Znaleziono 0 artykułów
24.08.2022

Najpiękniejsze osobiste akcenty na ślubach brytyjskiej rodziny królewskiej

24.08.2022
Fot. Getty Images

Śluby osób należących do brytyjskiej rodziny królewskiej podlegają określonym zasadom: są wystawne, wymagają ścisłego przestrzegania tradycji, towarzyszą im liczne wydarzenia. Większość par młodych z Windsoru – począwszy od królowej Elżbiety II i księcia Filipa po księżną Kate i księcia Williama – znalazła jednak sposób, aby dodać kilka osobistych akcentów swoim uroczystościom.

Księżna Kate i książę William

Książę i księżna Cambridge przejechali ulicami w astonie martinie DB6 volante udekorowanym przez ich przyjaciół (fot. Getty Images)

Księżna i książę Cambridge nigdy nie byli zwolennikami publicznego okazywania sobie uczuć, dlatego decyzja Kate, aby symbolicznie wyrazić je poprzez bukiet ślubny, jest szczególnie istotna. Każdy z kwiatów w jej wiązance, którą przygotował florysta z zachodniego Londynu, Shane Connolly, miał specjalne znaczenie – zgodnie z wiktoriańskim językiem kwiatów (hiacynty to stałość w uczuciach, bluszcz – wierność), ale oprócz tego znalazł się tam także kwiat o nazwie „sweet Williams” (goździk brodaty), w ukłonie dla księcia Cambridge. Ponadto para zdecydowała się na podróż z pałacu Buckingham do Clarence House astonem martinem, który został ozdobiony wstążkami i tablicą rejestracyjną z napisem „Ju5t Wed” (ang. nowożeńcy) na tę okazję.

Księżna Diana i książę Karol

Diana miała namalowane serce pomiędzy literami C i D na podeszwach swoich ślubnych butów (Fot. Getty Images)

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki zakończyło się ich małżeństwo, wiele osób zapomina, jak szalenie Diana kochała Karola na początku ich związku. Podczas przygotowań do swojego ślubu w katedrze św. Pawła w 1981 roku księżna Walii współpracowała z projektantem Clive’em Shiltonem, aby stworzyć parę butów na płaskiej podeszwie (Lady Di, mająca 178 cm wzrostu, martwiła się, że gdy założy parę na obcasach, będzie się wydawać wyższa od swojego męża). Buty były ozdobione 500 cekinami i 100 perłami, ale Diana kazała także namalować na obu podeszwach malutkie C i D (od Charles i Diana) oraz serce.

Księżna Meghan i książę Harry

Meghan Markle tradycyjne „coś niebieskiego” miała wszyte w podszewkę swojej sukni ślubnej (Fot. Getty Images)

Księżna Sussex zaskoczyła świat swoją decyzją o założeniu kreacji Givenchy couture na swój ślub w 2018 roku, idąc do ołtarza w katedrze św. Jerzego w sukni i welonie autorstwa brytyjskiej projektantki Clare Waight Keller. Dopiero później Meghan ujawniła, że poprosiła Keller o wyszycie „czegoś niebieskiego” na podszewce sukni. – To tkanina z sukienki, którą miałam na sobie na naszej pierwszej randce – powiedziała przed kamerami podczas kręcenia dokumentu ITV „Queen of the World”. – Wiedziałam, że będzie to zabawna niespodzianka również dla mojego męża, który był naprawdę wniebowzięty, gdy dowiedział się o moich planach na ten wielki dzień – dodała.

Królowa Elżbieta II i książę Filip

Para królewska bawiąca się z Susan, pieskiem corgi monarchini, podczas miesiąca miodowego w posiadłości Broadlands w Hampshire (Fot. Getty Images)

Książę Edynburga miał swoje zastrzeżenia co do wejścia w rodzinę królewską – zwłaszcza jeśli chodzi o poświęcenie swojej anonimowości i wolności dla życia w obowiązku i tradycji – ale nigdy nie kwestionował swojej miłości do żony. Jeden szczególnie słodki gest oddania dla królowej? Pomimo że książę Filip był nałogowym palaczem w czasie swojej służby w Królewskiej Marynarce Wojennej, rzucił papierosy w dniu ślubu, po tym jak księżniczka Elżbieta powiedziała, że przeszkadza jej jego uzależnienie od tytoniu (jej ojciec Jerzy V już wtedy miał problemy z płucami z powodu palenia i później zmarł z tego powodu). Książę Filip wytrwał w tej decyzji aż do śmierci w wieku 99 lat. Kolejna oznaka jego oddania? Fakt, że pozwolił, aby ukochany piesek królowej, Susan, towarzyszył im podczas miesiąca miodowego.

Księżniczka Małgorzata i lord Antony Armstrong-Jones

Lord Snowdon zaprojektował pierścionek księżniczki Małgorzaty tak, aby przywodził na myśl kwitnącą różę (Fot. Getty Images)

Ślub księżniczki Małgorzaty z lordem Snowdonem był pierwszym ślubem członka rodziny królewskiej, który był transmitowany w telewizji. 300 milionów ludzi oglądało ceremonię w opactwie westminsterskim. Para odstąpiła od tradycji, jeśli chodzi o charakterystyczny pierścionek zaręczynowy. Zamiast klasycznych diamentów Antony Armstrong-Jones, fotograf „Vogue’a”, zaprojektował specjalny pierścionek, który nawiązywał do drugiego imienia Małgorzaty – Rose – z rubinem otoczonym mniejszymi diamentami.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Hayley Maitland
Proszę czekać..
Zamknij