Masaż głowy skuteczniejszy niż gorąca kąpiel. To niezawodny sposób na stres

Masaż skóry głowy niemal natychmiast poradzi sobie z napięciem i wspomoże pracę układu nerwowego. Skuteczność tej prostej, holistycznej techniki została potwierdzana naukowo.
Badania naukowe potwierdzają to, co instynktownie wiedzieliśmy od dawna. Masowanie głowy ma dobroczynny wpływ na ciało i umysł. Już w kilka minut odpręża, łagodzi napięcie mięśni i redukuje poziom kortyzolu.
Regularny masaż głowy to najskuteczniejszy sposób na relaks i pozbycie się stresu
Zabiegi pielęgnacyjne na skórę głowy to już nie tylko przejściowy trend w Hiszpanii, uzależnia się od nich coraz więcej osób. Jak wskazuje Silvia Dal Ben, psychoanalityczka związana z portalem psychologicznym Unobravo, jest to technika, która wykracza poza samą pielęgnację skóry głowy czy stymulację porostu włosów. Oddziałuje bezpośrednio na układ nerwowy i niemal błyskawicznie wspomaga jego zdolności do redukowania oznak stresu. Ma działanie holistyczne: obejmuje ciało, umysł i sferę emocji.
– Masowanie głowy natychmiast poprawia nastrój oraz odpręża umysł – twierdzi ekspertka.
Dlaczego masaż głowy tak bardzo relaksuje?
Z kolei psycholożka Laura Villanueva, założycielka serwisu PsicologodeMadrid, podkreśla:
„Dbanie o głowę – zarówno dosłownie, jak i uwzględniając emocje – przynosi wymierne korzyści dla całego ciała. To sposób na złapanie równowagi, zwolnienie tempa i przypomnienie sobie, że dobre samopoczucie zaczyna się od wnętrza”.
Dal Ben zwraca natomiast uwagę, że wszystko to ma swoje fizjologiczne uzasadnienie:
„Skóra głowy to jeden z obszarów ciała zawierających najwięcej zakończeń nerwowych. W związku z tym dotyk, masaż bezpośrednio przekłada się na samopoczucie i sprzyja głębokiemu odprężeniu. Stymulacja tych zakończeń pobudza przepływ krwi, łagodzi napięcie mięśni w obszarze szyi i ramion, a co najważniejsze – zmniejsza poziom kortyzolu” – komentuje.
Korzyści płynące z regularnego masażu skóry głowy
Laura Villanueva uważa, że za dobroczynne działanie tej techniki odpowiada układ przywspółczulny, a dokładniej nerw błędny, którego pobudzenie uspokaja i odpręża. Układ przywspółczulny odpowiada także za regenerację komórek. Gdy dotykamy skóry głowy, znika fizyczne napięcie, a do umysłu płynie informacja o komforcie i bezpieczeństwie.
W tym miejscu ekspertka zwraca uwagę na wpływ emocji i wspomnień związanych z włosami:
„Od dziecka ten obszar kojarzy nam się z czułym dotykiem, dlatego gdy ktoś pieszczotliwie dotyka naszych włosów, natychmiast obniża nam się kortyzol, a nastrój szybuje w górę” - dodaje ekspertka.
Regularny masaż głowy a zdrowie psychiczne
· Masaż sprzyja odprężeniu i obniża poziom kortyzolu.
· Podczas masażu dochodzi do uwolnienia endorfin, czyli hormonów szczęścia.
· Dotykanie głowy przywołuje beztroskie wspomnienia z dzieciństwa i tym samym korzystnie wpływa na stan emocjonalny, co potwierdzają wyniki badania opublikowanego w Journal of Society of Cosmetic Chemists of Japan.
· Masowanie może łagodzić stany lękowe i objawy depresji, co potwierdza badanie opublikowane w Journal of Physical Therapy Science.
· Masaż poprawia krążenie i tym samym zapobiega wypadaniu włosów, którego źródłem jest stres.
Czy masaż skóry głowy jest skuteczniejszy od zabiegu na ciało?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale Silvia Dal Ben wyjaśnia, że każdy masaż ma swoje zalety. Masaż ciała może być doskonałym sposobem na rozluźnienie mięśni, z kolei masaż głowy bezpośrednio oddziałuje na stres i stan zdrowia psychicznego. „Dlatego dla osób zmagających się z chronicznym stresem może być korzystniejszy” – podpowiada.
Ponadto, żeby wymasować głowę, nie trzeba udawać się do specjalistycznego salonu. Masaż można z łatwością wykonać w domu za pomocą silikonowego masażera albo nawet opuszkami palców. To jeden z najprostszych sposobów na zadbanie o dobrostan psychiczny na co dzień.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.