Znaleziono 0 artykułów
24.03.2021

Filmy i seriale o brytyjskich monarchach

24.03.2021
„Maria, królowa Szkotów” / Fot. East News

Od oscarowych dramatów przez fabularyzowane seriale po wnikliwe dokumenty – oto najciekawsze netfliksowe produkcje poświęcone dworskim potyczkom.

„Maria, królowa Szkotów”: Pojedynek królowych

 

Dwie charyzmatyczne monarchinie – królowa Szkocji Maria Stuart i królowa Anglii Elżbieta I – konkurują o władzę, wpływy i ukochanych. W filmie Josie Rourke znajdziemy wszystko – zawiłe intrygi, imponujące kostiumy i silne postaci kobiece w męskim świecie. W rolach głównych Saoirse Ronan i Margot Robbie.

„Elizabeth: Złoty wiek”: Ta pierwsza Elżbieta

 

Blisko dekadę po premierze oscarowej „Elizabeth” Shekhar Kapir postanowił powrócić na dwór zbuntowanej królowej. W tę rolę ponownie wcieliła się Cate Blanchett. Tym razem Elżbieta musi stawić czoła hiszpańskiej inkwizycji, czyhającym na jej życie spiskom i nowej miłości.

„Król” / Fot. materiały prasowe

„Król”: Wyprawa w średniowiecze

 

Timothée Chalamet z fryzurą od garnka, Lily-Rose Depp w średniowiecznej chuście i Robert Pattinson w blond włosach – to tylko niektóre z powodów, dla których warto obejrzeć netfliksowego „Króla”. Film śledzi losy księcia Hala, który obejmując tron po śmierci ojca, musi poradzić sobie z pogrążonym w wojnie i chaosie kraju.

„Król wyjęty spod prawa”: Szkocki Robin Hood

 

Robertowi Bruce’owi wystarczył rok, by z upadłego szlachcica stać się królem, a następnie wyjętym spod prawa bohaterem, walczącym o ocalenie rodziny, ludu i kraju. Szkocki Robin Hood z Chrisem Pinem, Aaronem Taylorem-Johnsonem i Florence Pugh w rolach głównych.

„Kochanice króla” / Fot. materiały prasowe

„Kochanice króla”: Dworski romans

 

Scarlett Johansson, Natalie Portman i Eric Bana w trójkącie miłosnym. Siostry Boleyn zabiegają o względy monarchy. Ich z pozoru niewinna konkurencja szybko przeradza się w pozbawioną skrupułów rozgrywkę, w której może być tylko jedna zwyciężczyni. Adaptacja powieści Philippy Gregory.

„The Crown”: Windsorowie prawdziwi

 

Już po premierze pierwszego sezonu serial poświęcony brytyjskiej rodzinie królewskiej stał się fenomenem. Produkcję nagrodzono siedmioma Złotymi Globami i 10 statuetkami Emmy. W obsadzie wystąpiła plejada gwiazd: od młodych talentów, takich jak Vanessa Kirby, Claire Foy i Emma Corrin, po uznane nazwiska z Heleną Bonham Carter, Olivią Colman i Gillian Anderson na czele.

„The Story of Diana” / Fot. materiały prasowe Netflix

„The Windsors”: Dowcipna parodia

 

W tym samym roku, w którym debiutowało „The Crown”, zespół Adama Millera zaprezentował odpowiedź na światową obsesję wokół rodziny królewskiej. „The Windsors” to pełna brytyjskiego humoru parodia dworskich perypetii. Dobre antidotum na kolejne królewskie dramy.

„The Royal House of Windsor”: Najpotężniejsza rodzina świata

 

„The Crown” w wersji dokumentalnej. W kolejnych odcinkach poznajemy historię dynastii Windsorów na przestrzeni ostatniego stulecia – od wybuchu I wojny światowej po dzisiejsze czasy. Historycy, dziennikarze i specjaliści od wizerunku opowiadają o ich walce o władzę, medialnych skandalach i wpływie rodziny królewskiej na współczesną kulturę.

„The Story of Diana”: Królowa ludzkich serc

 

Historii królowej ludzkich serc poświęcono niezliczoną ilość filmów, seriali i dokumentów. W dwuczęściowym miniserialu „The Story of Diana” twórcy rozmawiają z bratem księżnej i innymi, bliskimi jej osobami, które opowiadają o jej osobistych zmaganiach, relacjach z dworem i nieudanym małżeństwie z księciem Karolem.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij