Znaleziono 0 artykułów
04.09.2023

Ten model sneakersów 20 lat temu zagrał w „Kill Billu”. Teraz powraca do łask

04.09.2023
Fot. Miramax/courtesy Everett Collection / East News

To już 20 lat, odkąd Panna Młoda, w którą wcieliła się Uma Thurman, pojawiła się w tokijskiej restauracji, aby zmierzyć się z szefową jakuzy O-Ren Ishii. Niezwykłe sekwencje walki z „Kill Billa” przyniosły sporo kultowych looków – od śnieżnobiałego kimona O-Ren po mundurek szkolny Gogo – ale żaden strój nie przetrwał próby czasu tak jak żółty dres Panny Młodej z czarnymi paskami i pasujące do niego sneakersy Onitsuka Tiger Mexico 66.

Ale kulturowo buty Onitsuka Tigers sięgają dalej niż klasyka reżysera „Kill Billa” Quentina Tarantino. Cały strój Panny Młodej nawiązuje do filmu Brucea Lee „Gra śmierci” z 1978 roku. (Podczas gdy bohaterka Thurman nosiła tylko żółte sneakersy, postać, którą zagrał Lee, wkładała również pary czerwone, białe i niebieskie). Sneakersy te pojawiają się także w innym klasycznym filmie Lee – „Wejście smoka”, w którym nosi je również Jim Kelly.

Dziś sportowe Mexico 66 nie przydają się już w krwawych pojedynkach na śmierć i życie. Eleganckie, zwężane skórzane buty z zazębiającymi się paskami stały się ulubionym modelem gwiazd: modelek, aktorów i it-girls. Bella Hadid nosi je, kiedy nagrywa wideo na TikToka, Suki Waterhouse podczas występów na festiwalach, Kaia Gerber – przy każdej możliwej okazji.

Podczas gdy musztardowożółte Onitsuka Tigers, jakie nosiła Panna Młoda, są najgorętszym trendem, kultowy klasyk ma kilka wersji kolorystycznych. Addison Rae preferuje biały model z niebieskimi i czerwonymi paskami, a Hailey Bieber wybiera czerń z białymi paskami. Niektórzy, tak jak Hadid i Gerber, mają kilka modeli – choć obie zazwyczaj pozostają wierne żółtej wersji z „Kill Billa”.

Model Mexico 66 przeszedł długą drogę, zanim stał się supermodny. W 2012 roku, gdy książę William odwiedził Kate Middleton w szpitalu im. Króla Jerzego VII w Londynie, która leczyła się z powodu ciężkich porannych mdłości, portal TMZ nazwał jego sneakersy „rozsądnymi butami do chodzenia” i żartował, że już ubiera się jak tata. „Nie wiadomo, czy w najbliższym czasie nie będzie jeździł królewskim minivanem” – dodawali dziennikarze.

Poniżej przedstawiamy ewolucję modelu Onitsuka Tiger Mexico 66.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Jim Kelly zadaje potężny cios z łokcia w „Wejściu smoka”. Zwróć uwagę na jego postawę, z pewnością wspomaganą przez przyczepność jego sneakersów Onitsuka Tigers. (Fot. Warner Bros/Courtesy Everett Collection / East News)
Bruce Lee w „Grze śmierci” (Fot. Concord Productions Inc/Columbia Pictures/Golden Harvest Company / East News)
Uma Thurman jako Panna Młoda przygotowuje się do walki z gangiem Obłęd 88 w pierwszej części „Kill Billa” (Fot. Miramax/courtesy Everett Collection / East News)
Książę William zabrał swoje sneakersy na wizytę w Australii w 2010 roku. Model Onitsuka Tiger przez lata był jego ulubionym (Fot. Matt King/Getty Images)

 

 

Hannah Jackson
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Ten model sneakersów 20 lat temu zagrał w „Kill Billu”. Teraz powraca do łask
Proszę czekać..
Zamknij