pl)

(Fot. Materiały prasowe Sundance Now)

Polityczny thriller o kryzysie klimatycznym. Akcja ośmioodcinkowego serialu toczy się podczas szczytu klimatycznego na Grenlandii. Kolorowe domki w Tasilaq, topniejąca pokrywa lodowa Arktyki i prawdziwe niedźwiedzie polarne, które zagrażają dzieciom (i atakują zagranicznych dygnitarzy) – te detale zapierają dech. Minister spraw zagranicznych Szwecji przybywa do Grenlandii, by podpisać traktat o zakazie wierceń w Arktyce. Reprezentantka Rosji ma w tej kwestii inne zdanie, zaś kilka równoleżników dalej na północ szwedzka firma naftowa prowadzi nieczyste interesy. W tym samym czasie do Tasilaq przybywa szwedzka oficer wywiadu (zagrana przez bezbłędną Biancę Kronlöf), aby zbadać sprawę porwania swojego męża. Wtedy rozpętuje się piekło. Grenlandzcy aktorzy, w tym zmęczony życiem lokalny detektyw (Angunnguaq Larsen), nadają całej fabule autentyczności.

Oryginalny tekst ukazał się pierwotnie na Vogue.com.

Taylor Antrim
Proszę czekać..
Zamknij