Znaleziono 0 artykułów
13.08.2021

Francuski patent na piękną skórę - glinki

13.08.2021
Podpis

Glinki to jeden z kluczowych składników pielęgnacji w duchu „clean beauty“. Łagodzą podrażnienia, oczyszczają, idealnie nadają się dla cery wrażliwej i z niedoskonałościami. Publikujemy fragment książki „Atlas naturalnego piękna. Francuskie receptury dla twojej urody“ autorstwa Victorie de Taillac i Ramdane Touhami.

PIERWSZY CZŁOWIEK

Glina to materiał skalny lub ziemny, składający się z krzemianów glinu i żelaza, magnezu, wapnia, miedzi, sodu, potasu, manganu… który przyjął postać bardzo drobnych, skrystalizowa nych cząsteczek. Wraz z kamieniem i drewnem glina, która występuje na całej planecie, mając różny skład i odcienie (biały, żółty, różowy, czerwony, zielony, niebieski, fioletowy…), jest materiałem od                 zarania dziejów używanym przez  ludzi do budowy domostw, wyrabiania naczyń i ochrony ciała oraz do leczenia. Jej łacińska nazwa: Argilla, pochodzi od greckiego słowa argillos, oznaczającego „lśniąca biel” – co jest odniesieniem do najbardziej cenionej z glinek, kaolinu. Najwcześniejsza historycznie udokumentowana eksploatacja złoża gliny miała miejsce w pewnej chińskiej kopalni kaolinu (gaoling, czyli „ziemia z wysokich wzgórz”) około dwóch tysięcy lat temu.

Gliny używamy, odkąd tylko człowiek stał        się człowiekiem. A zatem o zaszczyt bycia najstarszym eksploatowanym złożem mogłyby ubiegać się inne miejsca, gdyby tylko miały na to jakieś dowody. Jak to często bywa, inspiracją do pierwszego zastosowania tego materiału było obserwowanie zachowań zwierząt: widząc, że różne zwierzęta tarzają się – dla przyjemności i ukojenia – w orzeźwiającym, leczniczym i ochronnym glinianym błocie,           nasi przodkowie postanowili użyć tego wartościowego materiału do ochrony przed pasożytami i słońcem, do opatrywania ran, do kamuflażu podczas polowania, do mycia się i tak dalej.

PRADAWNA WIEDZA

Podobno najwcześniejsze formy życia wyło niły się z gliny. Starożytni wierzyli, że posiada ona moc stwórczą. Pradawny chiński mit  opisuje, że Nuwa, bogini-matka, po stworzeniu świata ulepiła pierwszych ludzi z gliny. To echa biblijnej opowieści o stworzeniu Adama, który podobno powstał z prochu. W obu przypadkach człowiek i ziemia wydają się jednością… Niektóre złoża gliny,  bogatsze lub piękniej zabarwione niż inne, ceniono wyżej, dla przykładu starożytna egipska farmakopea preferowała glinę nubijską. W Grecji Hipokrates przepisywał opatrunki z gliny na reumatyzm, oparzenia i choroby dermatologiczne. W Chinach kaolin – używany do produkcji wytrzymałej i lśniąco białej porcelany – miał zastosowanie lecznicze: jego spożycie jakoby leczyło biegunkę i zapobiegało postępowi cholery.  W XIX wieku ksiądz i fitoterapeuta Sébastian Kneipp ponownie rozpropagował  stosowanie jej w formie okładów oraz zabie gów body wrap na całe ciało z glinki i octu.

Ciesz się tym, co ziemskie, wyrzekając się tego. 
ghandi

O WYDOBYWANIU GLINKI

Naturalne gleby gliniaste tworzą bloki, czę sto bardzo twarde i zwarte. Glinę kruszy się i oczyszcza – lub miesza, aby połączyć jej składniki. Jeśli chcemy, by zachowała kolor i jakość,  musimy wysuszyć ją na słońcu. Glinki klasy superfine i ultra-ventilated charakteryzują się najdrobniejszymi ziarnami.  Tak drobne ziarna stosuje się do zabiegów kosmetycznych lub okładów.

Glinki te w szczególności nadają się do higieny zębów i zabiegów dla  najbardziej wrażliwych typów skóry.

DOBROCZYNNE WŁAŚCIWOŚCI

Glinka, która ma właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne i harmonizujące, działa delikatnie i pobudza odnowę komórek. Wpływa leczniczo i zmiękczająco na skórę i łodygi włosów, które powleka. Porowata i chłonna, a także pełna dobroczynnych minerałów, w działaniu przypomina   bibułę, wchłaniając płyny,  łój i zapachy. W miejsce szkodliwych „jonów” dostarcza korzystne i dodaje ciału energii.

KILKA GLINEK

Marokańska   glinka  ghassoul/ rhassoul

Jedna z najbardziej znanych glinek, nazywana ghassoul, od słowa ghassala, co w języku arabskim oznacza „myć”, jest wulkaniczną glebą gliniastą, występującą w rozległych górach Atlas w Maroku. Jej silne właściwości absorpcyjne i adsorpcyjne sprawiają, że jest to glinka remineralizująca i odżywcza.

Francuska glinka montmorillon

Bardzo drobna zielona glinka, nazywana też          montmorillonite, która zawiera pięćdziesiąt procent krzemionki. Bogata w sole mineralne i pierwiastki śladowe, pozyskiwana jest w kamieniołomach Montmorillon w południowej Francji, a jej dobroczynne działanie znano już w czasach prehistorycznych. Po wydobyciu po prostu suszy się ją na słońcu, aby zachować jej skład i właściwości. Glinka ta oczyszcza, remineralizuje i wpływa kojąco  na cerę mieszaną lub tłustą.

