Znaleziono 0 artykułów
26.08.2022

Najczęściej komentowane stylizacje rodziny królewskiej

26.08.2022
(Fot. Getty Images)

Słowa „szokująca” i „moda” nie znajdują się zazwyczaj obok siebie, gdy chodzi o brytyjską rodzinę królewską. Jednak zdarzały się przypadki, kiedy z pałacu wychodziły postaci w podartych dżinsach lub przejrzystych sukienkach. 

Rodzina królewska ubrania traktuje zazwyczaj jako narzędzie dyplomacji, pozwalające na przekazanie określonej symboliki albo bycie zauważonym. Nie ma przecież niczego skandalicznego w łączeniu kontrastujących kolorów przez królową, wymyślonym po to, by podczas wystąpień publicznych monarchini jej drobna sylwetka była łatwa do dostrzeżenia. Nie są niczym szczególnym sukienki o kroju płaszcza oraz płaszcze noszone przez księżną Cambridge, które gwarantują, że na robionych jej zdjęciach znajdzie się przewidywalna dawka elegancji. 

Jednak zanim Kate Middleton stała się księżną Cambridge, była po prostu młodą kobietą z wyższych sfer, słynącą z zamiłowania do spędzania czasu w londyńskim klubie Mahiki w Mayfair. Diana, księżna Walii, również nie wydawała się odporna na urok odlotowych sukienek, przez które paparazzi nie mieli ani chwili wytchnienia. Dlaczego miałaby być? Ścieżkę utorowała jej w końcu księżniczka Małgorzata. 

Od strojów wieczorowych, które w żaden sposób nie przystawały do królewskiego protokołu, po sztucznie postarzane dżinsy, wprowadzone do rodzinnej Firmy przez Meghan Markle – oto looki prosto z pałacu, które wywołały największe poruszenie. 

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.co.uk.

1/9 Podarte dżinsy

Gdy książę Harry i Meghan Markle po raz pierwszy publicznie pojawili się jako para na Invictus Games w 2017 roku, cały świat skupił się na jednej rzeczy: postrzępionym rozdarciu na lewym kolanie dżinsów Mother Denim gwiazdy serialu „W garniturach”. Owszem, widzieliśmy już obcisłe dżinsy wybierane przez księżną Cambridge, dzięki jej obsesji na punkcie Zary, ale sprane spodnie Markle były zupełną nowością wśród konserwatywnej odzieży royalsów. A co najlepsze, obserwatorzy królewskiego stylu googlowali potem hasło „French tuck”, szukając instrukcji, jak Meghan wystylizowała swoją koszulę typu boyfriend od Mishy Nonoo, luźno wsadzając ją w spodnie.

2/9 Sukienka zemsty

Decyzja księżnej Diany, by na letnie przyjęcie Serpentine w 1994 roku – które odbywało się tego samego wieczoru, gdy w telewizji pokazano dowody na niewierność księcia Karola – założyć małą czarną od Christiny Stambolian, była zupełnie spontaniczna. Wcześniej planowała pokazać się tam w projekcie Valentino, jednak zmiana zdania i chęć, by „wyglądać jak milion dolarów”, sprawiły, że podjęła ryzyko i postawiła na sukienkę z odkrytymi ramionami. Obraz Diany – z perłowym chokerem na szyi i szerokim uśmiechem – na zawsze wrył się w pamięć publiki. Trafiony, zatopiony! Kreacja z pokazu charytatywnego

3/9 Kreacja z pokazu charytatywnego

By dowiedzieć się, co książę William naprawdę myślał o przejrzystej sukience, którą Kate Middleton założyła na prowizoryczny wybieg dobrze rozreklamowanej zbiórki charytatywnej St Andrews, możesz przeczytać książkę „The Palace Papers” Tiny Brown, choć wszystkie niezbędne fakty znajdziesz tutaj. Obszyta wstążką sukienka z koronki, bez ramiączek, oryginalnie zaprojektowana jako spódnica, której wykonanie kosztowało początkującą projektantkę Charlotte Todd 30 funtów, na późniejszej aukcji sprzedała się za 125 tys. funtów. Kate, z mocno kręconymi włosami i srebrnym lakierem do paznokci, rządziła wybiegiem.

