Znaleziono 0 artykułów
30.10.2022

Najsłynniejsze czarownice w popkulturze

30.10.2022
Fot. Getty Images

W halloweenowy weekend dla wszystkich, którzy poszukują inspiracji do stworzenia stylowego przebrania w klimacie czarnej magii, przygotowaliśmy listę najsłynniejszych czarownic, które pojawiły się w książkach, filmach i serialach na przestrzeni lat, oraz projektantów, którzy poświęcili im swoje kolekcje.

Co roku w okolicach Halloween na Pintereście pojawia się mnóstwo zdjęć Kate Moss w kapeluszu czarownicy z kolekcji Martine Sitbon na wiosnę–lato 1993. Jednak francuska projektantka nie jest jedyną, która wypuściła kolekcję inspirowaną czarną magią. W sezonie jesień–zima 1983 Vivienne Westwood w swojej kolekcji „Witch” dla World’s End odwołała się do „ezoterycznego języka znaków” z obrazów Keitha Haringa, a Alexander McQueen, w jesienno-zimowym sezonie 2007 roku nawiązywał do swoich rodowych powiązań z ofiarą procesu czarownic z Salem, rysując na wybiegu pentagram.

Prawie dekadę temu sam Hedi Slimane wskazał amerykańską okultystkę Marjorie Cameron jako jedną z muz swojego debiutanckiej kolekcji na wiosnę–lato 2013 dla Saint Laurent, a Rei Kawakubo zatytułowała swój pokaz na wiosnę–lato 2016 „Blue Witches”. Mąż projektantki, Adrian Joffe, zdefiniował „Niebieskie Czarownice” jako „silne kobiety, które są nierozumiane, ale czynią na świecie dobro”. Popkultura od lat jest zauroczona czarownicami, czego dowodem są niżej polecane przez nas książki, seriale i filmy z wiedźmami w roli głównej.

Alexander McQueen jesień-zima 2007, Martine Sitbon wiosna-lato 1993, Comme des Garcons wiosna-lato 2006 /(Fot. Getty Images)

Książki o czarownicach

Na początek warto sięgnąć po „Ladybird Expert Book on Witchcraft” Suzanny Lipscomb z nostalgicznymi ilustracjami, która bada przerażające europejskie polowania na czarownice w latach 1450–1750. Zanim zdecydujesz się zajrzeć do „The Penguin Book of Classic Witches”, która przedrukowuje XVII-wieczne świadectwa z najbardziej sensacyjnych procesów w amerykańskich koloniach, warto poznać studium procesu czarownic w Salem Stacy Schiff w książce „Czarownice. Salem, 1692”, która opowiada o losie 19 osób, które zostały powieszone za czary w ciągu jednego roku w purytańskim miasteczku Massachusetts. Aby poznać fikcyjną relację z tego samego okresu, warto przeczytać książkę „Czarownice z Salem” Arthura Millera z 1953 roku, której adaptacja jest obecnie wystawiana w londyńskim Teatrze Narodowym. Można cofnąć się jeszcze dalej w historii i powrócić do dziwnych sióstr Makbeta.

Jeśli chodzi o lżejsze klimaty, polecamy „Czarnoksiężnika z krainy Oz” Franka Bauma, który wprowadza postać Złej Czarownicy z Zachodu, sławnej dzięki filmowemu przebojowi Victora Fleminga z 1939 roku. Książka doczeka się też świeżej adaptacji filmowej – już w 2023 roku za sprawą twórcy „Czarno to widzę”, Kenya Barrisa (hollywoodzkiej adaptacji doczekała się też inspirowana krainą Oz powieść Gregory’ego Maguire’a „Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu”, z Cynthią Erivo i Arianą Grande w rolach głównych). Książka „Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa jest również warta ponownego przeczytania, ze względu na zawarte w niej opisy Białej Czarownicy z Narnii. Z kolei nieco bardziej prowokacyjna lektura to „Czarownice z Eastwick” Johna Updike’a, śledząca losy sabatu w Rhode Island w latach 60., którego członkami wstrząsa przybycie czarnoksiężnika Darryla Van Horne’a do ich nadmorskiego miasteczka.

Samantha Robinson w The Love Witch /(Fot. Alamy)

Czarownice w filmach

„Młoda czarownica” (1989)

Jeśli szukasz przerażającego filmu o nastolatce z nadprzyrodzonymi mocami, obejrzyj „Carrie”. Jeśli natomiast jesteś w nastroju na młodzieżowy dramat w stylu Johna Hughesa, nie ma nic lepszego niż „Młoda czarownica”. Film, który w momencie premiery okazał się katastrofalną klapą (z budżetu wynoszącego 2,5 miliona dolarów w kinach odzyskał zaledwie 27 843 dolarów), stał się kultowy po latach.

