Znaleziono 0 artykułów
03.07.2019

Festiwal Transatlantyk rusza już za tydzień

03.07.2019
"Niewidoczne życie sióstr Gusmão", reż. Karim Aïnouz

Letnich wydarzeń kulturalnych ciąg dalszy. W ramach Festiwalu Transatlantyk (12–19 lipca) do Łodzi już po raz dziewiąty zawita kino światowego formatu. W programie znajdziemy 200 filmów, w tym ponad 30 premier, niezwykłe seanse Kina Kulinarnego i Kina Łóżkowego, a także spotkania z twórcami, wykłady i konkursy. 

Hasłem tegorocznej edycji łódzkiego festiwalu jest „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. Pół wieku po historycznej misji Apollo 11 motywem przewodnim dziewiątego Transatlantyku są marzenia, sny i wydarzenia poruszające zbiorową wyobraźnię. Prezentowane filmy i inicjatywy towarzyszące będą okazją do przyjrzenia się zarówno wielkim projektom cywilizacyjnym, jak i osobistym pragnieniom odnalezienia innych światów.

"Jaskółki nad Kabulem", reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec

W programie Transatlantyku znalazło się ponad 200 tytułów, w tym 35 filmów prezentowanych w Polsce po raz pierwszy. Na liście nie zabraknie produkcji nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach – w Cannes, Wenecji i Berlinie. Festiwal zainaugurują trzy wyjątkowe filmy: „Znajdę cię” Marthy Coolidge, w którym obok Stellana Skarsgårda i Adelaide Clemens wystąpiła m.in. Agata Buzek, nagrodzony w Cannes projekt Karim Aïnouz „Niewidoczne życie sióstr Gusmão” oraz animacja Zabou Breitmana i Eléi Gobbé-Mévellec, „Jaskółki nad Kabulem”.Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną retrospektywy czterech reżyserów. Publiczność pozna bliżej twórczość Arturo Ripsteina, meksykańskiego filmowca, współpracownika i przyjaciela Luisa Buñuela, oraz Aleksieja Gemrana, rosyjskiego artysty, podejmującego społeczno-polityczne tematy. Wśród bohaterów retrospektyw znalazł się również Wojciech Marczewski, reżyser, którego gwiazda zostanie odsłonięta w Łódzkiej Alei Sław, a także Asif Kapadia, dokumentalista, autor hipnotyzującej trylogii o ikonach popkultury, sławie i fatum – „Senna”, „Amy” i „Diego”.

W ramach Transatlantyku możemy liczyć również na seanse w ramach sekcji Historie kina, w której w tym roku znalazły się „Życie rodzinne” Krzysztofa Zanussiego, ostatnie nowofalowe dzieło Edwarda Yanga „I raz, i dwa” oraz kultowy już film Martina Scorsese „Taksówkarz”. Na widzów czeka również wyjątkowa sekcja Kina Kulinarnego oraz Kino Łóżkowe, gdzie filmy ogląda się, leżąc pod baldachimami. Przewidziane są również debaty, wykłady oraz konkursy.

Festiwal Transatlantyk rozpocznie się w Łodzi w przyszły piątek, 12 lipca, i potrwa do 19 lipca.

"Chrustaliow samochód", reż Aleksiej German

 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij