Znaleziono 0 artykułów
19.07.2023

Kwitnący ogród zaklęty w butelce

19.07.2023
Flora Adora, limitowana edycja Hendrick’s Gin (Fot. Materiały prasowe)

Bogactwo zapachów i barw w rozświetlonym słońcem wiosennym ogrodzie pełnym kwiatów, pszczół i motyli stało się inspiracją do stworzenia ginu Hendrick’s Flora Adora. Powstały z użyciem kwiatowego naparu trunek jest drugą limitowaną edycją ginu z Gabinetu Osobliwości Lesley Gracie, która pojawiła się w Polsce i od początku maja jest dostępna w wybranych sklepach i barach.

Ogrody od zawsze stanowiły dla ludzi namiastkę raju. W szczególny sposób łącząc naturę i kulturę, pozwalają doświadczać piękna, przyjemności i spokoju. Jak mówi Lesley Gracie, master distillerka marki Hendrick’s, twórczyni kompozycji wyjątkowego, kwiatowego ginu Hendrick’s Flora Adora, a zarazem wielka pasjonatka ogrodnictwa: – Niesamowicie relaksuje mnie przyglądanie się motylom i pszczołom pochłoniętym pracą w ogrodzie. To fascynujące, że zdają się osiadać na niektórych roślinach bardziej niż na innych. Niektóre kwiaty są bardziej kuszące dla pszczół, i to właśnie ich użyłam, tworząc botaniczną mieszankę dla Hendrick’s Flora Adora. Trunek nasycony czarownymi kwiatowymi aromatami wiosennego ogrodu pełnego słońca to druga dostępna w Polsce limitowana edycja ginu z jej Gabinetu Osobliwości.

Inspiracje z natury

Pochodząca z Yorkshire Lesley Gracie pełni w Hendrick’s Gin zaszczytną i odpowiedzialną funkcję master distillerki i jest związana z marką od samego jej początku. Po tym jak Charles Gordon, prawnuk założyciela słynnej destylarni William Grant & Sons Ltd., zgłosił się do niej z propozycją stworzenia najwyższej jakości ginu, udało jej się opracować wyjątkową recepturę trunku aromatyzowanego różą i ogórkiem oraz jedenastoma innymi starannie dobranymi składnikami botanicznymi. Tak powstał charakterystyczny smak Hendrick’s Gin. Marka – należąca do William Grant & Sons Ltd – istnieje od 1999 roku.

Flora Adora, limitowana edycja Hendrick’s Gin (Fot. Materiały prasowe)

W tworzeniu mistrzowskich kompozycji Lesley Gracie na pewno pomaga chemiczne wykształcenie, ale jej geniusz sięga po bardziej artystyczne i nieszablonowe metody. Zafascynowana tym, jak różne smaki łączą się, uzupełniają i harmonizują, ma zwyczaj wizualizować je sobie jako kształty. – Destylarnia Hendrick’s Gin Palace to dla Lesley plac zabaw i źródło inspiracji. Po otwarciu destylarni Lesley rozrzucała nasiona słonecznika na ziemi, by zmienić otoczenie, bo przecież poszczególne kwiaty budzą się do życia o różnych porach roku. Nic nigdy nie stoi w miejscu, tak jak Lesley, która stworzyła zniewalający, odświeżający napar kwiatowy dzięki pieczołowicie wyselekcjonowanym kwiatom – tylko tym, które były najbardziej uwielbiane przez naszych kochających nektar przyjaciół. Na końcu rzeczywiście można wyczuć popisowy aromat róży, w bardzo wyraźny sposób, co jest typowe dla marki Hendrick’s – tak o procesie twórczym Lesley i powstaniu ginu Flora Adora opowiada Ally Martin, ambasador marki Hendrick’s.

Sekretne receptury genialnej pani Gracie

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Lesley stworzyła niezliczone innowacyjne receptury. Jest autorką całej gamy ekstraktów botanicznych, destylatów i trunków eksperymentalnych, przechowywanych w zamkniętej szafce w jej laboratorium, nazywanym Gabinetem Osobliwości, w destylarni Hendrick’s Gin Palace. Określenie „Gabinet Osobliwości Lesley Gracie” odnosi się również do kolekcji niezwykłych, limitowanych edycji ginów Hendrick’s. Należą do niej Flora Adora oraz jej poprzedniczka na polskim rynku, czyli inspirowana morzem, wiatrem i nadmorskimi roślinami Neptunia.  

