Znaleziono 0 artykułów
19.01.2024

Najmodniejsze spodnie 2024 roku to te z bardzo wysokim stanem

19.01.2024
Loewe wiosna-lato 2024 / Spotlight. Launchmetrics

Nie mówimy tu o powrocie ciasno zapiętych w pasie, eleganckich modeli, które widzieliśmy, gdy it-girls odkryły istnienie marki The Row, lecz o spodniach z bardzo wysokim stanem, które, w niektórych przypadkach, mają nawet wbudowane gorsety, by trzymały się na miejscu. 

Po kilku sezonach, w których za sprawą spódnic mini moda przypomniała sobie o pojęciu Hemline Index (sugerującym, że zmiana długości noszonych spódnic powiązana jest ze zmianą sytuacji ekonomicznej), proponujemy nowy termin: Waistband Theory. Jeśli ten pierwszy sugeruje, że w czasach dobrobytu spódnice stają się coraz krótsze, a wydłużają się w okresie ekonomicznych trudności, drugi stoi za teorią, że talia w spodniach unosi się coraz wyżej, gdy giełdowe akcje pikują. Czyli właśnie teraz. 

Choć rozmowa na temat talii w styczniu może wydawać się raczej niefortunnym pomysłem, zaczynający się rok kryje w sobie obietnicę oczekiwanego odejścia od modeli spodni z niskim stanem, które w imię nostalgii za latami 2000. pozostawały z nami już zbyt długo. Nie mówimy tu o powrocie ciasno zapiętych w pasie, eleganckich modeli, które widzieliśmy, gdy it-girls odkryły istnienie marki The Row, ale o spodniach z bardzo wysokim stanem, które, w niektórych przypadkach, mają wbudowane gorsety, by trzymały się na miejscu. Jesteśmy więc o lata świetlne od odsłaniającego biodra uniformu Christiny Aguilery i spółki. 

Spodnie high waist: Moda na wysokim poziomie

Alaia, Louis Vuitton wiosna-lato 2024 / Spotlight. Launchmetrics

Kto wywołał pojawienie się w kolekcjach na sezon wiosna-lato 2024 spodni, które mają tak wysoki pas, że sięga stanika? Jonathan Anderson w Loewe. – Jak podkręcić coś tak, by na widok tego myśleć: „O, tak, rozpoznaję w tym koszulę typu oxford i białe jeansy”, ale by był to projekt osobliwy, a nawet dziwaczny? – zapytał. – W tym nowym kroju spodni jest coś wywrotowego. A jednocześnie są one bardzo przyzwoite – dodał. Trochę w stylu preppy, trochę jak u matadora, w zgodzie z hiszpańskim dziedzictwem tego domu mody, kobiety Loewe będą łączyć swoje ultrawydłużające nogi spodnie high waist z ultrakrótką dzianiną i koszulami (wymagająca konstrukcja tych spodni, które cechuje wysoki stan, oznacza, że nie pozostaje w nich zbyt wiele miejsca na zebraną na plecach bawełnę). 

Najbardziej wpływowe domy mody, od Louis Vuitton i Saint Laurent po Hermès i Armani, sięgają do tych samych źródeł i głoszą, że choć looki rodem z filmu „Annie Hall” są bez wątpienia szykowne, czyż nie byłoby odrobinę bardziej nowocześnie, gdyby realizować modowe założenia w bardziej nieoczekiwany sposób? Dom mody Alaïa zawsze ma w swoich kolekcjach najwęższe z dopasowanych talii, jednak na kolejny sezon zaprezentował czarne luźne spodnie z wysokim stanem, wybrzuszające się niczym balon poniżej wysokiego pasa sięgającego biustu, tworząc frapującą sylwetkę, przywodzącą na myśl garderobę Davida Bowiego. Rebel rebel! W Louis Vuitton odniesienia do podróży w czasie wykorzystywane przez Nicolasa Ghesquière’a zatrzymały się gdzieś pomiędzy latami 50. a 80., a spodnie damskie z wysokim stanem noszone są z grzecznymi szelkami na topach mogących się poszczycić odważnie odsłoniętymi ramionami (sam pokaz tej kolekcji został wymyślony tak, by miało się wrażenie, że przebywa się w balonie). 

Loewe, Saint Laurent wiosna-lato 2024 / Spotlight. Launchmetrics

Nie tak ekscentryczne, bardziej na luzie są projekty Anthony’ego Vaccarello, który zrezygnował z charakterystycznej dla Saint Laurent seksownej odzieży wieczorowej, stworzył za to w całości bawełnianą kolekcję nieskomplikowanych ubrań na co dzień. Punkt centralny „białego płótna” projektanta? Spodnie damskie z wysokim stanem, podtrzymywane porządnie paskiem, czasami noszone są z odważnymi tank topami, a czasami z przejrzystymi bluzkami z długimi rękawami – ponieważ muza YSL może stawiać na zwyczajne rozwiązania, ale z pewnością sama zwyczajna nie jest. 

Klientki The Row są jak zawsze w nastroju na dopracowane pojedyncze elementy garderoby, które zestawione razem wyglądają swobodnie, a zarazem niesamowicie luksusowo. Z kolei rzemieślnicy z Hermès zostali poproszeni o wykonanie detali wymaganych przez tak ekstremalne proporcje. Ciasno zapięte w talii spodnie mają w sobie coś cudownie zmysłowego, a jednocześnie dominującego, jednak w tym sezonie modele z bardzo wysokim stanem – wysoki pas aż łaskocze w żebra – są bardziej wyjątkowe, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Osiągają to za sprawą laserowo ciętej skóry i misternych aranżacji okolicy talii w stylu paperbag. 

W przeciwieństwie do giełdy spodnie z bardzo wysokim stanem mają też wysokie notowania

Wchodzisz w to? Zadbaj o to, by spodnie, które cechuje wysoki stan, miały szerokie nogawki, zainwestuj w dobrej jakości pasek (lepszy będzie taki bez logo, wpisujący się w ciągle aktualną estetykę stealth wealth) i noś je z pewnością siebie, która sugeruje, że wypracowanie tak idealnego osobistego stylu nie wymagało od ciebie żadnego wysiłku. Nawet jeśli notowania giełdowe w 2024 roku nie wyglądają dobrze, te modowe mają się nieźle, w związku z tym, że w krawiectwie rządzi teraz pragmatyzm. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

COS, Blaze Milano (Fot. Materiały prasowe)
The Frankie Shop, Toteme (Fot. Materiały prasowe)
Max Mara, The Frankie Shop (Fot. Materiały prasowe)

 

Alice Newbold
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Najmodniejsze spodnie 2024 roku to te z bardzo wysokim stanem
Proszę czekać..
Zamknij