Znaleziono 0 artykułów
19.06.2019

Films for Food: Apetyt na kino

19.06.2019
Films For Food Festival 2019

Pierwsza edycja najsmaczniejszego festiwalu sezonu odbędzie się w ostatni weekend czerwca w warszawskim kinie Muranów. Polecamy najlepsze filmy, spotkania, inspirowane filmami degustacje w stołecznych restauracjach, a także debatę pod patronatem "Vogue Polska", która odbędzie się 28 czerwca.

Tegoroczne lato upłynie pod znakiem festiwali filmowych. Rozłożymy się na leżakach albo schowamy w klimatyzowanym kinie, by obejrzeć produkcje, które umknęły nam w minionych miesiącach, a także te, które dopiero zawojują świat. W ostatni weekend czerwca w warszawskim kinie Muranów odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Films for Food. Miłośnicy kina kulinarnego z pewnością dobrze znają cykl o tej samej nazwie, który od kilku lat regularnie zaspokaja filmowe apetyty widzów w największych miastach w Polsce. W wydaniu festiwalowym impreza zaserwuje nam trzy dni projekcji i wydarzeń towarzyszących. Na ekranie zagoszczą cztery polskie premiery kinowe – „Bihar Dok – kuchnia Basków” o kulinarno-artystycznym projekcie studentów Basque Culinary Center, zrealizowanym w hołdzie najlepszym baskijskim szefom kuchni, „Bracia Roca na tureckim szlaku” i „Dziennik braci Roca: Szkocja”, przedstawiające podróż słynnych braci Roca szlakiem tureckich i szkockich tradycji kulinarnych, oraz „Pomidory i Wagner” – urocza opowieść o tym, jak ekologiczne pomidory zmieniają społeczność pewnej greckiej wioski.

W programie również trzy warszawskie premiery filmów: „W poszukiwaniu umami” – dokument o światowej sławy szefach, takich jak Dani Garcia czy Nobu Matsuhisa, „Wino we krwi” o korzeniach gruzińskiego winiarstwa oraz polska koprodukcja „Fateicz i morze” ze zdjęciami Krystiana Matyska.

W repertuarze nie zabraknie też filmu zaangażowanego społecznie, bo kino kulinarne w wydaniu dokumentalnym zwykle porusza najczulsze struny. „Żniwa” to dokument o hinduskich emigrantach pracujących na polach uprawnych we Włoszech. Za sprawą „Chef Flynn” będzie też można poznać historię najmłodszego szefa kuchni na świecie, który rok temu otworzył własną restaurację w Nowym Jorku. Seansom filmowym towarzyszyć będą spotkania, panele dyskusyjne i rozmowy oraz degustacje i inspirowane filmami kolacje w stołecznych restauracjach. Które filmy poleca redakcja Vogue.pl?

„Pomidory i Wagner”

Kadr z filmu „Pomidory i Wagner” (Fot. Materiały prasowe)

Podczas festiwalu swoją polską premierę będzie miał najnowszy film greckiej dokumentalistki Marianny Economou, znanej z takich filmów jak „The Longest Run” czy „Food for Love”. Tym razem traktujący o pomidorach, a właściwie ludziach, którzy żyją z ich uprawy. Otoczona górami równina Tesalii przez wieki zapewniała żywność greckim rolnikom. Gdy nadszedł kryzys gospodarczy, mieszkańcy musieli otworzyć się na świat, by zacząć radzić sobie w nowej rzeczywistości. Bohaterami filmu są rolnik Christos i jego kuzyn Alexandros, mieszkańcy liczącej 33 osoby wioski Elias, którzy postanawiają przestawić swoje gospodarstwo na uprawę ekologiczną. Wiejskie kobiety na tyłach domu przerabiają warzywa na purée, pasteryzują i ręcznie pakują, a pomidory sprzedawane są w sklepach ekologicznych na całym świecie. Żeby rozsławić swój biznes, włączają na polach muzykę Ryszarda Wagnera. Trudno powiedzieć, czy wpływa na smak warzyw, ale z pewnością sprawia, że do maleńkiej wioski zjeżdżają się turyści, więc zaczyna się o niej robić głośno. Kto podczas seansu nabierze apetytu na pomidory, będzie mógł go zaspokoić dzięki poczęstunkowi złożonemu z najlepszych pomidorowych kąsków z Fortecy Kręglickich, przygotowanych przez restauracje Santorini i Meltemi, a w restauracjach podczas festiwalu dostępne będzie także specjalne pomidorowe menu.

„Pomidory i Wagner”, reżyseria: Marianna Economou, Grecja, 2019

„Fateicz i morze”

Kadr z filmu „Fateicz i morze” (Fot. Materiały prasowe)

Film przyniesie upragnione w upał orzeźwienie. Zatoka Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim nie ma dla Fateicza żadnych tajemnic. Mimo podeszłego wieku prowadzi tam hodowlę owoców morza, a przyrządzone z nich dania dostarcza pasażerom luksusowych jachtów. Niestrudzenie walczy z okolicznymi kłusownikami, którzy regularnie rozkradają jego podwodne farmy. Film jest portretem wilka morskiego, który oprócz codziennej harówki musi zmagać się z bezprawiem i arogancją władz. Choć temperament ma krewki, nie przestaje zachwycać się pięknem natury i, niczym bohater Ernesta Hemingwaya, najlepiej czuje się na pełnym morzu. Kolację inspirowaną filmem będzie można zjeść w restauracji Lokal na Rybę. Jej szef kuchni, Bartosz Lisek, zaserwuje m.in. duszoną strzykwę, soliankę z kwaśną śmietaną czy kraba rodem z Władywostoku.

„Fateicz i morze”, reżyseria: Alina Rudnitskaya i Sergey Vinokurov, zdjęcia: Krystian Matysek, Rosja/Polska/Finlandia 2019

„Dziennik braci Roca: Szkocja”

Kadr z filmu „Dziennik braci Roca: Szkocja” (Fot. Materiały prasowe)

Kolejna premiera opowiada o jednym z najsłynniejszych rodzeństw w światowej gastronomii. Bracia Joan, Josep i Jordi Roca to spadkobiercy tradycji rodzinnej, która przyczyniła się do stworzenia jednej z najlepszych restauracji na świecie, El Celler de Can Roca. Spragnieni nowej wiedzy, wyruszają w ekscytującą podróż po Szkocji, odkrywają nieznane produkty rolników, hodowców i najbardziej innowacyjnych lokalnych kucharzy. Dla wielu zaskakujący może być fakt, że Szkocja oferuje dużo więcej kulinarnych zachwytów niż haggis i whisky. Bracia Roca podejmują wyzwanie powrotu do tradycji. Chcą też rzucić na nią nowe światło, przedstawiając mieszkańcom Szkocji, jak i ludziom na całym świecie, ukryte skarby ich ziemi. Finałem projektu jest spektakularne menu ich autorstwa, podsumowujące wszystko, czego nauczyli się o Szkocji. Przed seansem odbędzie się dyskusja o podróżach kulinarnych z udziałem gości specjalnych, zorganizowana wspólnie z magazynem „Vogue Polska”, a po projekcji apetyt będzie można zaspokoić w restauracji Bez Gwiazdek. „El Celler de can Trzopek” to weekendowe menu braci Trzópek, inspirowane filmami o braciach Roca.

„Dziennik braci Roca: Szkocja”, reżyseria: Laura Otálora Pardo, Wielka Brytania 2019

Deabta pod patronatem "Vogue Polska" dot. podróży kulinarnych

miejsce: Kino Muranów

data i godzina: 28 czerwca, 19:30 (po pierwszym z filmów o braciach Roca)

czas trwania: 40 minut.

prowadząca: Agata Michalak

uczestnicy: Basia Starecka, Eliza Mórawska, Marek Tretyn oraz Luc Magnon

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 27 czerwca i potrwa do niedzieli, 30 czerwca. Szczegóły na temat programu oraz bilety dostępne są na stronach KinoMuranow.pl i FilmsForFood.pl.    

Katarzyna Stadejek
Proszę czekać..
Zamknij