W swoich eksperymentach Lesley Gracie nieustannie przesuwa granice możliwości, próbując odkryć i zrozumieć nowe kombinacje smaków i aromatów. Jej talent i nowatorstwo były wielokrotnie doceniane przez ekspertów z branży – zdobyła m.in. tytuł Gin Distiller of the Year w konkursie the World Gin Awards w 2018 roku, w 2021 została nagrodzona The Spirits Business Awards za całokształt osiągnięć oraz wpisana do Galerii Sław czasopisma „Gin Magazine”, rok później zaś znalazła się na Walpole 2022 Power List, czyli na liście pięćdziesięciu najbardziej wpływowych osób w brytyjskim sektorze dóbr luksusowych.

Lesley Gracie w swoich niestrudzonych poszukiwaniach nieoczywistych połączeń aromatów czasami sięga do odległych krain, nawet do tropikalnych lasów Wenezueli. Najważniejszym źródłem natchnienia są dla niej jednak najbliższe otoczenie oraz ogrodnictwo, którego jest wielką miłośniczką. Uwielbia też zwierzęta, ma dwa żółwie i kocha spacerować ze swoim psem Jockiem. Ponadto ma słabość do łowienia łososi i odkrywania kamperem dzikich zakątków Szkocji, w której mieszka.

Flora Adora, limitowana edycja Hendrick’s Gin (Fot. Materiały prasowe)

Aromaty róży i ogórka

Hendrick’s Gin powstaje na wybrzeżu Ayrshire w południowo-zachodniej Szkocji. Jest wytwarzany w niewielkich w partiach, po 500 litrów każda. Proces jego destylacji jest bardzo precyzyjny i są do niego używane dwa zabytkowe alembiki różnych rodzajów, dzięki czemu jego smak jest lekki, a jednocześnie złożony. Aromaty Hendrick’s Gin przywodzą na myśl smagane wiatrem, dzikie szkockie łąki. Zarazem jednak jego znak rozpoznawczy, czyli nuty bułgarskiej róży i świeżego ogórka, to wynik inspiracji eleganckimi kanapkami z ogórkiem podanymi w różanym ogrodzie, czyli kwintesencją brytyjskości w wiktoriańskim wydaniu. Do wiktoriańskiej stylistyki nawiązują także charakterystyczne „apteczne” butelki z ciemnego szkła, w których jest on sprzedawany, oraz niebanalne i dowcipne kampanie promocyjne marki. Chociaż gin często podaje się z plasterkiem ogórka, to pomysł, że można go też nim aromatyzować, był bardzo oryginalny i nieoczywisty. Dlatego między innymi marka często używa hasła „najbardziej niezwykły gin” („A Most Unusual Gin”).

Flora Adora, limitowana edycja Hendrick’s Gin (Fot. Materiały prasowe)

W przypadku Hendrick’s Flora Adora – oprócz pięknej, bazowej nuty jałowca i kolendry, wspomnianych nut róży i ogórka oraz typowej dla marki ziołowej świeżości – można w nim też wyczuć upajające aromaty kwitnącego wiosennego ogrodu. Są one rezultatem użycia sekretnej mieszanki starannie wyselekcjonowanych kwiatów, które szczególnie upodobały sobie motyle i pszczoły. Zachwycający kwiatowy gin Hendrick’s Flora Adora to idealny trunek na spotkania z przyjaciółmi. Doskonale smakuje z tonikiem oraz – rzecz jasna – z plasterkiem ogórka. Warto go także spróbować – szczególnie podczas letniego przyjęcia w ogrodzie – w koktajlu Wildgarden Cup. To orzeźwiająca mieszanka ginu, soku z cytryny, wody gazowanej, syropu cukrowego, świeżych listków mięty, ogórka i soczystych malin.

Kwiatowy gin Hendrick’s Flora Adora jest dostępny w wybranych sklepach i barach od 1 maja 2023 roku. 

Karolina Rychter
Vogue Polska
Treść dostępna dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lub więcej lat?

  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Kwitnący ogród zaklęty w butelce
Proszę czekać..
Zamknij