Znaleziono 0 artykułów
11.09.2022

Od debiutantki do księżnej: Ewolucja wizerunku księżnej Diany

11.09.2022
Fot. Getty Images

W ostatni dzień sierpnia obchodziliśmy 25. rocznicę tragicznej śmierci księżnej Diany. Z tej okazji przypominamy, jak zmieniał się jej wizerunek na przestrzeni lat, w tym tak ważny element, jak fryzura, która zapewniła jej status ikony stylu. 

25. rocznica przedwczesnej śmierci księżnej Diany, która wypada w 2022 r., była powodem pojawienia się wielu seriali, filmów i dokumentów opowiadających o życiu lady Spencer – od ostatniego sezonu „The Crown” do filmowej biografii „Spencer”, w której główną rolę zagrała Kristen Stewart. 

Ostatnie dzieło poświęcone życiu Diany to dokument HBO „Diana. The Princess”, który opowiada historię jej życia i śmierci za pomocą archiwalnych materiałów filmowych tworzących intymny i nowatorski portret. Film pokazuje, jak przy szczerości i ludzkim podejściu Diany, dzięki którym przyznano jej przydomek Królowej Ludzkich Serc, jej sukcesy i porażki podlegały bacznym publicznym obserwacjom. Podobnie było z jej stylem – od wczesnych, dziewczęcych wyborów po eksperymenty z cieniowaniem włosów, popularne w latach 80., po łączenie natapirowanych włosów z kolorowymi opaskami, akcesoriami wysadzanymi kryształami i odważnym makijażem. Jednak księżna dopiero w 1990 r. odnalazła swój własny styl, dzięki spotkaniu z fryzjerem Samem McKnightem na planie sesji zdjęciowej do brytyjskiego „Vogue’a”. 

Według często przytaczanej historii na planie McKnight zdecydował się na sztuczkę, dzięki której włosy Diany wydawały się krótsze. Ponieważ wyglądała w nich świetnie, zaproponował, żeby je obcięła. – Diana zapytała, „Zrobimy to teraz?” Więc je skróciłem. To było bardzo proste – opowiada McKnight. – Lata 80. odeszły, a ona – bang! – wskoczyła w erę lat 90. Możliwość samodzielnego układania minimalistycznej, niezobowiązującej fryzury – zakładanie włosów za uszy, dodawanie grzywki, układanie ich w gładki lub miękki sposób – stała się symbolem osobistej przemiany Diany w kogoś, kogo McKnight opisał jako „pracującą księżniczkę z lat 90.”, roztaczającą wokół siebie aurę pewności siebie. 

McKnight pracował z Dianią aż do jej śmierci. Często spotykał się z nią raz lub dwa razy w ciągu dnia, aby pomóc jej stworzyć jedne z najbardziej kultowych looków w jej karierze: od charakterystycznej fryzury, która stała się popularna na całym świecie, do efektu mokrych włosów, na który zdecydowała się podczas CFDA w 1995 r., gdzie prezentowała nagrody. – Dobrze się bawiliśmy i dużo się śmialiśmy przez siedem lat – mówi McKnight. – Nadal za nią tęsknię

Poniżej zebraliśmy najbardziej znane urodowe looki księżniczki Walii.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

 

1970

1976

1980

1981

1981

1981

1982

1983

1984

1984

1985

1985

1986

1986

1986

1991

1996

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij