Znaleziono 0 artykułów
29.10.2021

Facebook będzie Meta

29.10.2021
(Fot. Getty Images)

Firma Marka Zuckerberga potwierdziła plotki krążące od kilku dni w sieci. Spółka Facebook będzie od teraz nazywać się Meta, ale należące do niej aplikacje zachowają swoje nazwy. Zuckerberg ogłosił też powstanie metaverse - projektu internetowego opartego na wirtualnej rzeczywistości, który zdaniem twórcy Facebooka ma być następcą mobilnego internetu. 

28 października 2021 roku, podczas konferencji Facebook Connect, która tym razem odbyła się online, Mark Zuckerberg zaprezentował metaverse. To nowy projekt internetowy oparty na wirtualnej rzeczywistości, w której każdy użytkownik reprezentowany będzie przez cyfrowego awatara. W czasie wystąpienia szef Facebooka „spotkał się” ze znajomymi (w postaci trójwymiarowych awatarów), w wirtualnym pokoju przypominającym statek kosmiczny. 

- W metaverse będziesz mógł robić wszystko, co możesz sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się. Będziesz czuł, że naprawdę tam jesteś. Metaverse umożliwi sterowanie głosem i myślami - powiedział Zuckerberg. Przyznał również, że do realizacji tej wizji jeszcze daleka droga, choć podstawowe części metaverse są już dostępne. - W przyszłości dużo przedmiotów będzie hologramami. Nie będziemy potrzebowali telewizora, kupimy hologram za dolara od dzieciaka z liceum - dodał. 

Facebook w metaverse stworzył już platformę Horizon z częścią „Home”, do której użytkownicy będą mieli dostęp po włożeniu gogli Quest. W części „World” stworzą własne światy, a „Workrooms” jest przeznaczony do wspólnej pracy. 

Zuckerberg powiedział, że pełna realizacja wizji metaverse potrwa przynajmniej 5-10 lat, a w projekt zostaną zainwestowane miliardy dolarów. Przyznał, że dziś jego wizja może przypominać filmy sciene-fiction, ale za kilka lat ta technologia będzie masowo używana. 

Szef Facebooka zapewnił też, że w metaverse zostanie zachowane bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. 

Nazwa Facebooka nie zniknie. Wciąż będzie oznaczać największą na świecie platformę społecznościową. Pod swoimi nazwami na rynku pozostaną również aplikacje WhatsApp i Instagram. Całość zostanie połączona pod szyldem Meta.

W odniesieniu do krytyki szkodliwych efektów społecznych mediów społecznościowych, Mark powiedział: - Wierzę, że powstaliśmy, by tworzyć, że technologia może uczynić nasze życie lepszym, a przyszłość nie zbuduje się sama.

 

 

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Facebook będzie Meta
Proszę czekać..
Zamknij