Ukraińska niebieska glinka  montmorillonite

Jest to jedna z najrzadszych glinek na świecie. Jej właściwości sprawiają, że ratuje ona skórę skłonną do wyprysków i zniszczoną.

Czerwona glinka illitowa z Gwadelupy

Glinka czerwona ma właściwości przeciwzapalne; remineralizuje i wzmacnia zmęczoną skórę.

Chiński kaolin

Wyjątkowa delikatność miękkiej białej glinki kaolinowej sprawia, że jej stosowanie jest przyjemnością. Ma ona silne właściwości antybakteryjne i lecznicze.

KILKA SZCZYPT

Maseczki z glinek i kąpiele z dodatkiem glinek to uniwersalne zabiegi, dzięki którym  możemy obecnie zniwelować niedobory niektórych minerałów, wchłaniając je przez skórę. Przez nasz coraz bardziej miejski styl życia straciliśmy kontakt z ziemią. Przez tysiące lat ludzie smarowali się błotem, aby się chronić, i malowali się ochrową glinianą  farbą, aby wywierać wrażenie. Dzięki wchła nianiu przez skórę przyswajali w ten sposób  dobroczynne minerały potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Po nałożeniu glinki na wilgotną skórę nigdy  nie wolno dopuścić do jej całkowitego wyschnięcia – dlatego wszystkie okłady czy  maseczki trzeba usunąć, zanim całkowicie stwardnieją. Ponieważ po użyciu glinka jest  przesycona toksynami, nie wolno jej używać ponownie i trzeba ją wyrzucić. W przypadku bardzo wrażliwej skóry głowy, zamiast używać szamponu, można lekko posypać nasadę włosów glinką, a następnie delikatnie wyszczotkować czuprynę. Aby w pełni wykorzystać liczne zalety glinki, należy wybierać ją mądrze i kupować w czystej postaci, bez dodatków, w formie proszku lub sprasowaną w bloki. Lepiej unikać wszelkich „gotowych do użycia” wilgotnych  preparatów. Aby glina zachowała swoje właściwości zdrowotne i cenne jony, nie może mieć kontaktu z metalowymi przyborami ani z jakimikolwiek tworzywami sztucznymi.        Można ją jedynie bardzo delikatnie ogrzewać w kąpieli wodnej. Woda, którą rozcieńczamy glinkę, nie może być chlorowana ani silnie zmineralizowana.

Z gliny robimy garnki, ale to pusta przestrzeń wewnątrz garnka zawiera to, czego chcemy. 

Getty Images

RECEPTURY Z ZASTOSOWANIEM             
GLINKI z Officine Universelle

REMINERALIZUJĄCA KĄPIEL         Z GLINKĄ

W zaciszu własnej łazienki możesz upajać się dobroczynnym działaniem i rozkoszami kąpieli             błotnej niczym słonie w Afryce!

Do kąpieli o temperaturze od 36ºC do 37,7ºC – jak najbardziej zbliżonej do temperatury ciała – można dodać 2 do 3 drewnianych łyżek stołowych glinki i w ten najprostszy z możliwych sposobów zrobić sobie zabieg zmiękczający, relaksujący, tonizujący lub oczyszczający. Aby bardzo drobna  glinka jak najlepiej się rozpuściła, przed wlaniem do kąpieli wymieszaj ją w małej ceramicznej misce z odrobiną ciepłej wody lub użyj małego bawełnianego woreczka i pozwól, aby nasyciła wodę w wannie.

Biała glinka działa cuda, jeśli chcemy na przykład zmiękczyć „twardą” wodę i ukoić wrażliwą skórę albo skórę małego dziecka.  Czerwona glinka sprawia, że kąpiel „usuwa  toksyny”, co pomoże ci schudnąć.  Zielona glinka skutecznie niweluje zmęczenie.

OCZYSZCZAJĄCA MASECZKA  DO  TWARZY

Absolutna klasyka, którą należy stosować regularnie, zawsze wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości skórne, na przykład wiosną i jesienią.

Zacznij od tego, że w ceramicznej miseczce drewnianą łyżką wymieszasz 2 łyżki niebieskiej glinki z 2 łyżkami hydrolatu lawendowego. Kiedy pasta będzie już całkiem  gładka, nałóż ją na twarz, omijając okolice oczu. Pozostaw maskę na 10 minut, a następnie spłucz ją ciepłą, czystą wodą. Osusz                     skórę nieskazitelnie czystym ręcznikiem.

BODY WRAP (OKŁAD NA CIAŁO) – GHASSOUL I MIÓD

Zmiękczający i kojący skórę zabieg na niedzielę przeznaczoną na poważne zabiegi kosmetyczne. Weź stare prześcieradło i kilka starych ręczników, na których się położysz, gdy już będziesz pokryta błotem.

Umieść garść płatków róży w szklanym kubku z miarką, zalej wrzątkiem i odstaw  na 30 minut do zaparzenia. Przecedź ten napar i odstaw go na bok. Wyrzuć płatki.

W dużej misce wymieszaj drewnianą łyżką lub bambusową trzepaczką 80 gramów glinki ghassoul z wodą różaną, którą właśnie zrobiłaś, i dodaj 5 kropli olejku eterycznego                 z geranium. Gdy powstała w ten sposób pasta będzie gładka, dodaj 3 łyżki płynnego  miodu organicznego. Starannie wymieszaj. Pozostaw pastę do ostygnięcia, a potem nałóż ją na biust, uda, brzuch, klatkę piersiową i ramiona. Połóż się w spokojnym miejscu i pozostaw okład na ciele na 10 minut. Spłucz pastę ciepłą wodą i delikatnie osusz skórę.

Victorie de Taillac i Ramdane Touhami
Proszę czekać..
Zamknij