"Dziecko Rosemary” (1968)

Zainspirowany przez powieść Ira Levina film „Dziecko Rosemary”, po ponad 50 latach od premiery wciąż przeraża. Mia Farrow gra rolę przyszłej matki, która wprowadza się do budynku Bramford na Manhattanie tylko po to, aby odkryć, że jej sąsiedzi są częścią sabatu, który ma już plany w stosunku do jej dziecka. Warto obejrzeć, choćby dla samej fryzury Farrow, choć rola Ruth Gordon należy również do jednej z lepszych w dorobku aktorki.

„Spirited Away: W krainie Bogów” (2001)

„Spirited Away: W krainie Bogów” jest jednym z najbardziej poruszających filmów Hayao Miyazakiego, opisującym doświadczenia 10-letniej Chihiro w świecie duchów po tym, jak jej matka i ojciec zostają zamienieni w świnie. Akcja koncentruje się na pracy Chihiro w surrealistycznej łaźni prowadzonej przez wiedźmę Yubaba.

Inne zachwycające kreacje Studia Ghibli z wiedźmami na dalszym planie? „Podniebna poczta Kiki” (1989) i „Ruchomy zamek Hauru” (2004).

„Odgłosy” (1977)

Przerażający film „Odgłosy” Dario Argento koncentruje się na morderczym niemieckim sabacie mieszczącym się w akademii baletowej. Przed obejrzeniem warto przeczytać esej Thomasa de Quinceya „Suspiria de Profundis”, który zainspirował twórców filmu. Mniej znany, ale nie mniej błyskotliwy jest film „Opera” Argento z 1987 roku, który śledzi losy sopranistki wplątanej w serię morderstw.

„Czarna magia na Manhattanie” (1958)

Na lekki film o czarownicach zaprasza „Czarna magia na Manhattanie”, inspirowany sztuką Johna Van Drutena na Broadwayu. Kim Novak i James Stewart odgrywają czarownice i jej zaczarowanego kochanka, którzy wywołują chaos w Greenwich Village. Na uwagę zasługuje również występ Jacka Lemmona w roli muzykalnego czarnoksiężnika.

„Totalna magia” (1998)

Sandra Bullock i Nicole Kidman grają w tej niedocenionej komedii z lat 90. siostry czarownice, które uciekają po zamordowaniu Jimmy’ego, agresywnego chłopaka jednej z bohaterek. Kiedy siostry znajdują schronienie w swoim rodzinnym mieście w Massachusetts, detektyw grany przez Aidana Quinna pojawia się, aby przeprowadzić śledztwo. Na ekranie pojawiają się też Stockard Channing i Dianne West jako ciotki dziewcząt, które taką samą miłością jak do magii pałają do margarity.

„Czarownice miłości” (2016)

Można się zastanawiać, dlaczego film „Czarownice miłości” podczas swojej premiery w 2016 roku przeszedł właściwie bez echa. Dzieło Anny Biller, stworzone na cześć technikolorowych snów z późnych lat 60. i wczesnych 70., jest głębokie i estetyczne. Warto zwrócić uwagę na sukienki Gunne Sax, inspirowane tarotem artykuły gospodarstwa domowego i filmowe zestawy bielizny w pastelowych odcieniach. Biller nie tylko wyreżyserowała film, lecz także sama go zmontowała, wyprodukowała i udźwiękowiła.

Kim Novak w Bell, Book and Candle /(Fot. Alamy)

Czarownice w serialach

Jeśli jeszcze nie oglądaliście serialu „Ożeniłem się z czarownicą”, natychmiast nadróbcie zaległości. Sitcom z lat 60. stał się jednym z najchętniej oglądanych programów w Ameryce podczas swojego pierwotnego okresu emisji. Przedstawia losy Samanthy (Elizabeth Montgomery), pięknej gospodyni domowej, która próbuje stłumić swoje magiczne zdolności dla dobra swojego (śmiertelnego) męża Darrina. Przezabawna, a zarazem mocna satyra na amerykańskie życie na przedmieściach. Ukłon w stronę serialu zrobiła nawet produkcja Marvela „WandaVision”, z Elizabeth Olsen jako Czarownicą Scarlet. Nawet jeśli nie interesujesz się komiksami, na pewno z przyjemnością obejrzysz dziewięć odcinków serialu.

Jeśli wzięliście sobie do serca powrót do lat 90. na wszystkich, nie tylko modowych, płaszczyznach, zanurzcie się w archiwalnych odcinkach „Sabriny nastoletniej czarownicy”, a następnie włączcie znacznie mroczniejszy reboot Netflixa, „Chilling Adventures of Sabrina”. Remake „Charmed” nie jest już tak samo dobry, ale oryginał nadal zachwyca (i zawiera występ zespołu The Cranberries). Tyle wystarczy, by rozważyć zakup tablicy Ouija.

Na koniec warto zajrzeć do uniwersum Ryana Murphy’ego. W „American Horror Story: Sabat” zobaczysz grupę czarownic wywodzących się z oryginalnego zgromadzenia Salem oraz genialny występ niepowtarzalnej Stevie Nicks.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Hayley Maitland
Proszę czekać..
Zamknij