Znaleziono 0 artykułów
03.07.2025

Najbardziej stylowe filmy o modzie w wakacyjnym repertuarze kina Iluzjon

(Fot. Columbia Pictures)

W wakacyjnym repertuarze kina Iluzjon w Warszawie znalazł się cykl „Kino od podszewki”, dzięki któremu na wielki ekran powrócą trzy kultowe filmy o modzie – „Projektantka” z Kate Winslet, „Maria Antonina” Sofii Coppoli i doceniony po latach „Velvet Goldmine” w reżyserii Todda Haynesa.

Warszawskiego kina Iluzjon nie trzeba nikomu przedstawiać. Dawniej miesciła się tu siedziba kultowego kina Stolica. Dziś Iluzjon można rozpoznać po blasku granatowego neonu, który zdobi zabytkowy budynek. Pieczę nad kinem sprawuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, dzięki czemu w tutejszym programie znajdziemy szeroką selekcję filmów artystycznych – od klasyków kina niemego po eksperymentalne nowości.

Wakacyjny repertuar kina zapowiada się równie obiecująco.

Niezapomniane filmy o modzie w repertuarze kina Iluzjon. Te tytuły warto znać

Jedną z najciekawszych nowości w programie Iluzjonu jest seria „Kino od podszewki”. W ramach cyklu na kinowy ekran powrócą trzy kultowe filmy o modzie – „Projektantka”, „Maria Antonina” i „Velvet Goldmine”. Pierwszy film zostanie zaprezentowany 7 lipca, a ostatni – 8 sierpnia.

„Moda jest integralnym elementem kina, budzi zachwyt i ma realny wpływ na poza ekranową estetykę dnia codziennego, a jednocześnie często jest lekceważona. W ramach letniego przeglądu pod patronatem czasopisma »Ekrany« pokażemy filmy w rozmaity sposób eksponujące filmowy kostium: jego znaczenia, status i sposoby powstawania”, czytamy w opisie serii.

Wyjaśniamy, o czym opowiedzą prezentowane tytuły i kiedy odbędą się projekcje filmów.

„Projektantka”, 7 lipca, godz. 20

Kate Winslet jako Tilly Dunnage w filmie „Projektantka”, reż. Jocelyn Moorhouse, 2015. (Fot. materiały prasowe)

Jeden z najbardziej stylowych filmów ostatnich lat przenosi nas do małego miasteczka położonego w sercu australijskiego interioru, do którego przybywa tajemnicza kobieta. Tilly (Kate Winslet) opuściła rodzinne strony dawno temu, uciekając przed poczuciem winy, ale też by szkolić się w sztuce krawieckiej. Wraca odmieniona, elegancka i wytworna, gotowa stawić czoła przeszłości. Mimo początkowej nieufności dawnych sąsiadów, Tilly zdobywa ich serca szytymi na miarę kreacjami (stworzonymi przez kostiumografkę Marion Boyce).

„Maria Antonina”, 25 lipca, godz. 20

Kirsten Dunst i Jason Schwartzman jako Maria Antonina i Ludwik XVI w filmie „Maria Antonina”, reż. Sofia Coppola, 2006. (Fot. materiały prasowe)

Fryzury pouf przypominające watę cukrową, suknie à la polonaise w kolorze makaroników i zdobne trzewiki poukładane w kufrach jak czekoladki w bombonierce. Sofia Coppola we współpracy z kostiumografką Mileną Canonero stworzyła oscarowy portret najbardziej znienawidzonej królowej Francji, Marii Antoniny (Kristen Dunst). Przybywając do Wersalu, arcyksiężniczka zostaje pozbawiona austriackiej tożsamości i ubrana zgodnie z panującą na dworze modą. Odarta z intymności, udręczona rutyną, spragniona miłości monarchini smutki topi w słodkościach, trwoniąc majątek na kolejne kreacje – w filmie ma ich aż 60! – i tym samym zadłużając państwo.

„Velvet Goldmine”, 8 sierpnia, godz. 20

Jonathan Rhys Meyers jako Brian Slade w filmie „Velvet Goldmine”, reż. Todd Haynes, 1998. (Fot. materiał prasowe)

Zanim Todd Haynes nakręcił „Daleko od nieba”, „Carol” i „Obsesję”, serce jego stylowej filmografii stanowiło „Velvet Goldmine” (mniej znany, polski tytuł filmu brzmi „Idol”). Doceniony po latach film śledzi losy dziennikarza Arthura Stewarta (Christian Bale), który prowadzi śledztwo wokół nagłego zniknięcia muzycznego gwiazdora lat 70. Briana Slade'a (Jonathan Rhys Meyers). Tym sposobem odkrywa fascynację artysty amerykańskim piosenkarzem Curtem Wildem (Ewan McGregor) oraz undergroundową scenę glamrocka, na której tradycyjne rozumienie płci i seksualności ustępuje płynnym (i bardzo stylowym) tożsamościom. Filmowe kreacje stworzyła legendarna kostiumografka Sandy Powell.

Wakacyjne projekcje filmów o Jamesie Bondzie i midnight movies w kinie Iluzjon

W letnim repertuarze Iluzjonu znalazł się również maraton wszystkich 25 filmów o Jamesie Bondzie, w sam raz na odświeżenie pamięci przed premierą nowej odsłony przygód agenta 007 w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Warszawscy kinomaniacy na pewno docenią również tutejszą selekcję midnight movies z kontrowersyjnymi „Dziwolągami” Toda Browninga na czele. W lipcu i sierpniu na kinowe ekrany powrócą również najciekawsze tytuły sezonu, w tym „Queer” Luki Guadagnino, „Substancja” z Demi Moore w roli głównej czy oscarowa „Anora”. Wakacje to wymarzony czas na nadrobienie filmowych zaległości albo powtórkę z ulubionych seansów.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najbardziej stylowe filmy o modzie w wakacyjnym repertuarze kina Iluzjon
Proszę czekać..
Zamknij