4/9 Przezroczysta spódnica

Młoda lady Diana Spencer dość szybko przekonała się, z jak dużym zainteresowaniem mediów będzie się zmagać, gdy wejdzie do klanu Windsorów, kiedy fotograf zrobił jej zdjęcia przed miejscem pracy, przedszkolem Young England w Pimlico, w roku 1980. Choć według dzisiejszych standardów strój przyszłej księżnej wydaje się skromny, jej długa spódnica – która w promieniach słońca stała się przezroczysta – wywołała skandal, gdy tylko zdjęcia znalazły się w gazetach. – Nie chcę być znana jako dziewczyna, która nie miała na sobie halki – miała potem powiedzieć swojemu chłopakowi Karolowi. Wkrótce nauczyła się, że jeżeli chodzi o królewską modę, niczego nie można pozostawić przypadkowi. Okulary przeciwsłonecznie w stylu „Matriksa”

5/9 Okulary przeciwsłonecznie w stylu „Matriksa”

Podobnie jak u królowej, w garderobie księżniczki Anny przeważają funkcjonalne, klasyczne ubrania – nie znajdziemy wśród nich żadnych zwiewnych sukni balowych od Diora. Jednak od czasu do czasu księżniczka rzuca nam modową podkręconą piłkę. Przykładem mogą być jej ukochane okulary przeciwsłoneczne Adidas, które rozpaliły Twitter, po tym jak pokazała się w nich na Flower Show w 2018 roku. Anne posiada oprawki w stylu „Matriksa” od 2008 roku, gdy założyła je na konkurs w ujeżdżaniu koni podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.

6/9 Suknia slip dress z MET Gali

Diana pojawiła się na MET Gali tylko raz, w roku 1996, kilka miesięcy po tym, jak jej szeroko komentowany rozwód w końcu stał się faktem. Jak zwykle zbiórkę charytatywną wykorzystała, by przedstawić modową deklarację niepodległości. Żeby współprzewodniczyć eventowi z Liz Tilberis z „Vogue’a”, założyła granatową suknię slip dress od Diora, naruszającą wszelkie królewskie protokoły.

7/9 Tiara Poltimore

Przykładem złamania zasad dotyczących biżuterii jest wybór księżniczki Małgorzaty na jej ślub z hrabią Snowdonem w 1960 roku. Choć tradycją jest, że panny młode z rodziny Windsorów zakładają rodową biżuterię, Małgorzata kupiła swoją tiarę Poltimore w Christie’s w roku 1959. Poprzednia właścicielka ozdoby na głowę zaprojektowanej przez Garrard w 1870, Lady Poltimore, miała ją na sobie w czasie koronacji króla Jerzego V w roku 1911. Dziś tiara Poltimore najlepiej znana jest ze zdjęcia z 1962 roku, do którego Małgorzata pozowała mężowi nago, w wannie swojego apartamentu w Kensington. Snowdon upublicznił fotografię po tragicznej, przedwczesnej śmierci Małgorzaty w 2002 roku, a rodzina królewska stara się od tamtego czasu usunąć ją z przestrzeni publicznej.

8/9 Uszczypliwy sweter

Diana założyła ten wygodny sweter Warm & Wonderful – przedstawiający samotną czarną owcę na tle stada białych – na mecz polo w roku 1981, zaledwie miesiąc przed jej ślubem z Karolem. Na pierwsze strony gazet trafił on dopiero kilka lat później, po pierwszych plotkach o kryzysie w ich małżeństwie – dla dziennikarzy był to dowód na to, że Diana nigdy w pełni nie czuła się częścią rodziny Windsorów. Dziś projekt jest częścią stałej kolekcji V&A, a marka Rowing Blazers we współpracy z Warm & Wonderful odtworzyła go dla Emmy Corrin, która założyła sweter na planie „The Crown”. Inny kontrowersyjny sweter Diany? Na potrzeby sesji zdjęciowej z małymi Williamem i Harrym wybrała łososiowy projekt Gyles and George z napisem „I’m A Luxury Few Can Afford”.

9/9 Look na dyskotekowe wrotkowisko

Przez kilka lat po ukończeniu uniwersytetu w St Andrews księżna Cambridge, podobnie jak każda inna dwudziestoparolatka, była regularnie widywana w drodze do londyńskich klubów nocnych, z których do jej ulubionych należały Boujis w Kensington i, oczywiście, Mahiki. Jednak najwięcej nagłówków zgarnął strój, jaki założyła na nocną dyskotekę na wrotkach w Vauxhall. 26-letnia wtedy Kate zestawiła niebiesko-zielone cekiny z musztardowymi szortami i getrami w kolorze fuksji. Celem krążenia na wrotkach po Renaissance Rooms było zebranie funduszy na szpital dziecięcy w Oxfordzie.

Hayley Maitland, Alice Newbold
Proszę czekać..
Zamknij