Znaleziono 0 artykułów
14.06.2021

Suknie ślubne legendy kina Elizabeth Taylor

14.06.2021
Elizabeth Taylor i Conrad Hilton (Fot. Getty Images)

Legenda kina stawała na ślubnym kobiercu ośmiokrotnie. Tylko raz w tradycyjnej, białej sukience. Oto wszystkie kreacje Elizabeth Taylor. 

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.co.uk.

1/8 6 maja 1950 roku

Elizabeth poślubiła Conrada Hiltona w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Beverly Hills. Do ołtarza poszła w długiej, rozkloszowanej, białej sukni ślubnej ozdobionej perłami. 18-letnia wówczas panna młoda pracowała z kostiumografką Helen Rose, która zaprojektowała także suknię ślubną dla Grace Kelly, aby stworzyć kreację na wzór tej z filmu „Ojciec panny młodej”. Pracowało przy niej 15 osób, a jej uszycie zajęło trzy miesiące. W 2013 r. suknię wystawiono na aukcję i sprzedano za 122 tys. funtów

2/8 21 lutego 1952 roku

W związku z zaślubinami z 20 lat starszym brytyjskim aktorem Michealem Wildingiem, które miały miejsce w londyńskim hotelu Claridge’s, Taylor z prośbą o zaprojektowanie sukni ponownie zwróciła się do Helen Rose. Tym razem postawiła na garsonkę skrojoną na kształt litery A. Aktorka zrezygnowała również z welonu. Zamiast tego wybrała kwieciste ozdoby we włosach, bukiet kwiatów i skromny naszyjnik z pereł.

3/8 2 lutego 1957 roku

24-letnia Elizabeth poślubiła trzeciego męża, Mike’a Todda podczas skromnej ceremonii ślubnej w meksykańskim ratuszu. Na tę okazję wybrała suknię uszytą z jedwabnego szyfonu, której teatralnego wydźwięku dodał elegancki kaptur. Kluczowym elementem stylizacji był pierścionek zaręczynowy z diamentem w szlifie szmaragdowym, który żartobliwie nazywała „lodowiskiem” ze względu na rozmiar i niespotykaną liczbę karatów (29,4).

4/8 12 maja 1959 roku

Po przejściu na judaizm Taylor wzięła ślub z czwartym mężem, Eddiem Fisherem, najlepszym przyjacielem Mike’a Todda, w synagodze Beth Shalom w Las Vegas. Ponownie postawiła na suknię z kapturem, choć tym razem wybrała dopasowany w talii ciemnozielony model z rozkloszowaną, długą spódnicą. Na nadgarstku miała bransoletkę, którą Fisher podarował jej zamiast tradycyjnego pierścionka zaręczynowego.

5/8 15 marca 1964 roku

Taylor poślubiła poznanego na planie „Kleopatry” Richarda Burtona po raz pierwszy w Montrealu wiosną 1964 r. Kolejny raz sprzeciwiając się ślubnym tradycjom, aktorka stanęła na ślubnym kobiercu w pomarańczowo-żółtej sukience do kolan zaprojektowanej przez kostiumografkę „Kleopatry”, Irene Sharaff. Za przybraną kwiatami pomarańczy fryzurę odpowiedzialny był Alexandre de Paris. W dniu ślubu Taylor nie miała jeszcze pierścionka zaręczynowego, więc założyła broszkę Bulgari, którą podarował jej Burton.

6/8 10 października 1975 roku

Taylor i Burton pobrali się po raz drugi w Botswanie w 1975 r. Na tę okazję Elizabeth założyła suknię ombré zaprojektowaną przez brytyjską projektantkę Ginę Fratini, a włosy upięła w ozdobiony piórami kok. Kreacja została sprzedana na aukcji w 2011 r. za 47 tys. funtów.

7/8 4 grudnia 1976 roku

Elizabeth i senator John Warner (sfotografowani razem podczas przyjęcia w 1981 r.) złożyli sobie przysięgę w posiadłości Warnera w Virginii. Na swój najbardziej prywatny ślub panna młoda założyła kaszmirowy płaszcz i dopasowany do niego turban, zaś pan młody prosty garnitur i krawat w paski.

8/8 6 października 1991 roku

Ostatnim wybrankiem aktorki okazał się Larry Fortensky, którego poślubiła podczas hucznej ceremonii w należącej do Michaela Jacksona posiadłości Neverland Ranch. Panna młoda – na zdjęciu z mężem z 1992 r. – po raz ósmy powiedziała „tak” w uszytej na miarę cytrynowej sukni Valentino z koronkami i z głębokim dekoltem. Prawa do zdjęć z przyjęcia zostały sprzedane magazynowi „People” za milion dolarów. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na otwarcie Elizabeth Taylor Aids Foundation.

Naomi Pike
Proszę czekać..
Zamknij